Krasi mainīgās elektroenerģijas cenas daudziem liek pārdomāt, kā dzīvot racionālāk un samazināt ikdienas elektrības patēriņu. Saules paneļi šajā ziņā ir risinājums, kur, kā mēdz teikt, iegūstami vairāki zaķi ar vienu šāvienu.
Saules paneļi ir ierīces, kas ražo elektroenerģiju, izmantojot saules gaismu. Lai arī Latvija neatrodas klimatiskajā joslā, ko saule apspīd īpaši dāsni, tas nav šķērslis saules paneļu izmantošanai. Aplēses liecina, ka saulaino dienu Latvijā ir aptuveni tikpat, cik Vācijā, kas ir zeme, kur saules paneļi ir īpašā cieņā. Mūsu valstī ir 850 – 1200 saulainas stundas gadā. Turklāt paneļi enerģiju, lai arī mazākā apjomā, ražo arī mākoņainās un lietainās dienās, svarīgākais faktors ir dienas gaisma.
Runājot par saules paneļiem, nereti tos jauc ar saules kolektoriem, kas ir atšķirīgas iekārtas – saules kolektori saules enerģiju pārvērš siltumenerģijā, ko izmanto ūdens uzsildīšanai. Sistēmas nav savstarpēji saistītas, bet, protams, vienā īpašumā var darboties abas iekārtas – viena silda ūdeni, otra ražo elektrību.
Saules paneļu priekšrocības:
- Sniedz neatkarību no elektrības tirgus cenām – saules paneļi ir ilgtspējīgas tehnoloģijas, kas lietotājam ļauj būt neatkarīgam no svārstīgajām elektroenerģijas cenām. Par paša saražoto un uzreiz izmantoto elektroenerģiju nav jāmaksā. Ja tiek saražots vairāk enerģijas, nekā nepieciešams, tā automātiski tiek nodota tīklā, un pats ražotājs vēlāk to var izmantot savām vajadzībām.
- Investīcijas sāk atmaksāties uzreiz – tikko paneļi uzstādīti un sāk ražot saules enerģiju, tie sāk atmaksāties, jo samazinās ikmēneša elektrības rēķins. Turklāt saules paneļi ir būtisks ieguldījums arī īpašuma vērtības paaugstināšanā.
- Videi draudzīgs ilgtermiņa risinājums – saules enerģijas izmantošana ir videi draudzīga. Ilgtermiņā izmantojot šo enerģijas iegūšanas tehnoloģiju, tiek sniegts nozīmīgs ieguldījums zaļākas un veselīgākas vides veidošanā. Arī pats saules paneļu darbības princips ir ilgtspējīgs, un turpmākā tehnoloģiju attīstība to ietekmēs minimāli.
Saules paneļu darbības princips
Standarta shēma ir šāda: saules paneļi ražo elektrību, un klients visu saražoto uzreiz patērē savā mājsaimniecībā. Šādā gadījumā elektrība no kopējās sadales sistēmas netiek tērēta, tādēļ par to arī nav jāmaksā.
Ja ar saules ražoto elektrību kādā brīdī ir par maz (piemēram, tiek ieslēgts jaudīgs patērētājs), trūkstošo apjomu nodrošinās kopējais tīkls. Par šo patērēto daļu, protams, būs jāmaksā atbilstoši spēkā esošajam tarifam.
Savukārt, ja ar saules paneļiem saražotajai enerģijai rodas pārpalikums (piemēram, mājokļa iemītnieku prombūtnes laikā), tas tiek nodots kopējā tīklā. Brīdī, kad elektrību mājsaimniecībai atkal vajadzēs, klients to var “izņemt” no kopējās sistēmas. Lai izmantotu šo elektrību, kas nodota sistēmā un vēlāk paņemta no tās, klientam būs jāmaksā tikai par sadales tīkla pakalpojumu, kas nodrošinājis elektrības “glabāšanu”.
Kāpēc izvēlēties saules paneļus
Viens no parametriem, lai izvērtētu saules paneļu izdevīgumu, ir ikdienas elektrības patēriņš. Sākot jau ar vidējo ikmēneša patēriņu 150 kWh un vairāk, paneļu ierīkošana sniegs būtisku ieguvumu.
Tāpat jāaprēķina, cik lielu daļu no kopējā patērētās elektrības daudzuma mājsaimniecība izmanto dienas laikā. Jo šis apjoms lielāks, jo saules paneļos ieguldītās investīcijas atmaksāsies ātrāk. Izdevīgākais ieguvums finanšu ziņā ir, ja saražotā elektrība tiek patērēta uzreiz. Piemēram, labs risinājums ir sadzīves tehniku (veļas mašīna, trauku mazgājamā mašīna, kondicionieris u.c.) darbināt dienas laikā, t.i., tad, kad paneļi ražo enerģiju. Saulainā dienā paneļi spēj saražot teju visu mājoklī nepieciešamo elektrību.
