Teksts: Lolita Freidmane
Interjera dizaineri nenosaka tendences un viņiem reizēm nav pat nojautas par to, kādas tās būs nākamajā sezonā. Modes prognozi veido dažādu dzīves jomu fragmenti: zinātniskie atklājumi, tehnoloģijas, kā arī mūsdienu cilvēka dzīves vide, kas tad arī nosaka tendences. Spēja tās paredzēt lielā mērā ir atkarīga no intuīcijas, cēloņu un seku analīzes, kā arī filozofijas. Mainās cilvēks, un mainās arī vide, kurā viņš dzīvo.
Modē ir oriģinalitāte un provokācija
Pašlaik situācija interjera dizainā kā vēl nekad atgādina situāciju modes nozarē. Nav pareizu vai nepareizu kombināciju, cilvēks tās vēlas veidot pats. Atteikšanās no šabloniem un pievēršanās oriģināliem risinājumiem rada iespēju apvienot savstarpēji nesaistītas lietas. Un jo vairāk negaidītu risinājumu un dizaina provokāciju – jo labāk! Tiem, kuri nodarbojas ar mājokļa telpu labiekārtošanu, prasme savienot nesavienojamo un pārliecība par savu izvēli tagad tiek uzskatīta par vienu no galvenajām priekšrocībām.
Vienīgais stils – brīvība
Savās mājās mēs vēlamies justies brīvi, relaksēti un laimīgi. Mēs tās iekārtojam tā, lai mums būtu ērti un patīkami dzīvot, kā mēs to vēlamies. Mēs arvien vairāk uzticamies sev un paši savai gaumei. Mūsdienās vienīgais stils ir brīvība. Pirmām kārtām izvēles brīvība. Iedvesmas avots ir tikai forma, nevis pats stils. Bet pamats ir dziļa filozofija par personalizētu interjeru. Cilvēkus nodarbina identitātes meklējumi. Mūsdienās cilvēki pērk nevis dīvānu, galdu vai traukus, bet gan stilu un dzīvesveidu.
Viedais komforts
Kā atbilde uz mūsdienu pasaules nenoteiktību, iespējams, ir mūsu tieksme sev apkārt radīt skaistumu un krāšņumu, kura galvenais mērķis ir komforts. Mūsu centienus apmierināt personiskās vajadzības atspoguļo tā dēvētais pielāgotais priekšmets. Proti, priekšmets, kas spēj mainīties un pieskaņoties savam lietotājam. Šogad ļoti populāri kļuvuši daudzfunkcionāli priekšmeti ar slēptu interneta pieslēgumu. Viedie dīvāni un portatīvie gaismas ķermeņi, kuros var uzlādēt viedtālruni jau ir pagātnē, tos tagad nomaina jauni priekšmeti ar dažādām papildfunkcijām – kinētiskām, gaismas, skaņas un pat aromāta izplatīšanas funkcijām.
Emocionālais dizains
Kādreiz tik iecienītais skandināvu dizains acīmredzami ir kļuvis garlaicīgs. Tāpēc to nomaina pilnīgs pretstats: svaigas rakstu, tekstūru un virsmu kombinācijas, kuras rada krāšņu un komfortablu atmosfēru. Aizvien lielāka nozīme ir ērtībai un skaistumam. Aizvien pamanāmāka ir virzība uz industriālo retro modernismu, kas atšķiras ar izsmalcinātām, pārdomātām detaļām, kuras interjera elementus pārvērš par mākslas darbiem. Tiek radītas īpaši ērtas un oriģinālas formas mēbeles. Raksturīgs un aktuāls ir vēriens un asimetrija, apaļas formas mēbeles, kā arī 1970. gadu dizaina iedvesmots ornamentālais dekors. Ironija, pārspīlējums un jutekliski ieapaļas līnijas kombinācijā ar dabas formām gūst īpašu atsaucību. "Тransgender”, – vārds, kas 2019. gadā arvien biežāk būs sastopams mēbeļu kolekcijās un dekorā.
Vēlamies prieku un gaišumu!
Mūsdienu megapolises iedzīvotājs izvēlas krāšņus zaļumus – tās ir krāsas, kas mirdz kā neona izkārtnes ielās, kā 1980. gadu disko, vai arī nomierinošie siltie pasteļtoņi. Variantu ir daudz, taču tajos ir arī kas kopīgs: šogad interjerā atgriežas prieks un gaišums. Īpaši raksturīgas ir bērnišķīgi jautras krāsu kombinācijas un dziļas siltas nokrāsas.
2019. gada krāsai ir dots izteiksmīgs nosaukums Spiced Honey – pikantais medus. Dzintara pludmales nokrāsas, brilē krēma saldējums vai pusdienu saule vedina sapņot par vasaru un ideāli sader ar gaismas tematiku. Šī krāsa var būt nomierinoša, garda, stimulējoša un enerģiju piešķiroša – atkarībā no tā, kādas krāsas atradīsies tai līdzās. 2019. gada krāsa ir universāla un mūsdienīga, tā labi iederas jebkurā dzīvesstila un interjera spektrā.
Taktila baudījuma nepieciešamība
Jebkura pārlaicīga interjera pamats ir dīvāni un krēsli, uz kuriem gribas sēdēt, audumi, kuriem gribas pieskarties, grīda, pa kuru gribas staigāt basām kājām. Aizvien vairāk tiek radītas tādas preces, kuru izmantošana interjera dizainā izraisa pozitīvas emocijas. Šogad orientieris ir uz taktilām tekstūrām, kurām patīkami pieskarties, – samtu, zamšādu, mīkstu ādu. Pat paklājs tagad tiek uzskatīts par lielāko gleznu interjerā. Jaunās tehnoloģijas kopā ar darbietilpīgu amatniecību ļauj radīt jebkuras sarežģītības rakstus un dažādus daudzslāņainus audumus, kuriem patīkami pieskarties. Un, protams, koks. Slavas zenītā ir taktilas virsmas ar skrāpējumu, negludumiem vai acīmredzamām roku darba pēdām. Un apmetums, kas uzklāts plašiem vēzieniem un nav ideāli nogludināts. Mūsu aizraušanās ar dabiskiem materiāliem un tekstūrām patiesībā ir greznums un praktiskums.
Dizaineri ir gatavi galējībām: mainīt izmērus, spēlēties ar formām un savienot nesavienojamo. Tagad vārds patērētajiem. Vai esat gatavi?