Domājot par komfortablāku dzīves vidi un energoresursu patēriņa samazinājumu, neviens vairs nešaubās par nepieciešamību siltināt ēkas. Cits jautājums – pēc kādiem kritērijiem izvēlēties savai ēkai piemērotāko siltināšanas sistēmu un kā nepieļaut kļūdas.
Tāpat kā jebkurā jomā, arī ēku siltināšanas pasaulē mainās tehnoloģijas, risinājumi un parādās arvien jaunas iespējas. No salīdzinoši vienkāršas izpratnes un standartizēta praktiskā procesa siltināšanas nozare ir izaugusi līdz rūpīgi izstrādātām sistēmām, kas tiek pielāgotas atbilstoši katra pasūtītāja individuālajām vajadzībām.
Labs piemērs tam ir zīmols Caparol, kas jau vairāk nekā 65 gadus darbojas siltumizolācijas materiālu jomā, padarot siltināšanas sistēmas efektīvākas, izturīgākas un vizuāli daudzveidīgākas. Katru sistēmu veido atsevišķi komponenti, kuru efektivitāte atklājas tikai darbojoties vienotā sistēmā, kur katrai sastāvdaļai ir sava konkrētā funkcija. Vēl viena Caparol priekšrocība – plašs detaļu piedāvājums dažādām ēkas konstrukcijām, mezglu savienojumiem un elementiem.
Caparol pieredze liecina, ka siltināšanas sistēmas izvēlē jāņem vērā vairāki nosacījumi: vissvarīgākais ir tonis, tam seko toņa noturība, tad virsmas vizuālais izskats, ēkas atrašanās vieta un tikai beidzamajā pozīcijā ir izmaksas.
Tonis
Šajā gadījumā runa nav par konkrētiem krāsu toņiem, bet par to, vai māja būs gaiša vai tumša. Piemēram, kad meistari nosiltinājuši ārsienas un atlikusi dekoratīvā apdare, ēkas īpašnieks paziņo, ka vēlas melnu fasādi. Praksē tas nebūs labs risinājums, jo fasāde būs par tumšu un vasarā strauji uzkarsīs.
Fasādes siltināšana Klaipēdā, Lietuva
Katram Caparol piedāvātajam krāsu tonim tiek norādīts gaismas atstarošanas koeficients jeb vērtība (HBW). Ja šis koeficients ir zem 20, tā skaitās tumša krāsa. Piemēram, krāsa ar HBW 5 ir tumšs tonis un ar to krāsota virsma saulē sakarsīs līdz 70°C grādiem. Standarta siltināšanas risinājums ir aptuveni 6 mm biezs, un, bieži uzkarstot un atdziestot, fasādes apdare sāks plaisāt. No šādas situācijas var izvairīties, laikus paredzot, vai ēka būs tumša vai gaiša un kopā ar speciālistu attiecīgi izvēlēties atbilstošāko siltināšanas sistēmu.
Toņa noturība
Fasādes krāsai jābūt īpaši noturīgai. Pēc noturības parametriem krāsu pigmentus iedala trīs grupās, kur fasādei piemērotākā ir 1. grupa, kas ir nedegošie jeb neorganiskie pigmenti ar augstu noturību pret UV staru iedarbību. Šādas krāsas piedāvā Caparol krāsu toņu karte Fassade A1, kur iekļauti 500 krāsu toņi fasādēm un arhitektūras krāsu toņi Caparol Premium kvalitātes fasādes krāsām ar nano-kvarca-režģa tehnoloģiju. Fasāde, kas nokrāsota ar šādu krāsu, saglabās savu izskatu vismaz septiņus gadus, tostarp nebūs redzamas atšķirības saules pusē. Visi krāsu toņi nano-kvarca-režģa tehnoloģijā nodrošina visaugstāko drošību attiecībā uz krāsas toni un gaismas pretestību.
RTU Laboratoriju korpuss
Vizuālais izskats
Šis nosacījums pievērš uzmanību gan konstruktīvām detaļām, kas svarīgas ēkas kopskatam, gan palīdz izvēlēties fasādes virsmas apdares veidu. Kā norāda Caparol speciālisti, detaļām ēkas vizuālajā izskatā ir ļoti liela nozīme. Ikdienā mēs bieži redzam ēkas, kuru apmestās fasādes kļuvušas zaļganas, uz tām veidojas apaugumi un nepievilcīgi notecējumi. Viena lieta ir, ka šie nesmukumi vairāk izceļas uz gaišas krāsas virsmas, otra – tos iespējams novērst vai mazināt ar dažādiem paņēmieniem.
Piemēram, ēkai ar divslīpu jumtu, pārkarei jābūt pietiekamai, lai no jumta tekošais ūdens, nemitrinātu fasādi. Savukārt plakanajiem jumtiem jārauga, lai parapets vai gar jumta malu stiprinātā noseglīste ir tādā izmērā, ka neļauj sienai kļūt mitrai. Caparol šādiem gadījumiem piedāvā atbilstošus risinājumus un konstruktīvos mezglus. Produktu klāstā ir arī produkti, kas palīdz cīnīties pret apauguma veidošanos, piemēram, fasādes krāsa ThermoSan, kas virsmas pasargā no aļģu un sēnīšu veidošanās, kā arī biocīds Capatox apauguma likvidēšanai.