Atmaksāsies vidēji 10 gadu laikā
Jautājums par paneļu cenu un ieguldītā finansējuma atmaksāšanās laiku ir viens no būtiskākajiem. Šajā ziņā izdevīgākais risinājums ir izvēlēties pakalpojuma sniedzēju, kas piedāvā gatavu komplektu, kur iekļauts viss nepieciešamais – situācijas izvērtējums, piedāvājums, kas atbilst klienta patēriņam, dokumentu kārtošana, saules paneļu piegāde un uzstādīšana. Elektrum piedāvā visu augstākminēto, papildu pakalpojumā ietverot garantijas un apdrošināšanu pirmajam ekspluatācijas gadam.
Elektrum saviem klientiem piedāvā iegādāties saules paneļus uz nomaksu. Piemēram, iegādājoties paneļus bezprocentu nomaksā uz pieciem gadiem, komplektam ar mazāko ražošanas jaudu 1,5 kW ikmēneša izmaksas ir 46,49 eiro. Šādu komplektu lielākoties izvēlas klienti ar vidējo patēriņu ap 150 kWh mēnesī.
Katram klientam laiks, kad atmaksāsies saules paneļos ieguldītās investīcijas, ir individuāls. Speciālisti gan lēš, ka visbiežāk tie ir 9 – 11 gadi. Saules paneļu tehnoloģiju kalpošanas laiks ir 25 gadi un vairāk, tādēļ ieguldījums ir drošs un tālredzīgs, turklāt ar šī brīža augstajām elektroenerģijas cenām klientu veikto investīciju atmaksāšanās periods sarūk daudz straujāk.
Saules paneļa uzbūve
Latvijas tirgū galvenokārt tiek piedāvāti saules paneļi, kuru virsmu veido silīcija fotoelementi, kas ir kā lielas pusvadītāju diodes. Paneļa ietvaru veido metāla rāmis. Galvenokārt paneļu virsma ir zilā krāsā ar labi redzamu režģoto struktūru. Iespējams izvēlēties arī melnas krāsas paneļus ar viendabīgu virsmas struktūru un alumīnija ietvaru. Melnie saules paneļi vizuāli izskatās īpaši dizainiski un piešķirs ēkas arhitektūrai individuālu akcentu.
Saules paneļu veidi:
- Monokristāliskie paneļi – ražošanas process ir tehnoloģiski sarežģītāks, jo tiek izmantots tīrs monokristāliskais silīcijs. Ieguvums ir augsts lietderības koeficients, nepieciešams mazāks paneļu skaits, tādēļ tie aizņem mazāk vietas un rada mazāku noslodzi jumtam. Šos paneļus visbiežāk izvēlas mājsaimniecībām Latvijā.
- Polikristāliskie paneļi – mazākas ražošanas izmaksas, jo tiek izmantots mazāks silīcija daudzums. Nedaudz mazāks lietderības koeficients kā monokristāliskajiem paneļiem, tādēļ nepieciešams izmantot vairāk paneļu.
Papildināti ar tehnoloģijām
Saules paneļi tiek papildināti ar dažādām tehnoloģijām, kas uzlabo to efektivitāti. Piemēram, tiek piedāvāti paneļi ar IP68 aizsardzības klasi, kas uzlabo paneļu darbību sliktākos laika apstākļos. Lai paneļi saulainās dienās nepārkarstu, tiek izmantota PERC tehnoloģija. Savukārt, ja paneļi uzstādīti vietā, kur tie dienas laikā var tikt daļēji noēnoti (piemēram, netālu no ēkas atrodas koki), piemēroti būs paneļi ar dalītā tipa šūnām jeb Halfcut stikla šūnu tehnoloģiju, kas uzlabos paneļu darbības efektivitāti. Elektrum piedāvātie saules paneļi apvieno visas šīs tehnoloģijas, lai sasniegtu labāko rezultātu.
Inovatīvs jaunums ir jumta segums ar jau iestrādātām saules paneļu kristāliskajām šūnām. Šādu jumta klājumu, piemēram, ražo kompānija Tesla. Šāds jumts pieejams dažādās krāsās, ir vizuāli interesants, bet tas maksās daudz dārgāk.
Vēl viena tehnoloģija ir plānslāņa saules paneļi jeb elastīgās plāksnes, ko var izlocīt dažādās formās. Šāds risinājums noder, ja ēkas arhitektūrā ir atšķirīgu leņķu virsmas. Šo elastīgo paneļu trūkums ir mazāka ražošanas efektivitāte, un Latvijas klimatiskajai zonai tie nav īpaši piemēroti.
