Kļūdaini ir domāt, ka vienīgais iemesls palielinātam aukstumam telpās un lieliem apkures rēķiniem ir nepietiekams sienu siltinājums. Problēmas risinājums liekas vienkāršs – izpētīt māju no šāda viedokļa un nosiltināt to. Bet maz kurš pievērš pienācīgu uzmanību slēptām spraugām konstrukcijās vai mājas hermētiskumam kā tādam.
Rezultātā, veicot mājas apsekošanu, lai pārāk nesarežģītu procesu, daudzi aprobežojas tikai ar mājas ārējo termogrāfiju. Labākajā gadījumā mājas izpēte notiek arī no telpu iekšpuses. Nereti pēc šādas izpētes un mājas siltināšanas gaidītais rezultāts netiek sasniegts.
Tam par iemeslu ir neatklātās gaisa infiltrācijas/eksfiltrācijas vietas, proti, nekontrolējamā gaisa plūsma caur logu, durvju, pārsegumu, tvaika izolācijas defektiem, komunikāciju ievades vietām, kas arī ir viens no lielākajiem siltuma zuduma iemesliem ēkās. Siltuma zudumi filtrācijas dēļ var sastādīt 15 – 40 procentus no kopējiem zudumiem un pat vairāk. No šiem faktiem var secināt, ka lai cik labs siltināšanas materiāls sienām nebūtu, cik energoefektīvi logi un durvis netiktu izmantotas, tas šo problēmu neatrisinās. Jo vienmēr pastāv iespēja, ka darbinieki ne vienmēr seko izmantotajām būvtehnoloģijām un materiālu ražotāja norādījumiem.
Pirmais solis problēmas risināšanā ir ēkas gaisa caurlaidības pārbaude. To veicot, var ne tikai atklāt problemātiskas un bojātas vietas, bet arī noskaidrot, vai ēka atbilst būvniecības normatīviem gaisa caurlaidības ziņā. Šī pārbaude ir daudz darbietilpīgāka un ilgāka salīdzinājumā ar termogrāfiju un prasa speciālu sagatavotību, iekārtas un operatora kvalifikāciju. Jāpiebilst, ka šāda pārbaude daudzās valstīs ir obligāts pasākums ēkas nodošanai ekspluatācijā vai energoaudita veikšanai.
Lai veiktu ēkas hermētiskuma pārbaudi, nepieciešama speciāla iekārta: „Blower Door”, ar kuru palīdzību telpās tiek radīts pazemināts un paaugstināts gaisa spiediens, tādējādi imitējot vēja iedarbību vienlaikus uz visām ēkas pusēm un radot iekštelpu spiediena atšķirību no ārējā spiediena. Kā mums zināms no skolas fizikas kursa, gaisa plūsma rodas spiediena izmaiņas vai spiediena starpības rezultātā. Veidojot mākslīgi spiediena kritumu telpās mēs izraisām arī gaisa plūsmu caur defektīvām vietām, tāda veidā rodas iespēja pamanīt tos ar termokameras palīdzību vai ar citiem instrumentiem.
„Blower Door” ierīce parasti sastāv no šādām daļām :
- Durvju panelis, īslaicīgi montējams durvju ailē testēšanas laikā - tas ir nepieciešams testēšanas ventilatora uzstādīšanai;
- Kalibrēts ventilators, kas rada gaisa plūsmu un izmēra spiedienu telpās;
- Divu kanālu diferenciālais manometrs, kas ļauj izmērīt ne tikai spiediena starpību, bet arī gaisa plūsmu caur ventilatoru un veikt nepieciešamos aprēķinus bez datora palīdzības;
- ventilatora ātruma vadības bloks (parasti vadību var īstenot arī ar manometru).
Defektu vietas atklāšanai var izmantot gan termokameru, gan termoanemometru, gan dūmu ģeneratoru, kas ļauj konstatēt sarežģītas gaisa plūsmas trajektorijas un noplūdes/ieplūdes vietas. „Blower Door” neapšaubāma priekšrocība ir arī iespēja meklēt defektus siltā laikā, negaidot sala iestāšanos, nodrošinot iespēju likvidēt atklātus defektus laicīgi, pirms apkures sezonas.
Jāpiebilst, ka pēc renovācijas darbiem ieguldījumi sienu (vai ēkas) siltināšanas procesos atmaksājas daudz ilgākā laika posmā nekā filtrācijas atklāšanas darbi, hermetizācijas materiāli un darbi atklātas filtrācijas likvidēšanai. Nereti pietiek ar slēpto defektu atrašanu un to novēršanu, lai iegūtu siltu mājokli un būtiski samazinātu rēķinus par apkuri. Tādēļ galvenās pūles būtu jāvelta tieši mājas hermetizācijai. Tomēr vislabāk izpēti veikt un visus spēkus likt lietā jau celtniecības darbu laikā, kad defektu atklāšana un to novēršana neprasa lielus izdevumus, daudz laika un nervus.
Pirmā pārbaude jāveic tajā brīdi, kad ir pabeigta tvaika barjera montāža un logu ielikšana, pirms sākusies iekšēja apdare. Šājā gadījumā tiek pārbaudīta logu montāžas kvalitāte, ar kuru vairākas firmas nemaz nevar palielīties. Pat ja tiek izmantotas speciālas un dārgas blīvējuma lentas un mastikas, tas negarantē ka tiek ievērota to pielietošanas tehnoloģija.
Pēc defektu novēršanas pārbaudi ar „Blower Door” iekārtu ir jāatkārto un tikai pēc tā pozitīviem rezultātiem jāturpina logu ailes aizdare un reģipša montāža (apšuve).
Aicinām jūs apmeklēt uzņēmuma IRBEST stendu (stends A1, Halle Nr.1) izstādē "Vide. Enerģija 2013" , kas notiks 2013. gada 17.-20.oktobrī Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā, Rīgā.
IRBEST stendā Jūs varēsiet iegūt informāciju par "Blower Door" iekārtu, dūmu ģeneratoru un dūmu indikatoru īpašībām, un uzzināt kā ar šo iekārtu palīdzību notiek defektu atklāšana būvkonstrukcijās. Mēs Jums sniegsim konsultāciju par piemērotākās iekārtas izvēli.
Izstādes laikā mēs piedāvājam Jums iespēju patstāvīgi izmēģināt gaisa caurlaidības mērīšanu ar "ēkas simulatora" palīdzību.