Iekštelpu dizainā viens no svarīgākajiem punktiem ir nevainojama sienas un griestu virsmas izstrāde – tas jo īpaši ir svarīgi telpām ar augstu noslodzi ekspluatācijas laikā un veselības aprūpes iestāžu gaiteņu dizainā. Te virsmai ir jābūt viegli kopjamai, bet vienlaikus noturīgai pret bojājumiem. Lai iegūtu ideālu virsmas klājumu gan slimnīcu gaiteņos, gan mājoklī, Eiropā labi zināmais vācu vadošais uzņēmums apdares materiālu jomā Caparol iesaka likt lietā īpaši izstrādātu sistēmisku pieeju iekštelpu sienu un griestu apstrādei.
Plānojot atjaunošanas darbus vai veidojot interjera dizainu, līdzās vizuālajam risinājumam, svarīgs solis ir jau laikus padomāt arī par šīs virsmas kalpošanas termiņu un noturību. Šis aspekts ir neatsverams tieši augstas noslodzes jeb skolu, slimnīcu, aprūpes centru iekštelpu dizaina veidošanā. Viens no lielākajiem izaicinājumiem ir gaiteņi – telpas, kurās ik dienu cirkulē neskaitāmi daudz cilvēku, tādējādi pakļaujot to sienas lielākai slodzei un vides ietekmei. Tieši šeit visātrāk ir manāmas pirmās nolietojuma pēdas. Lai visas ēkas iekštelpas, tostarp, arī gaiteņi kalpotu vienlīdz ilgi, Caparol piedāvā izmantot īpašu sienu apstrādes pieeju, kas nodrošinās kvalitatīvāko un ilgtspējīgāko klājumu.
Jau vairāk kā 125 gadus Caparol vadošie speciālisti izstrādā risinājumus izcilas virsmas iegūšanai. Pareiza iekšdarbu sistēmas izvēle ļauj sienām labāk izpildīt savu uzdevumu, kā arī sniedz tām vairāk: funkcionāli un estētiski. Vairāk spilgtu toņu, vairāk komforta, tīrības un drošības.
Stimulējošs gaiteņu iekārtojums
Pastāv maldīgs uzskats, ka gaiteņi ir tikai pārvietošanās zonas. Gaiteņi nereti tiek izmantoti arī kā vieta, kur socializēties, satikties un aprunāties. Plaši un ar dienasgaismu piepildīti gaiteņi sniedz drošības sajūtu un rada mājīgu atmosfēru arī šķietami sterilās iestādēs kā veco ļaužu pansionātos un veselības aprūpes iestādēs. Izmantojot dažas dizaina viltības, ir iespējams vizuāli aukstus gaiteņus pārvērst par omulīgu satikšanās vietu.
- Aprūpes nama iemītniekiem gaiteņos palīdzēs orientēties nišas vai durvis, kas nokrāsotas kontrastējošā krāsu tonī. Savukārt durvis, kas ved uz personāla telpām, krāso tādā pašā krāsā kā sienas.
- Līdzīgu principu ir vērts izmantot gaiteņu nodalīšanai. Lai pacienti vai pansionāta iemītnieki spētu atšķirt stāvus un funkcionālās zonas, gaiteņus ieteicams krāsot dažādās krāsās. Gaiteņiem dzīvīgumu piešķirs intensīvi, bet vienlaikus atturīgi toņi.
- Veselības aprūpes iestāžu un pansionātu gaiteņu dizainā ar kontrastējošu elementu palīdzību ir ieteicams izcelt margas un sēdēšanai paredzētās mēbeles.
- Aprūpes namos īpaši svarīgi ir nošķirt grīdu no sienas ar grīdlīstu palīdzību. Tumšākos gaiteņos ir ieteicams izmantot gaišu grīdu ar 30 – 40% gaismas atstarojumu, lai novērstu paklupšanu un vizuāli padarītu telpu gaišāku.
- Gaiteņus vizuāli plašākus un gaišākus padarīs gaišākas sienu krāsas ar vismaz 65% gaismas atstarojumu – tās izmanto plašāko lauku krāsošanai. Gaišās krāsas gaiteņos papildinās labs pamata apgaismojums.
Kas nepieciešams, lai panāktu perfektu virsmu?
Lai radītu ilgstoši funkcionējošu iekštelpu virsmas pārklājumu gan veselības aprūpes iestāžu interjerā, gan arī mājokļu dizainā, pirmais un arī pats nozīmīgākais solis ir gudra un pārdomāta apdares materiālu izvēle. Baltijā Caparol piedāvā plašu apdares materiālu sortimentu, kur katram materiālam ir savs specifisks funkcionālais uzdevums attiecībā uz virsmas kvalitāti.
