Zinātnieki prognozē, ka līdz gadsimta vidum vairāk nekā puse pasaules iedzīvotāju dzīvos pilsētās. Tā kā tās kļūst arvien blīvākas un jaunu mājokļu ir arvien mazāk, interjera dizaineri cenšas maksimāli izmantot pieejamo telpu. Par normu ir kļuvušas koplietošanas dzīvojamās, virtuves un ēdamistabas telpas, bet daži interjera dizaineri spriež, ka vannas istaba drīzumā "saplūdīs" ar koplietošanas telpām.
“Safranhome” interjera dizainere Marta Gaile uzskata, ka mājoklis jāveido ar minimālistisku un racionālu pieeju, kurā robežas starp dažādām telpām izzūd. ”Arvien biežāk telpu funkcionalitāte tiek apvienota, piemēram, jau kļuvis pašsaprotami, ka virtuve un viesistabas zona tiek uztverta kā vienas telpas plānojuma koncepts. Arī vannas istaba arvien biežāk tiek drosmīgi sapludināta ar guļamistabas zonu. Kā nākamais telpas paplašināšanas virziens ir sienu aizstāšana ar caurredzamu risinājumu” skaidro dizainere.
Marta Gaile gan uzsver, ka, lai guļamistabas un vannas istabas zonu sapludināšana būtu veiksmīga, ir savi priekšnosacījumi, proti, telpai, kur atradīsies plānotā sanitārā mezgla zona ir nepieciešama laba ventilācija, kvalitatīva un estētiska santehnikas komplektācija, kā arī ļoti svarīgs ir pašas zonas plānojums. “Katrs kvadrātmetrs ir gan ar augstu vērtību, gan rūpīgi izplānots, lai racionāli tiktu izmantotas visas telpas plaknes, bet neciestu telpas plašuma sajūta,” uzsver speciāliste.
Viņai piekrīt arī sanitāro sistēmu ražotāja “Geberit” pārstāve Pārsla Sauka, sakot, ka svarīgākie izaicinājumi šādai telpu apvienošanai - skaņa un smarža - jau ir pārvarēti. "Šajā jomā esam panākuši lielu progresu, jo, piemēram, “TurboFlush” tehnoloģija ar virpuļskalošanu padara tualetes poda noskalošanu ļoti klusu, sienas tualetes poda iebūvējamajā rāmī var ievietot smaku filtru moduļus, bet grīdas dušas noteces jeb trapi ir pasargāti no trokšņa un izžūšanas, tādējādi novēršot nepatīkamas smakas, kas var nokļūt koplietošanas telpās," stāsta Pārsla Sauka.
Modulārās mēbeles dažādām vajadzībām
Pēc interjera dizaineres domām, vannas istabu un koplietošanas telpu saplūšanas tendence rada papildu izaicinājumus: kā vannas istabā radīt vidi, kurā iekārtas un mēbeles atbilst visu ģimenes locekļu - gan lielu, gan mazu - vajadzībām. “Vannas istabu modulārās mēbeles (dažāda augstuma, garuma un platuma skapīši) ir lieliska izvēle ģimenēm ar bērniem to daudzpusības dēļ, jo tās var viegli pielāgot un pārkonfigurēt, bērniem augot, nodrošinot efektīvas uzglabāšanas, organizēšanas un pielāgošanas iespējas, lai nodrošinātu bērnu augošās vajadzības un vēlmes,” uzsver Marta Gaile.
“Geberit” pārstāve P. Sauka piekrīt, ka modulārās mēbeles var padarīt vannas istabas daudz funkcionālākas un ērtākas, jo mājas īpašnieki var individuāli projektēt katru vannas istabas mēbeli. "Piemēram, mēs esam izmantojuši moduļu koncepciju vannas istabu sērijās “One”, “iCon”, “Acanto” un “Smyle Square”. Tās var salikt un apvienot vienā telpā, jo visu mēbeļu klāstu virsmas un krāsas ir savstarpēji saderīgas," stāsta Pārsla Sauka.
Jaunums - tualetes pods ar regulējamu augstumu
Pēc Martas Gailes teiktā, ņemot vērā, ka mājokļos mēdz būt iespēja ierīkot tikai vienu sanitāro mezglu, turklāt nereti ar ierobežotu platību, šī telpa jāveido ar skatu nākotnē, dodot priekšroku ilgtermiņa risinājumiem. “Šādos gadījumos noteikti iesaku dot priekšroku funkcionāli pielāgojamām mēbelēm – īpaši vērtīgi tas būs bērniem, lai arī pieaugušie ar dažādiem auguma parametriem spēs novērtēt komfortu, ko sniedz pielāgojamas mēbeles. Tāpat ieteicams izlietņu skapīšus veidot iekārtus un brīvstāvošus, lai zem tiem var palikt mazākiem bērniem paredzētos pakāpienus,” iesaka dizainere.
P. Sauka atklāj, ka “Geberit” grupa ir atradusi interesantu un praktisku risinājumu, kā vannas istabas aprīkojumu pielāgot dažāda auguma cilvēku vajadzībām. "Piemēram, cilvēkiem ar maziem bērniem mēs varam piedāvāt “One” sērijas tualetes podu, kas var "augt" līdz ar ģimenes locekļiem, jo tam ir regulējams augstums un to var uzstādīt augstāk vai zemāk par standarta augstumu. Citiem vārdiem sakot, sākumā tualetes podu var uzstādīt zemāk, bet, bērniem augot, to var pacelt uz augšu līdz pat 5 cm neatkarīgi no iebūvējamās rāmja sistēmas, kas ir ļoti būtiska atšķirība," skaidro sanitāro sistēmu ražotāja pārstāve.
Noslēdzot, Marta Gaile ir pārliecināta, ka “iestrādājot pārdomātus dizaina elementus, var izveidot vannas istabu, kas ir droša, funkcionāla un pievilcīga gan pieaugušajiem, gan bērniem, padarot to par daudzpusīgu un ģimenei draudzīgu telpu.”