Transformējami apavi „Es Te Biju”, somu kolekcija "FLIGHT ST0105", sofa „Mākonis”, spēle „Neonovuss”, guļamistabas kolekcija „Twins”, fotosērija „Stereotipu piedzīvojums” – šie un vēl daudzi citi oriģināli, asprātīgi, kvalitatīvi un tradīcijām apvīti Latvijas dizaineru darbi būs skatāmi Rīgas starptautiskajā dizaina izstādē "Design Isle 2013", kas no 3. līdz 6. oktobrim notiks Ķīpsalā.
Latvijas Dizaineru savienība (LDS) izstādē "Design Isle 2013" veidos ekspozīciju, kurā būs aplūkojami jaunākie Latvijas dizaineru darbi, kā arī pasniegs "Gada balvu dizainā 2013" – augstāko un prestižāko dizaineru darba novērtējumu Latvijā. Šogad par titulu "Gada balva dizainā 2013" cīnīsies 134 Latvijas dizaineru darbi septiņās nominācijās. Darbus vērtēs starptautiska žūrija.
„Latvijas Dizaineru savienība, turpinot realizēt savus mērķus dizaina nozares izaugsmes veicināšanā, jau sesto gadu organizē konkursu „Gada balva dizainā”, kas gūst arvien lielāku atsaucību dizaina profesionāļu vidē. Katru gadu palielinās to pieteikumu skaits, kas atspoguļo uzņēmēju centienus ražot produktus ar augstu pievienoto vērtību, veidojot radošus un inovatīvus dizaina risinājums. Šogad pieteikto darbu īpatsvaru veido tieši interjera un rūpnieciskā dizaina darbi, kas parāda, ka šīs dizaina nozares kļūst pieprasītākas,” stāsta LDS priekšsēdētājs Andrejs Broks.
Balvas ieguvēju paziņošana un uzvarētāju apbalvošana notiks Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā 5. oktobrī.
Konkursu organizē LDS sadarbībā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru un Latvijas Republikas Patentu valdi.
Iepazīsti dažus „Gada balva dizainā 2013” pretendentus jau tagad!
Dizainere Karīna Vītiņa ir radījusi transformējamus apavus "Es Te Biju", kam iedvesmu smēlusies no 13. gadsimta viduslaiku piegrieztnēm. Apavu estētiskais tēls ir pietuvināts arheoloģiskajai Rīgas čībai. Transformējamo apavu gumijas zolēs ir izveidoti vārda „Rīga” reljefi, kas ir veltījums Rīgai kā Eiropas kultūras galvaspilsētai 2014. gadā. „Es Te Biju” atstās valkātāja pēdas nospiedumus jebkurā pasaules vietā, lai kurp viņš dotos, tā veicinot Latvijas un tās galvaspilsētas atpazīstamību.
„Reiz kādā nozīmīgā prezidentu tikšanās pasākumā uz visu prezidentu tumšo uzvalku fona izcēlās kundze koši sarkanā kostīmā. Kostīms ietērpa izcilu, drosmīgu un spēcīgu personību. Tas ir stāsts par Latvijas bijušo un vienīgo prezidenti sievieti – Vairu Vīķi-Freibergu. Šis stāsts iedvesmoja radīt ideju, nosaukumu un radošo konceptu kustībai "The Red Jackets", kas vēlas stāstīt par Latviju caur tās radītajiem zīmoliem un cilvēkiem,” tā par savu grafiskā dizaina darbu – grāmatu „Latvijas labākie eksporta zīmoli” – stāsta Jānis Birznieks.
Baiba Rulle ir radījusi lina aizkaru kolekciju "WHITE". Māksliniece ir iedvesmojusies no Latvijas dabas, etnogrāfijas un saulainajiem vasaras vakariem. Aizkaru dizains-gofrējums ir veidots, ietvaicējot lina audumā noteiktas formas rakstu, kas interjerā ienes jaunus skulpturālus un grafiskus akcentus.
Zīmola „3 Wind Knots” dizainere Sigita Truškāne ir radījusi somu kolekciju "FLIGHT ST0105", kurā ietverts vēstījums par brīvību, ko sniedz tālu un tuvu zemju apceļošana. Dizainere ir kaislīga ceļotāja, un laika gaitā uzkrāto redzējumu un sajūtu pieredzi viņa nolēma realizēt sen lolotajā sapnī par somām – smalkām, gleznainām un sievišķīgi gaisīgām.
