Pērnā gada 26. un 27. novembrī Tormans salonā, Višķu ielā 4b, Rīgā, norisinājās īpaši semināri arhitektiem un dizaineriem. Šos seminārus ar nosaukumu “Design for All: Neuro-Inclusive Spaces that Work” organizēja sadarbībā ar salonu Tormans. Seminārus vadīja dizainere Katarzyna Klimek, Tarkett CEE grīdas segumu dizaina vadītāja.
Semināri noritēja angļu valodā, piedāvājot vērtīgu ieskatu par to, kā darba vietu dizains var uzlabot komfortu, koncentrēšanās spējas un labklājību cilvēkiem ar neirodaudzveidību.
Kā dizains var uzlabot ikdienas dzīvi?
Neirodaudzveidība ietver plašu kognitīvo atšķirību klāstu, kas ietekmē to, kā cilvēki uztver un mijiedarbojas ar apkārtējo vidi. Semināra laikā tika apskatīti Tarkett Human-Conscious Design®* principi, kas palīdz arhitektiem un dizaineriem radīt telpas, kas pielāgojas dažādām kognitīvajām un sensorajām vajadzībām, vienlaikus veicinot produktivitāti, komfortu un emocionālo līdzsvaru.
Kā radīt telpas, kas ir iekļaujošas un funkcionālas?
Semināru laikā specialisti meklēja risinājumus, lai telpas būtu funkcionālas un viesmīlīgas visiem, tāpēc darba laikā bija svarīgi pievērst uzmanību šādiem aspektiem:
• Piedāvāt izvēles iespējas cilvēkiem, kur strādāt vai pavadīt laiku, ļaujot pašiem pielāgot vidi savām vajadzībām.
• Plānot telpas, kur iespējama kustība, nodrošinot, ka cilvēki var brīvi pārvietoties.
• Nodrošināt īpašas zonas, kur cilvēki var koncentrēties vai darboties bez traucējumiem.
• Piekļuve dabiskajiem elementiem un dienas gaismai, kas uzlabo garastāvokli un produktivitāti.
• Izveidot klusas zonas, kur cilvēki var atpūsties un atgūt spēkus.
• Radīt atpūtas zonas, kurās iespējams rast mieru un privātumu.
• Kontrole pār apgaismojumu, akustiku un temperatūru, vai dažādu šo elementu izvēles iespējas, lai pielāgotos individuālām vēlmēm.
• Ergonomiskas un pielāgojamas mēbeles, kas atbalsta komfortu un veselību darba laikā.
Praktiska pieredze seminārā
Semināru laikā arhitekti un dizaineri ne tikai ieguva teorētiskas zināšanas, bet arī piedalījās praktiskās aktivitātēs. Viņi veidoja dizaina projektus un noskaņu dēļus (mood boards), izmantojot Tarkett un Desso materiālus. Šī praktiskā pieredze ļāva dalībniekiem pielietot iegūtās zināšanas un idejas reālās situācijās, izstrādājot risinājumus, kas atbalsta neirodaudzveidību un uzlabo darba vietu funkcionalitāti.
Ieguvumi no neirodaudzveidību atbalstošām darba vietām
Lielākā daļa darba devēju apzinās, cik svarīgi ir palīdzēt katram darbiniekam sniegt labāko rezultātu neatkarīgi no viņa neiroloģiskā profila. Lai to īstenotu, ir būtiski iesaistīties un saprast katra vajadzības un to, kā tradicionālās darba vietas varētu ietekmēt viņu spēju veiksmīgi darboties.
Laikā, kad konkurence par talantīgu darbinieku piesaisti ir īpaši intensīva, šī jautājuma risināšana ir kritiski svarīga. Daudzi progresīvi uzņēmumi jau ir atzinuši lielos ieguvumus, ko sniedz iekļaujošu darba vietu radīšana un neirodaudzveidības jautājumu tieša risināšana. Piemēram, tādi uzņēmumi kā SAP, Microsoft, Ernest Young, J.P. Morgan Chase un Ford Motor Company ir apvienojušies, lai ieviestu neirodaudzveidības pieņemšanas programmas.
