Ēku ventilācija ir viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem labvēlīgam mikroklimatam iekštelpās. Ventilācijas galvenais uzdevums ir piegādāt tīru, svaigu gaisu, izvadīt lieko mitrumu un piesārņoto iekštelpu gaisu, ko rada cilvēki, dzīvnieki, izgarojumi no dažādiem materiāliem un darbošanās iekštelpās. To, ka ventilācija telpās nav pietiekama, var sajust pavisam vienkārši. Cilvēki jūtas noguruši, samazinās darbspējas, var parādīties galvassāpes, grūtības koncentrēties, uz logu stikliem vērojama kondensāta veidošanās u.c.
Vairums ēku līdz šim izmantota dabiskā vai mehāniskā ventilācija, kas neatbilst mūsdienu energoefektivitātes prasībām. No 2021. gada aprīļa spēkā ir MK noteikumi Nr. 222 “Ēku energoefektivitātes aprēķina metodes un ēku energosertifikācijas noteikumi”, saskaņā ar kuriem visām jaunbūvējamām vai renovējamām ēkām jāatbilst gandrīz nulles enerģijas ēkai un energoefektivitātes klasei “A”. Realitātē tas nozīmē, ka šādas dabiskās vai mehāniskās ventilācijas sistēmas ar svaigā gaisa vārstiem ārsienās vai puspavērtiem logiem vairs neatbilst likuma prasībām. Mūsdienu prasībām atbilst tikai ventilācijas sistēmas ar siltuma atgūšanu no ēkas izvadāmā piesārņotā gaisa.
Risinājums – sabalansēta ventilācijas sistēma
Viens no piemērotākajiem risinājumiem ir sabalansētas jeb līdzsvarotas rekuperācijas ventilācijas sistēmas ierīkošana. Šādai ventilācijai ir divas galvenās funkcijas – tā izvada piesārņoto gaisu no ēkas un vienlaikus pievada tīru, filtrētu gaisu nepieciešamajā temperatūrā. Darbības nodrošināšanai izmanto divas atsevišķas gaisa vadu sistēmas: vienu gaisa izvadīšanai un otru gaisa pievadīšanai. Šādu sistēmu var ierīkot gan jaunceļamās, gan renovējamās ēkās.
Izplūdes cauruļvadi izvada piesārņoto gaisu no vannas istabas, virtuves, tualetes, veļas mazgātavas un citām paaugstināta mitruma telpām. Pieplūdes gaisa vadi piegādā tīru un svaigu gaisu dzīvojamām telpām. Guļamistabās parasti nav nepieciešamības izbūvēt atsevišķus nosūces gaisa difuzorus, piesārņotais gaiss caur durvju spraugu tiek novadīts līdz nosūcei, kas atrodas mitrajās telpās, hallē, virtuvē. Tādējādi sistēmas izbūve ir vienkāršāka, finansiāli ekonomiskāka un aizņem mazāk vietas.
Siltuma atgūšana
Viena no rekuperācijas ventilācijas sistēmas priekšrocībām ir siltā gaisa atgūšana. Siltais nosūces gaiss, kas tiek izvadīts no mājas, ar siltuma rekuperatora palīdzību uzsilda ārējo auksto gaisu, papildu to filtrējot, lai attīrītu no gaisā esošiem piemaisījumiem, alergēniem, sīkām, mikroskopiskām daļiņām. Salīdzinot ar dabisko ventilāciju vai pavērtu logu, izmantojot rekuperatoru tiek atgūti līdz pat 85% siltuma enerģijas, tādējādi ievērojami samazinot apkures izmaksas un samazinot ietekmi uz apkārtējo vidi.
Jāatbilst Latvijas klimatam
Latvijas tirgū pieejami dažādu ražojumu rekuperācijas ventilācijas sistēmu piedāvājumi, taču būtiski, lai šī sistēma būtu atbilstoša Latvijas klimatam. Viens no piemērotākajiem risinājumiem šajā ziņā ir uzņēmuma Airwave piedāvātā Norvēģijas zīmola Flexit Nordic sērijas ventilācijas iekārtas ar rotācijas rekuperatoru aukstam klimatam. Tās nodrošina efektīvu ventilāciju un nodrošina māju ar gaisu, kas ir pareizā temperatūrā, filtrēts un svaigs. Ierīces ir viegli regulējamas izmantojot viedtālruņa lietotni vai arī ar uzstādītu vadības paneli (CI 70).
