Kamēr vannas istabas pamatā ir būtiskas iekārtas un mēbeles, tikpat svarīgi ir vannas istabas piederumi un funkcionālie mēbeļu elementi, kā arī sanitārās sistēmas. Tie ne tikai veicina interjera dizainu, bet arī atvieglo ikdienu. Piemēram, ir neskaitāmas variācijas sienā iebūvēto tualetes podu rāmju formām, krāsu un materiālu variācijai, skalošanas pogas formai un veidam, kā to var pielāgot. Skalošanas poga ir kļuvusi par gudru sistēmu, kas ne tikai kontrolē ūdens nolaišanu, bet arī savāc smakas, turklāt to var kontrolēt arī ar mobilajām aplikācijām un kustību sensoriem.
Kā skaidro “Safranhome” interjera dizainere Marta Gaile, pēdējos gados vannas istaba no sanitārās zonas attīstījusies uz vēl vienu telpu mājā, kas apvieno funkcionālus un estētiskus risinājumus, maksimāli piepildot visas mājinieku nepieciešamības un vēlmes.
Praktiskā funkcionalitāte iet roku rokā ar estētiku
“Vannas istabas plānošanas procesā iesaku sarakstīt visas vēlmes prioritārā secībā. Saraksta augšgalā būtībā būs viss nepieciešamais un attiecīgi ieviešamais, savukārt atlikušās vēlmes sadarbībā ar profesionālu interjera dizaineri var integrēt konkrētajā telpas formā un konceptā,” konsultē M. Gaile.
Lai sasniegtu lieliski realizētu un baudāmu vannas istabu, dizainere min šādus vērā ņemamus aspektus:
• Telpas forma;
• Funkcionāls un racionāls plānojums;
• Estētiski kvalitatīvs santehnikas komplekts;
• Telpas apdares tonalitāte un materiāli;
• Pietiekošs un harmonisks apgaismojums.
“Tāpat silts ieteikums ir veidot sadarbību ar interjera dizaineru vai arhitektu, kurš palīdzēs izprast katras nepieciešamās pozīcijas gabarītus un funkcionalitāti, ieteiks ergonomiskus un pārdomātus telpas risinājumus, kā arī visu apvienos acij tīkamā rezultātā,“ uzsver speciāliste.
Runājot par estētisko telpas plānošanu, Marta Gaile atklāt, ka pēdējos gados vispārējā tendence ir virzīties uz dabiskumu, ar dabu saistītiem motīviem. “Dabas elementu ienešana telpā ir sastopama jau vairākus gadus un vannas istaba nav izņēmums. Īpaši iecienīta un patīkama ir koka grīda, kura ir attiecīgi apstrādāta, lai būtu piemērota mitrām zonām. Lieliska izvēle ir arī akmens, lina un salmu elementu esamība telpā,” stāsta dizainere.
Pēc speciālistes domām, arvien vairāk uztveram personīgo vannas istabu kā savu miera ostu un pat sava veida SPA, tāpēc iekārtojumam jābūt pievilcīgam un uzrunājošam, veicinot patīkamu sajūtu, uzturoties telpā. Tomēr nedrīkst aizmirst, ka priekšroka paliek funkcionāliem risinājumiem: tajā jāievieto tualetes pods, izlietne, duša un mazu dzīvokļu gadījumā bieži arī veļas mazgājamā mašīna,” skaidro M. Gaile.
Tāpēc, viņa saka, vannas istabai jābūt ne tikai estētiski tīkamai acij, bet arī praktiski funkcionālai. Viens no šādiem elementiem, kam ir gan praktiska funkcija, gan kas var būt nozīmīgs dizaina akcents, ir WC poda noskalošanas poga. Dizainere uzskata, ka šo pogu var harmoniski integrēt vannas istabas interjerā – “savā praksē tualetes podu noskalošanas pogu visbiežāk pieskaņoju pārējiem santehnikas elementiem, proti, ja ūdens maisītāji un dušas sistēma ir hromēta, tad arī skalojamā poga tiks izvēlēta hroma apdarē. Tomēr iespējas ir ļoti plašas – no neuzkrītoša un apkārtējai video pieskaņota toņa līdz skatu piesaistošam akcentam,” atklāj Marta Gaile.