Silvio Bessa, SAP digitālo biznesa pakalpojumu vecākais viceprezidents, norāda: “Varbūt vispārsteidzošākais ieguvums no šīm programmām ir tas, ka tās liek vadītājiem padziļināti apdomāt, kā viņi var palīdzēt katram darbiniekam sasniegt labākos rezultātus.” Viņš piebilst: “Tas liek labāk iepazīt cilvēku, lai saprastu, kā viņu vadīt. Tas noteikti padarījis mani par labāku vadītāju.”
Tas nozīmē, ka darba vieta, kas pielāgojas neirodaudzveidīgajiem darbiniekiem, kļūst arī par labāku darba vidi visiem darbiniekiem, tostarp neirotipiskajiem.
Turklāt, kā uzsver futūrists Džefrijs Saunderss, laikā, kad automatizācija maina darba fokusu no rutīnas uz radošumu un inovācijām, darbinieku veselība un labklājība kļūst par kritiski svarīgu konkurences priekšrocību. “Viņi pārvērš savas darba vietas par vietām, kas piesaista darbiniekus,” saka Saunderss. Rezultātā tiek atzīta darba vietas loma inovāciju, labklājības un iekļaušanas veicināšanā.
Izmantojot darba vietu šādā veidā, lai piesaistītu un saglabātu pareizo talantu, ieguvumi ievērojami pārsniegs ieguldījumus iekļaujošās telpās. Tas nodrošinās, ka visi plaukst un attīstās – arī uzņēmumi.
Semināra tēmas un aktivitātes
Dalībniekiem bija iespēja izzināt:
• Neirodaudzveidības pārskatu darbavietās, kas palīdz izprast, kā kognitīvās un sensorās vajadzības ietekmē cilvēku pieredzi.
• Galvenos jēdzienus, piemēram, neirodiverģenci un sensorās apstrādes vajadzības.
• Neiro-iekļaujošu telpu projektēšanas principus, pielietojot cilvēciski apzinātu dizaina pieeju.
• Reālu piemēru gadījumu izpēti, kas demonstrēja veiksmīgus risinājumus darba vietas dizainā.
• Interaktīvas darbnīcas, kur dalībnieki paši izmēģināja, kā radīt neirodaudzveidībai draudzīgas telpas, vienlaikus izstrādājot dizaina projektus un mood boards ar Tarkett un Desso materiāliem.
Kāpēc tas ir svarīgi?
Pārdomāts dizains ir spēcīgs instruments, kas spēj uzlabot darba vietu funkcionalitāti un radīt vidi, kurā katrs cilvēks var justies ērti un produktīvi. Šis seminārs piedāvāja unikālu iespēju arhitektiem un dizaineriem iedziļināties jaunākajās tendencēs un atklājumos, kas palīdz veidot iekļaujošas un uz cilvēkiem vērstas darba vietas.
Dalībnieki atzina, ka semināri bija vērtīgi, praktiski un iedvesmojoši. Tie sniedza ne tikai teorētiskas zināšanas, bet arī praktiskas prasmes, kas būs noderīgas ikdienas darbā ar projektiem, kuros svarīgs ir iekļaujošs dizains.
Ja Jums ir vēlme piedalīties šāda veida semināros, lūdzu sazinieties ar Tarkett uzņēmuma pārstāvjiem.
*Tarkett Human-Conscious Design™ princips koncentrējas uz cilvēku izvirzīšanu pirmajā vietā, veicinot viņu labklājību un ļaujot viņiem attīstīties darbā. Kā viens no lielākajiem pasaules grīdas segumu ražotājiem komerciālajā un patērētāju sektorā mēs uzskatām, ka mūsu pienākums ir izstrādāt produktus, kas veicina veselīgākas dzīves un darba telpas, izmantojot veselīgus materiālus, labāku iekštelpu gaisa kvalitāti un inovācijas. Mūsu risinājumi atbilst visstingrākajiem labsajūtas standartiem un atbalsta mūsu apņemšanos atbalstīt aprites ekonomiku.
Rakstā ir izmantota informācija no Tarkett un HOK pētījuma “Sensory Processing, Neurodiversity and Workplace Design, Research Report, March 2022”.