Foto: Ieva Benefelde
Septembra sākumā izdota jauna grāmata „Ceļvedis vēsturisko ēku atjaunotājiem”, kas vienkāršā un viegli uztveramā valodā skaidro dažādus jautājumus, kas saistīti ar vēsturisko ēku atjaunošanu.
Grāmatas autores ir arhitektes Jana Jākobsone un Kristīne Veinberga, projektu vadītāja Ilze Zariņa, izdevuma tapšanu konsultējis vēsturisko ēku eksperts Juris Zviedrāns.
Viena no autorēm Kristīne Veinberga par ceļveža izveidi saka: „Apskatot citu valstu pieredzi un izmantojot darbā iegūtās atziņas, šajā izdevumā apkopotas praktiskās zināšanas un informācija, kas nepieciešama, lai, atjaunojot ēku, nezaudētu šo vienreizējo Kuldīgas gaisotni un iedzīvotāji varētu pilnvērtīgi dzīvot. Izdevums domāts un būs noderīgs ikvienam, kam pieder vēsturiska ēka vai kas to apsaimnieko, vai tajā dzīvo. Šī izdevuma saturs veidots, ikdienas darbā risinot jautājumus, kas saistīti ar vecpilsētas ēkām – gan atjaunošanas idejas koncepcija, gan praktiski padomi un gada kalendārs, kad kurus darbus veikt, gan normatīvu prasības un īpašās Kuldīgas apbūves iezīmes, gan to saglabāšanas risinājumi.” K.Veinberga sniedz ieskatu par tādām tēmām kā ēku konstrukcijas un norobežojošie elementi, piemērotāko materiālu izvēle, iespējas sadzīves apstākļu uzlabošanai, logu un durvju atjaunošana, ēkas interjers, kā arī labiekārtojums un apkārtne. K.Veinberga un J.Zviedrāns piedāvā ikgadējo ēku uzturēšanas kalendāru, kas ēku īpašniekiemm turpmāk atvieglos aktuālo sezonas darbu plānošanu.
Arhitekte Jana Jākobsone apkopojusi informāciju par tādām tēmām kā ēku un to daļu novērtēšana, krāsu toņi, būvniecības tiesiskums un ēku atjaunošanas process, kā arī ēku atjaunošanai piesaistāmie speciālisti.
Projektu vadītāja Ilze Zariņa sastādījusi metodiku projekta pieteikuma izstrādei kultūras mantojuma objekta glābšanai, kas ietver tādus jautājumus kā, kādām ēkām var pieprasīt finansējumu no dažādiem fondiem, vai piesaistītais finansējums iespaido ēkas īpašnieku un tās iedzīvotājus pēc projekta īstenošanas, iepazīstina ar projektu pieteikuma izstrādes etapiem un metodiku, risku apzināšanas un novēršanas plāna un publicitātes plāna izstrādi.
Izdevums tapis projekta „Kurzemes biedrību kapacitātes stiprināšana kultūras mantojuma saglabāšanas pakalpojumu sniegšanai” ietvaros. 92,07% no Projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību. Apakšaktivitāti administrē Valsts kanceleja sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu. Izdevuma tapšanu līdzfinansē Kuldīgas novada pašvaldība.