Neierobežotas dizaina iespējas
Sanitāro sistēmu ražotāja “Geberit” pārstāve Pārsla Sauka piekrīt, ka dizaina ziņā tualetes noskalošanas poga var būt tas elements, kas izceļ vannas istabu, jo pogas stilu, krāsas un virsmas var izvēlēties individuāli, nepieciešamības gadījumā kombinējot to ar citām interjera detaļām, aksesuāriem un dekoratīvajiem elementiem, tādējādi apvienojot visas vannas istabas ierīces organiskā veselumā.
“Pogu var pieskaņot interjeram izvēlētajiem materiāliem vai otrādi – radīt kā kontrastu, vai arī tās dizainu var veidot pašu spēkiem, izmantojot tos pašus materiālus un krāsas, ko izmanto vannas istabas sienās, grīdās vai mēbelēs,” stāsta P. Sauka.
“Teiksim, mums ir pelēkas flīzes, kā arī melni jaucējkrāni un aksesuāri, tāpēc varam tos pieskaņot tualetes pogai tādā pašā krāsā, kur melnās metāla detaļas bez jebkādām papildu detaļām padara vannas istabu par vienotu telpu. Vai, tieši otrādi, pogu var izmantot, lai radītu atšķirīgu kontrastu,” viņa piebilst.
Pēc P.Saukas teiktā, tualetes noskalošanas pogai ir arī vairākas uzstādīšanas iespējas - to var iebūvēt sienā un tā kļūs par sienas elementu, vai arī tā var atrasties pat 1,70 cm attālumā no ūdens tvertnes. Tai var būt taisnstūra vai apļveida dizains, ko kontrolē fizisks pieskāriens, kustības sensors vai iepriekš iestatīts viedais režīms.
Funkciju bagātība, kas salīdzināma ar viedierīcēm
Kā norāda sanitārtehnisko sistēmu eksperte, moderno tualetes noskalošanas pogu popularitāte skaidrojama ne tikai ar praktiski neierobežotajām iespējām pielāgot to dizainu, bet arī ar to, ka vismaz vairāku problēmu risināšanai vienlaikus var izmantot vienu ierīci.
“Tualetes noskalošanas poga vairs nav tikai vienkārša nokalošanas ierīce - tagad tā ir viedierīce ar funkciju klāstu, kas nav redzamas ar neapbruņotu aci, ir pievilcīgas un noderīgas. Piemēram, to var aprīkot ar Bluetooth bāzētu nepatīkamu smakas filtrēšanas moduli, kura visus iestatījumus var mainīt, izmantojot mobilo aplikāciju, un darbības princips balstās uz to, ka nepatīkamas smakas tiek savāktas tieši no tualetes poda, filtrētas caur oglekļa filtru un atgrieztas kā tīrs gaiss,” skaidro Geberit pārstāve.
Viņa sacīja, ka pogā var ievietot arī speciālus sanitāros stienīšus. Tas ļauj papildus atkaļķot un dezinficēt ūdeni katras skalošanas laikā.
“Arī nakts lietotājiem tualetē vairs nav jāieslēdz papildu apgaismojums, jo zem pogas var integrēt maigu orientācijas apgaismojumu. Tam nav nepieciešams atsevišķs slēdzis, un tas tiek aktivizēts selektīvi atkarībā no kustības vai apkārtējās gaismas intensitātes,” stāsta P.Sauka.
Pēc sanitāro sistēmu ekspertes teiktā, iegādājoties tualetes noskalošanas pogu no “Geberit” sortimenta, nav nepieciešams uzreiz uzstādīt visus iepriekš minētos piederumus vai moduļus. Noskalošanas pogas funkcionalitāti var paplašināt, kad rodas nepieciešamība, pēc gada vai vēlāk, jo visas pieslēgvietas, kas nepieciešamas papildu funkciju aktivizēšanai un uzstādīšanai, tiek nodrošinātas jau iepriekš.