Perfektas virsmas izstrādē vai atjaunošanā ir jāņem vērā vairākas būtiskas nianses – sienas pamatnes veids, piemēram, ģipškartona plāksne, cementa plāksne, apmetums, ķieģelis, betons un citi. Tāpat arī nozīmīgas nianses ir arī telpas ekspluatācijas, kopšanas un dizaina prasības – tās ir ļoti svarīgas noslēguma apdares materiāla izvēlē. Tā, piemēram, lielās platības ar sarežģītiem apgaismojuma apstākļiem ir būtiski, lai uz krāsotās virsmas nav redzamas nekādas krāsošanas pēdas, ko var panākt ar krāsām, kurām paildzināts iestrādes laiks – piemēram, CapaSilan Savukārt sienām, sevišķi gaiteņos, ir būtiska augsta nodilumizturība un krāsai ir jāspēj izturēt intensīvu kopšanu. Šādos gadījumos Caparol iesaka izmantot multifunkcionālo krāsu Amphibolin, kas ir viegli kopjama un ar augstu mehānisko noturību, turklāt tai ir laba saķere ar visdažādākajiem materiāliem, un tādējādi to var izmantot arī dažādu elementu un detaļu krāsošanai.
Prasības iekšējo sienu pārklājumiem ir dažādas, jo katrs projekts savā ziņā ir unikāls un neatkārtojams. Lai interjera dizaina plānošanas procesu padarītu vieglāku Caparol speciālisti ir izstrādājuši saderīgu materiālu sistēmu, kas var būtiski atvieglot apdares sistēmas izvēles procesu un nodrošinās kvalitatīvu virsmu, atbilstoši projekta iecerei.
Materiālu mijiedarbības sekas
Būtiska kļūda virsmas apstrādē ir nesavietojamu materiālu izmantošana sienu apdares procesā. Katram būvniecības materiālam ir noteiktas tehnoloģiskās prasības attiecībā uz mitrumu, tvaika caurlaidību vai temperatūru. Tas nozīmē, ka katra nākamā materiālu slāņa tehnoloģiskajām īpatnībām ir jābūt līdzvērtīgām zemāk esošajiem, pretējā gadījumā apakšējie slāņi laika gaitā straujāk bojājas, bet uz virsmas ātrāk parādās defekti. Piemēram, apstrādājot uz kaļķa bāzes ražotus materiālus, kam pastāvīgi ir nepieciešams nodrošināt augstu ūdens tvaiku difūziju un CO2 piekļuvi, ar gaisa necaurlaidīgiem materiāliem, apakšējā struktūra var zaudēt savu stiprību un sākt ātrāk sairt. Savukārt telpām, kas ir pakļautas paaugstinātai mitruma ietekmei, visa apdares materiālu sistēma ir pakārtota tam, lai šie materiāli varētu saglabāt savas fizikālās un ķīmiskās īpašības tieši konkrētajā ekspluatācijas vidē. Caparol izstrādātās sistēmas palīdzēs izvairīties no kļūdām un paildzinās virsmu ekspluatācijas termiņu.
Baltijā piedāvātie sistēmas risinājumi dažādām telpām
Caparol radītā detaļzīmējumu bibliotēka ir lielisks palīgs būvniecības nozares profesionāļiem. Tajā ir attēloti vairāki standarta sistēmas mezgli – shematiski zīmējumi dažādu materiālu virsmu apstrādei, rekomendējamiem produktiem un to uzklāšanas secībai. Visi piedāvātie mezgli ir veidoti tā, lai katrs apdares materiālu slānis būtu ideāli saderīgs ar nākamo slāni, tādējādi nodrošinot augstu virsmas kvalitāti un noturību pret ārējās vides ietekmi.
Visus sistēmu shematiskos zīmējumus var integrēt rasēšanas un projektēšanas programmās – sistēmas paraugus var lejupielādēt Autocad faila formā un iekļaut projekta dokumentācijā. Taču vienlaikus materiālu klājumu shēma ir radīta tik uzskatāmi un vienkārši, ka to var likt lietā arī speciālisti, kas sper pirmos soļus būvniecības nozarē.
Uzticams partneris kvalitatīvas dzīves telpas radīšanai
Caparol saviem klientiem piedāvā bezmaksas konsultācijas un objekta apsekošanu. Nav vienādu projektu – katrs gadījums pieprasa individuālu pieeju un noteiktu virsmas apstrādes sistēmu, it īpaši nestandarta situācijās. Ar Caparol tehnologu palīdzību atradīsiet labāko risinājumu jebkurai situācijai un prasībām. Profesionāļi sastādīs rakstisku rekomendāciju virsmas apstrādei un sniegs padomus par pareizu produktu lietošanu. Savukārt profesionāļiem, meistariem, arhitektiem un projektētājiem, Caparol piedāvā apmeklēt uzņēmuma organizētus seminārus kompetences paplašināšanai.