Globālās sasilšanas dēļ plūdu draudi ir kļuvuši par realitāti, tāpēc dizainere Asnate Bočkis ir radījusi divus objektus, kas plūdu gadījumā ir ideāli piemēroti jaunajiem neierastajiem apstākļiem. „Traps” ir pilsētvides objekts – sausā laikā tas kalpo kā sols, bet plūdu gadījumā pārvēršas par vertikālu mini glābšanas saliņu. Šis publiskais objekts ir ne vien ērts, bet ir iemantojis arī dzīvības glābšanas funkciju. Savukārt „Mākonis” ir objekts, kas sausos laika apstākļos kalpo kā sofa. Plūdu laikā mīkstais zvilnis pārtop par laivu, kas ir aprīkota ar ķīli papildu stabilitātei. Tādējādi interjera objekts, mainoties laika apstākļiem, kļūst par vides objektu.
Elīna Bušmane ir radījusi guļamistabas kolekciju „Twins”, kas ir piemērota mūsdienīga dzīvesveida piekritējiem. Kolekcijā ietilpst naktsgaldiņi un gulta ar transformējamiem galvgaļiem, kas saliecami vajadzīgajā leņķī, lai nodotos lasīšanai vai strādātu ar datoru. Gultas apdarē ir izmantots vilnas trikotāžas audums, kas ir elastīgs un padodas līdzi galvgaļa transformēšanai.
Bērnu krēsliņu kolekciju „Smarty” raksturo daudzfunkcionalitāte – bez sēdēšanas funkcijas tas ir aprīkots ar papildu funkcijām bērna attīstībai. Piemēram, krēsliņš ar aukliņām attīsta bērna sīko pirkstu muskulatūru, kas ietekmē bērna valodas attīstību, attīsta koordināciju un precizitāti, sagatavo bērna rociņu rakstīšanai. Krēsliņš ar tāfeli veicina savstarpējo komunikāciju, dod iespēju bērnam radoši izpausties, veicina koncentrēšanos un pacietību. Savukārt krēsliņš ar puzli iemāca bērnam būt neatlaidīgam un veicina radošo domāšanu, palīdz iemācīties atpazīt figūras. Krēslu dizaina autore ir Līga Sproģe.
„Neonovuss” ir jauna, mūsdienīga un atraktīva alternatīva ierastajai novusa spēlei. Tās galvenā ''odziņa'' ir unikāls dizaina risinājums, kas veidots ar īpašu krāsošanas tehnoloģiju. Bet pats galvenais – „Neonovusu” var spēlēt arī absolūta tumsā, izmantojot vien UV lampu, kā rezultātā tiek panākta jauna un oriģināla spēles aura un atmosfēra. Spēli var lietot mājās, boulinga centros un citās aktīvās atpūtas vietās. Dizaina autors – Ģirts Ozols.
Dizainere Anna Butele ir radījusi modernu interjeru fotostudijai „Spot Studios”, kura ir pirmā fotostudija Latvijā, kas piemērota darbam ar ūdeni. Šajā konceptā gaismas klātbūtnes dažādās formas un efekti kalpo kā saskares punkts starp interjera dizainu un uzņēmuma zīmola konceptu. Interjerā vienkopus satiekas kontrastējoši un neikdienišķi apdares materiāli. Gofrēts papīrs ar brutālu betonu. Viegla plastmasa ar smagnēju metālu. Caurspīdīgs stikls ar biezu vinila gumiju. Sintētiski folija atstarotāji ar dabisku koku. Mūsdienīgie materiālu risinājumi kombinācijā ar funkcionalitāti nav sarežģīti, ir mobili un ērti transformēji.
Savukārt dizainere Barbara Bule ir veidojusi interjeru restorānam „Ribs & Rock”, kurā katra telpa ir veidota atšķirīga, bet ar kopīgu stilistisku motīvu. Būtisks interjera akcents ir ekspresīvi gaismas objekti, kuru izveide pakārtota zonējumam un dažādām noskaņām, kas konceptuāli iezīmē rokmūzikas virzienus. Kopīgo roka atmosfēru restorānā uztur tematiski sienas gleznojumi, ādas apdare un īpaši žanram atbilstoša atribūtika.
Foto dizaina kategorijā sevi ir pieteicis fotogrāfs Sergejs Torjaniks ar darbu „Stereotipu piedzīvojums”. Fotogrāfs piedāvā attēlu grupu, kas ar asociatīvā tēla līdzekļiem veido gan formas spēli, gan vēstījumu par sociālo procesu stereotipiem.
Tiekamies no 3. līdz 6. oktobrim Rīgas starptautiskajā dizaina izstādē „Design Isle 2013”, lai iepazītos ar visiem "Gada balva dizainā 2013" darbiem un noskaidrotu konkursa uzvarētājus!
“Design Isle 2013” – gada notikums dizaina nozarē, kurš vienkopus pulcēs labākos pašmāju un ārvalstu dizainerus, ražotājus, tirgotājus un iepircējus, lai radošā vidē prezentētu jaunākos nozares produktus un pakalpojumus, svinētu dizaina svētkus un veicinātu radošo industriju attīstību Latvijā.
Vairāk par izstādi: www.designisle.lv