Šīs sistēmas priekšrocības:
- tīrs gaiss pateicoties ePM1 55% (F7) kvalitātes filtriem;
- rotējošais rekuperators, kas paredzēts Skandināvijas klimatam un nodrošina līdz 85% siltuma enerģijas atgūšanu;
- iespēja pievienot dažādus gaisa kvalitātes sensorus;
- attālināta vadība ar lietotni Flexit GO;
- ļoti zems trokšņu līmenis;
- mazi ekspluatācijas izdevumi;
- sertificētās laboratorijās pārbaudīti tehniskie dati, piešķirts Eurovent* sertifikāts.
Sistēmas darbības princips
Rekuperatora sastāvdaļas un darbības princips.
- Ventilatori (M1, M2) – nodrošina gaisa ieplūšanu ēkā un izplūšanu no tās. Lai panāktu optimālu darbību, tos var regulēt atsevišķi.
- Filtri, kas nodrošina tīru gaisu (FI1, FI2) – visās Flexit ventilācijas iekārtās ir divi filtri. Viens, kas filtrē svaigo pieplūdes gaisu, pirms tas tiek pievadīts telpām, un otrs nosūces sistēmai, lai aizsargātu rekuperatoru un ventilatorus no putekļiem, kas rodas cilvēku darbības rezultātā. Šie filtri jāmaina 1 - 2 reizes gadā. Tiek izmantoti Flexit EPM1 klases filtri, kas aiztur vairāk nekā 50% daļiņu līdz 1 μm, t.i., mazas daļiņas, piemēram, vīrusi, nanodaļiņas un automašīnu gāzes. Turklāt tie aiztur arī lielākas daļiņas, piemēram, baktērijas, sēņu sporas un ziedputekšņus.
- Rekuperators (HR-R) – gaiss plūst caur rotējošo siltummaini (reģenerācijas sistēmu). Rekuperators darbojas kā siltuma kamera. Siltums no izvadītā gaisa uzsilda vienu rekuperatora pusi. Kad uzsildītā daļa nonāk pieplūdes gaisa pusē, siltums pāriet uz pieplūdes gaisu.
- Sildelements (EB) – ja no izvadītā gaisa iegūtā enerģija nav pietiekama, lai uzturētu iestatīto padeves gaisa temperatūru, mazs elektrisks sildelements palīdz palielināt šo temperatūru.
Piemērotākās sistēmas izvēle
Vispirms jāveic nepieciešamās jaudas aprēķini. Tie atkarīgi no ēkas iekštelpu platības un cilvēku skaita. Jāņem vērā, ka visās telpās jānodrošina pietiekama gaisa apmaiņa. Šis ir būtisks nosacījums, tāpēc vēlams konsultēties ar sertificētam ventilācijas sistēmas projektētājiem vai uzstādītājiem. Pareizai sistēmas ierīkošanas nepieciešams pasūtīt ventilācijas sistēmas projektu ar aprēķinātiem gaisa daudzumiem, gaisa vadiem un citiem parametriem.
Kopējās izmaksas
Kopējās ventilācijas sistēmas izmaksas privātmājai ar 200 m2 platību veido rekuperators ar rotācijas siltummaini – aptuveni 2100 EUR un gaisa vadi ar montāžu aptuveni 3000 EUR. Kopumā energoefektīvs svaiga gaisa risinājums izmaksā ap 5000 EUR. Izmaksas atkarīgas no ēkas platības, stāvu skaita, izvēlētajiem difuzoriem un citiem parametriem. Gala rezultātā telpās tiek nodrošināts svaigs gaiss un mazi rēķini.
Plašāk skatiet: www.siltumsuknis.lv
*Eurovent Certification sertificē gaisa kondicionēšanas, siltumsūkņu un saldēšanas produktu veiktspējas novērtējumus saskaņā ar Eiropas un starptautiskajiem standartiem. Šīs sertifikācijas marķējums garantē, ka produkti ir pārbaudīti neatkarīgi un ka tie ir precīzi novērtēti un to tehniskie dati ir neatkarīgi apstiprināti un pareizi.