Kvalitatīvs produkts tirgū dzīvo ilgu dzīvi un laika gaitā top arvien labāks. Šos vārdus droši var teikt par zīmola Caparol fasādes krāsu Muresko, kas pazīstama jau 66 gadus. Šogad Muresko ieguvusi jaunu receptūru, kas padara to par patiesi unikālu fasādes krāsu.
Pasaules krāsu industrijas attīstība nav iedomājama bez Caparol. Vairāk nekā simts gadu darbības laikā tieši Caparol radīja izpratni par to, kas ir laba, kvalitatīva krāsa, tostarp fasādes krāsa. Kopumā raksturojot, tā ir sarežģīts materiāls – tai vienlaikus jāveic vairākas funkcijas: jāaizsargā fasāde pret mitrumu un nokrišņiem, tai jābūt elpojošai, lai pie krasām gaisa temperatūras svārstībām būvkonstrukcijās neveidotos mitrums, tai jābūt vienlaikus elastīgai un vienlaikus izturīgai un stingrai, visbeidzot – tai jābūt ar bagātīgu toņu gammu un krāsu toņiem jābūt ilgstoši noturīgiem pret izbalošanu UV starojuma ietekmē.
Vēl viens aspekts – krāsas atbilstība dažādiem klimatiskajiem apstākļiem, kas Eiropā ir tik atšķirīgi. Analizējot pieredzi dažādos Eiropas reģionos, Caparol katram no tiem radījis atbilstošākos produktus, to izstrādē ievērojot visas iespējamās situācijas, ar ko krāsotā virsma ekspluatācijas gaitā varētu saskarties. Interesanti, ka, piemēram, Vidusjūras reģions attiecībā uz fasādes krāsošanas darbiem ir krietni vien “kaprīzāks”, nekā, piemēram, Skandināvijas vai Baltijas valstis.

Ēkas fasāde | Grand Hotel Kempinski Riga
Bieza kā ziloņa āda
Mazliet ielūkosimies vēsturē, kad Vācijā 1895. gadā Roberts Murjāns (Robert Murjahn), paša dibinātā uzņēmuma Deutsche Amphibolin-Werke īpašnieks izstrādāja produktu fasāžu pārklājumiem – tā saukto Murjāna krāsas pulveri (Murjahns Anstrich-Pulver). Kā saistvielu tas saturēja kaļķi un kazeīnu. Kalnrūpniecībā paša iegūtā minerālu pildviela tolaik nodrošināja izcilu izturību pret atmosfēras iedarbību un krāsas toņa noturību.
1928. gadā tika radīta emulsijas saistviela uz ūdens bāzes, ar kuras palīdzību krāsotājs no pigmentiem un pildvielām varēja pats izstrādāt nepieciešamo krāsu. Šim produktam tika piešķirts nosaukums Caparol, kas atvasināts no trīs oriģinālo sastāvdaļu nosaukumu pirmajiem sākuma burtiem: kazeīns, parafīns un eļļa (ol – no vārda oleum). 1936. gads krāsu pasaulē iezīmēja jaunu ēru, jo Caparol radīja pirmo ūdens dispersijas krāsu, kādu pazīstam līdz mūsdienām.
1959. gadā ar nosaukumu Muresko tirgū ienāca jauna, īpaši fasādēm paredzēta, dispersijas krāsa kvalitatīvai aizsardzībai pret nokrišņiem. Tā bija ļoti bieza krāsa, kuras priekšrocība bija spēja vienkārši izlīdzināt nevienmērīgas apmetuma virsmas. Krāsas reklāmā izmantoja saukli “Fasādes krāsām jābūt tikpat izturīgām kā ziloņa ādai”. Šis bija vēl viens vēsturisks mirklis, jo līdz ar Muresko biezslāņa fasādes krāsu dzima to simbolizējošais ziloņa logotips, kas laika gaitā kļuvis par visa Caparol zīmola atpazīstamības simbolu.