Novietojums – uz jumta vai zemes
Sistēmu pamatā veido paši saules paneļi, kas izvietoti uz jumta vai uz zemes, un invertors jeb pārveidotājs telpu iekšienē, kas paneļu saražoto līdzstrāvu pārveido maiņstrāvā pašu patēriņam un liekās enerģijas nodošanai kopējā elektrotīklā.
Saules paneļus parasti uzstāda uz jumta plaknes. Saules paneļu novietošana uz jumta nerada tam būtisku papildu slodzi – to spiediens uz jumta virsmu ir vismaz 10 reizes mazāks par vēja radīto slodzi.
Aprēķini liecina, ka lielāko efektivitāti (ap 97 – 99 %) nodrošinās paneļi, kas izvietoti jumta dienvidu pusē ar slīpumu 36 grādi, bez noēnojuma no apkārt esošiem objektiem. Ja debespuse un leņķis novirzās no optimālā vai tiek radīts noēnojums no, piemēram, blakus esošā meža vai kaimiņu ēkām, paneļu darbības efektivitāte samazinās. Tieši tādēļ Elektrum katra klienta projektu izvērtē individuāli un veido skrupulozu efektivitātes aprēķinu.
Ja paneļu novietošanai paredzētā jumta slīpne kaut daļu laika atrodas ēnā, to ražošanas efektivitāte samazinās. Iespējams, šādā gadījumā paneļiem piemērotāka būs klaja un saulaina vieta uz zemes.
No paneļu sistēmas tiek izvadīts kabelis, kuru gar mājas fasādi, jumtu vai citādi aizvada līdz vietai telpas iekšienē, kur tiek uzstādīts invertors. Tā ir neliela iekārta, kas monitorē saražotās enerģijas daudzumu, plūsmu un pēc vajadzības nodod saules saražoto enerģiju kopējā tīklā.
Saules paneļu jauda
Viens no svarīgākajiem paneļu parametriem ir jauda. Paneļu nominālā jauda ir no 300 – 380 vatiem (W). Lai sasniegtu nepieciešamo jaudu, vienā sistēmā tiek saslēgti vairāki paneļi. Piemēram, mājsaimniecībai, kuras ikmēneša elektrības patēriņš ir vairāk nekā 350 kWh, piemērota būs 10 paneļu sistēma ar jaudu 3,75 kW, kas gada laikā saražos 3750 kWh.
Uzticēties pārbaudītiem uzņēmumiem
Tā kā saules paneļu uzstādīšana ir nozīmīgs ieguldījums, meklējot pakalpojuma nodrošinātāju, ieteicams izvēlēties uzticamu, ilgtspējīgu uzņēmumu ar profesionāliem speciālistiem. Šī nav reize, kad kaut ko darīt pašu spēkiem. Tikai profesionāļi var izvērtēt esošo situāciju, ieteikt piemērotāko paneļu novietojumu un palīdzēt izvēlēties atbilstošāko sistēmas risinājumu tieši konkrētajam klientam. Turklāt profesionāls uzņēmums nodrošinās visu procesu – no vietas apskates līdz paneļu uzstādīšanai. Papildus tiek nodrošināts klientu atbalsts un tehniskais serviss visā sistēmas kalpošanas laikā.
Vēl viens būtisks priekšnoteikums – saules paneļu ražotājs. Uzticamiem un pārbaudītiem pakalpojumu sniedzējiem izveidojusies stabila sadarbība ar pasaulē atzītiem saules paneļu zīmoliem, kas piedāvā augsti kvalitatīvu produkciju ar atbilstošiem tehniskajiem parametriem.
Pasūtīt rudenī, uzlikt pavasarī
Interese par saules paneļu sistēmām pieaug ar katru gadu, īpaši pavasarī un vasarā. Speciālisti gan iesaka par paneļiem sākt domāt jau rudenī. Tas nozīmē veikt visus sagatavošanas darbus – objekta apskati, izvietojuma modelēšanu, dokumentu sakārtošanu un paneļu komplekta pasūtīšanu. Lai brīdī, kad tumšais laiks dabā būs beidzies, nekavējoties varēs sākt paneļu montāžu. Kopumā viss process no klienta pirmā zvana līdz gatavai sistēmai uz jumta ilgst vienu līdz divus mēnešus. Pati paneļu montāža objektā uz vietas aizņem vienu dienu, un saules paneļi elektrību sāk ražot, vēl pirms meistari izbraukuši no klienta pagalma.
Paldies par konsultāciju AS Latvenergo Produktu attīstības un vadības daļas vadītājam Edgaram Strodam.