Attiecībā uz virsmas apdares veidu, Caparol sortiments paver plašas iespējas daudzveidīgu ideju īstenošanā. Lai arī klasiskajām fasādēm joprojām cieņā tradicionālais “biezpiena” vai “lietutiņa” dekoratīvais apmetums, Caparol aicina ēkām piešķirt mūsdienīgu tēlu, izmantojot inovatīvus materiālus vai radoši izmantojot esošos apdares materiālus. Piedāvājumā ir daudz dažādu materiālu un iespēju spektru individuālai fasāžu siltumizolācijas sistēmu apdarei: no daudzveidīgām apmetuma struktūrām un krāsām līdz radošām tehnikām un efektiem, līdz pat dabīgajam akmenim un keramiskajām plāksnēm vai rustu tehnikai.
Koksnes struktūras virsma Betona efekts - Autentico
Piemēram, apmetums ar koka dēlīšu faktūru – nezinātājs no attāluma pat neatšķirs, ka fasāde patiesībā ir apmesta nevis apšūta ar koka dēlīšiem. Vai arī šobrīd populārais betona efekts, kas rada monolīta betona iespaidu, vai ķieģeļu izskata virsmas ar Original Meldorfer® apdares plāksnītēm.
Atrašanās vieta
Patiesībā svarīgs nosacījums, jo no mājas atrašanās vietas atkarīgs arī fasādes izskats un ilgmūžība. Piemēram, ēka mežainā vidē vai koku ieskautā teritorijā, kur ir liela bioloģiskā noslodze, būs vairāk pakļauta riskam, ka uz fasādes veidosies apaugums. Tad savlaicīgi jādomā par preventīvu risinājumu fasādes aizsardzībai. Savukārt māja smilšainā apvidū būs pakļauta riskam, ka smiltis var sabojāt fasādes dekoratīvos elementus. Turpretī ūdens tuvums radīs paaugstinātu mitrumu.
Pilsētas vide rada piesārņojumu no transporta, bet ziemā kaisīts sāls uz trotuāriem var veicināt bojājumus cokola daļai. Kā zināms, cokols ir ēkas daļa, kas pakļauta lielākai ārējo faktoru iedarbībai un prasa biežāku atjaunošanu un papildu ieguldījumus. Lai aizsargātu cokolu, tai skaitā no iepriekšminētajām problēmām, Caparol piedāvā izmantot risinājumu – Capatect SockelFlex, ko izmanto gan cokola hidroizolējošā slāņa veidošanai, gan armēšanas slāņa izveidei.
Izmaksas
Attiecībā uz fasādes siltināšanas sistēmām nekas nemaksā vairāk kā nepareizs risinājums. Labot siltināšanā un fasādes apdarē pieļautās kļūdas bieži vien sanāk dārgāk nekā visu izpildīt pareizi jau no paša sākuma. Tālab Caparol speciālisti aicina droši vaicāt pēc padoma un konsultēties visos ar siltināšanu saistītajos jautājumos.
Detaļas un vēlreiz detaļas
Dažādi papildelementi un detaļas veido nozīmīgu siltināšanas sistēmas kopējo izmaksu daļu. Caparol sortimentā plašā klāstā ir tieši siltināšanai paredzēti izstrādājumi: dībeļi, kas neveicina aukstuma tiltiņu veidošanos, plastikāta materiāla cokola līstes, lāseņi, palodžu pieslēguma elementi, stūra elementi u.c.
Jāņem arī vērā, ka fasādi bieži aprīko ar dažādām piekaramajām konstrukcijām kā mājas numura zīmes, pastkastes, cita veida informatīvās zīmes, apgaismojuma elementi, drēbju žāvēšanas auklas, markīzes u.c. Visu šo elementu drošai stiprināšanai pie siltināšanas sistēmas virsmas Caparol pieejami speciāli stiprinājumu elementi, kas ir pārbaudīti un sistēmas prasībām atbilstoši.
Piemēram, stiprinājuma paplāksne Wabenrondelle pie atbilstošu skrūvju pielietošanas var kalpot par pamatu vieglu elementu stiprinājumam, žalūziju vadotnēm, mājas numura un citu zīmju stiprinājumam. Vietās, kur nepieciešama augsta vai vidēja mehāniskā slodzes izturība, piemēram, balkona margas, karnīzes, ieteicams izmantot konstruktīvo stiprinājuma elementu Capatect-Tragwinkel G066, ko stiprina pie ēkas nesošās sienas konstrukcijas. Notekcauruļu, gaismas elementu, reklāmas izkārtņu un ārējo metāla rullo žalūziju montāžai Caparol sistēma paredz elementu Capatect-Dart-Set 675.
Lai uzzinātu plašāk par piedāvājumu un saņemtu tehniskas konsultācijas, aicinām zvanīt uz tālruni 80200937.
Konsultēja Caparol Projektu vadītājs Jānis Ulmanis.
Apskatīt uzņēmuma profilu | CAPAROL