Sākotnēji melns un bez svītrām, zilonis bija Muresko fasādes krāsas simbols līdz 1963. gadam. Pats Caparol logo laika gaitā ir mainījies, taču ziloņa tēls palicis nemainīgs. 1980. gadā tas tika iekļauts Muresko brošūras vāka dizainā, šoreiz baltā krāsā. 80.-to gadu sākumā visa Caparol produktu līnija tika prezentēta tirgū, un zilonis kļuva par korporatīvo logotipu. Tas ieguva savas īpatnējās svītras, kurās tika izmantotas primārās krāsas – sarkana, dzeltena, zila – un sekundārās krāsas – oranža, zaļa, violeta. Jaunais Caparol logotips tika prezentēts starptautiskajā izstādē “Farbe 84” Minhenē.
Jebkuriem klimatiskajiem apstākļiem un dažādām fasādēm
Muresko receptūra gadu gaitā ir arvien uzlabojusies, bet pēdējie jaunievedumi šo krāsu ir padarījuši izcili unikālu. Pirmkārt, jaunais sastāvs pilnveidots tiktāl, ka krāsa piemērota jebkuriem klimatiskajiem apstākļiem – gan ziemeļu aukstumā, gan dienvidu svelmē. Krāsa nodrošina ļoti labu aizsardzību pret mitrumu, pietiekamu ūdens tvaiku caurlaidību, tā ir izturīga pret atmosfēras iedarbību, noturīga pret sārmu iedarbību un sastāvā esošā biocīdā piedeva aizsargā virsmu pret aļģu un sēnīšu apauguma veidošanos.
Muresko ir augstvērtīga fasādes krāsa gludām un strukturētām fasādes virsmām, apmestām, mūrētām, siltinātām u.c. Muresko ļauj iegūt faktūru saglabājošus vai izlīdzinošus pārklājumus arī uz raupjiem apmetumiem. Tā ir arī īpaši piemērota krāsa veco gāzbetona pārklājumu atjaunošanai, piemēram, lodžijas sienu pārkrāsošanai. Krāsošanas apstākļi gan mēdz būt ļoti dažādi, tāpēc pirms krāsošanas vienmēr iesakām izlasīt produkta tehnisko informāciju.
Muresko fasādes krāsa ir tas produkts, par ko vienlīdz priecāsies gan amatnieki, gan profesionāli krāsotāji. Krāsa klājas ērti, viegli un patīkami.

Izcila toņu noturība un izteiksmīgums
Otra būtiskākā Muresko priekšrocība – vairāk nekā miljons toņu dažādība, tostarp pieejami koši, spilgti un intensīvi toņi, ko nepiedāvā citas fasādei paredzētās krāsas. Ar Muresko krāsotā fasāde savu sākotnējo izskatu saglabās ilgus gadus, tonis būs noturīgs, neizbalos un virsma ilgstoši izskatīsies kā svaigi krāsota.
Tonēšanu piedāvā visās tirdzniecības vietās, kur tiek tirgoti Caparol produkti un pieejamas tonēšanas iekārtas. Caparol veikalos pieejami spektrometri, ar kuru palīdzību var izveidot toni pēc klienta parauga, ja šāds tonis nav atrodams toņkartēs. Īpašos gadījumos iespējams izveidot speciālu receptūru pēc klienta krāsas parauga.

Betona sienas gleznojumi | Daugavpils promenāde
Piemērota sienu murāļiem
Vēl viens Muresko pielietojuma veids ir šīs krāsas izmantošana murāļu veidošanai pilsētvidē. Mākslinieki augstu novērtējuši Muresko bagātīgo toņu klāstu un Latvijā dažādās vietās jau tapuši vairāki krāšņi, pievilcīgi sienu gleznojumi. Tāpat Muresko ir īstais palīgs arhitektiem radošu un nestandarta ideju īstenošanai. Muresko krāsas ir viegli saprotamas, ar tām viegli strādāt un to cienītāju loks arvien paplašinās.
Lai uzzinātu plašāk par piedāvājumu un saņemtu tehniskas konsultācijas, aicinām zvanīt uz tālruni 80200937.
Konsultēja SIA DAW Baltica, Mārketinga nodaļas vadītājs Kristaps Geistarts.