Foto: Publicitātes
Pirms plāno atjaunot māju, iepazīsties ar sešām praktiskā pieredzē gūtām, būtiskām atziņām, lai no 19. līdz 22. oktobrim jau ar drošu sirdi varētu dodies uz izstādi “Māja. Dzīvoklis 2017” Ķīpsalā, nolūkot piemērotākos materiālus un satikt meistarus.
Pašu rokām atjaunot māju? – tas šķiet izaicinājums! Cik viegli vai grūti tas ir patiesībā? Ar savu pieredzi un secinājumiem dalās uzņēmējs Dainis Priednieks, kurš ar ģimeni uz laukiem pārcēlās pirms 10 gadiem un nu jau droši sevi var saukt par pieredzējušu mājas atjaunotāju.
Mājas remonts ir liela atbildība. Jābūt gatavam pieņemt daudz lēmumu!
Reizēm cilvēki lolo ilūzijas, ka lēmumu pieņemšanu varēs novelt uz meistariem vai dizaineriem. Dainis uzskata, ka mēs esam dažādi un līdz ar to atšķiras arī prasības – to, kas ir vajadzīgs tieši tev, vislabāk sapratīsi tikai tu pats. “Konsultanti ir vajadzīgi, bet neizbēgami – gala atbildība būs jāuzņemas pašam. Arī mēs nolīgām dizaineri virtuves interjera izstrādei, taču galarezultātā neko neīstenojām. Projekts bija skaists, bet nevarējām iztēloties sevi dzīvojam šajā interjerā. Tas šķita pārāk nepraktisks,” stāsta Dainis.
Veicot remontdarbus, bez teorijas neiztikt!
Vienalga, vai tu plāno kaut ko pats remontēt vai nolīgt meistaru, ir jāzina būvniecības un remonta pamatprincipi. Ja nolīgsi labu meistaru, būs jāsaprot, vai viņš dara visu kā pienākas: ”Sākumā, iespējams, viss izskatīsies labi, taču pēc pāris mēnešiem flīzēm var nolūst stūrīši vai rīģipsis var sākt plaisāt. Bet tad jau būs par vēlu.” Būvniecības un remonta jomā viņam ir divas autoritātes – Juris Biršs un Juris Noviks (vairāku būvdarbu grāmatu un publikāciju autori – red.). Pirms betonēšanas, flīzēšanas vai kāda cita remontdarba Dainis vienmēr pārlasa viņu teikto. Dažkārt smeļas zināšanas arī no “Youtube” video, taču saimnieks piekodina, ka tad ir jābūt ļoti kritiskam, izvēloties avotu.
Ignorējot ražotāja nosacījumus, būsi zaudētājs
Priednieku mājas saimnieks iesaka smelties informāciju no ražotāju mājaslapām, kur ir pieejama tehniskā dokumentācija. Pat tad, ja šķiet – kā gan krāsa var atšķirties? – ir vērts iepazīties ar instrukciju. Kā Dainis atzīst, arī uzklāšanas procesā var atšķirties dažādas nianses. Taču, ja precīzi ievēro to, kas rakstīts instrukcijā, ir lielāka iespējamība, ka iegūsi vēlamo rezultātu.
Nepastāv universāls pareizais risinājums
Dainis smejas, ka šī atziņa attiecas ne tikai uz remontu, bet arī uz attiecībām – tas, kas būs risinājums tev, citam var tāds nebūt. Un piebilst, ka jebkurš gala risinājums būs kompromiss: starp ekoloģiju un ilgmūžību, starp dizainu un funkcionalitāti, energoefektivitāti un svaiga gaisa elpošanu... Piemēram, lineļļa ir ekoloģiskāka, taču šim klājumam būs īsāks mūžs. Var ierīkot kaut ko, kas priecē acis, bet no tā, piemēram, grūti noslaucīt putekļus. “Jāsaprot, ko tu esi gatavs upurēt, un nevajag baidīties kļūdīties! Piemēram, sienas apmetumu gribējām pamatīgāku, nevēlējāmies izmantot rīģipsi. Tādēļ izlīdzinājām sienu ar betonu. Tas prasīja daudz laika, taču rezultātā māja nekad neizmirks un būs nedaudz stabilāka.”
Nevajag pārsteigties – jāplāno vairāki soļi uz priekšu
Bieži vien nepadomājam uz priekšu un nepieļaujam iespēju, ka pēc kāda laika esošie apstākļi un vajadzības var mainīties. Dainis min piemēru, kad reiz apmestajā sienā nācies taisīt gropi vadiem, jo nebija kārtīgi izvērtējis, ka kādreiz tur varētu būt nepieciešamas elektroinstalācijas. Tādēļ, pirms pieņem kādu lēmumu, padomā gan par to, kā konkrētais objekts kalpos, kā dils un nolietosies. Ja to vajadzēs samainīt, kā to varēs izdarīt? Kas notiks, saskaroties ar mitrumu?
Ne vienmēr vajag taupīt!
Mūsdienas līmeņrādis var nerādīt taisni – 90 grādu leņķis var izrādītes 93 grādu leņķis. Materiāliem, darbarīkiem un elektroinstrumentiem nevajag taupīt līdzekļus, atzīst Dainis: “Nav obligāti iegādāties pašu dārgāko, taču, ja instrumentus plāno izmantot vairākas reizes, iesaku pirkt labas kvalitātes. Lai izbaudītu remonta procesu – patīkamāk ir strādāt ar kvalitatīviem materiāliem un instrumentiem!”
“Māja. Dzīvoklis” ir gaidīts notikums ikvienam, kas būvē, remontē vai labiekārto savu mājokli un vēlas iedzīvināt jaunas krāsas, dizainu, kvalitāti, komfortu un noskaņas mājokļa interjerā un eksterjerā. Kā zināms, “Mājas. Dzīvoklis ” notiks no 19. līdz 22. oktobrim Ķīpsalā.
Vienlaikus ar izstādi “Māja. Dzīvoklis 2017” notiks starptautiskā nekustamā īpašuma, darījumu un investīciju izstāde “Realty & Investment 2017” un starptautiskā energoefektivitātes, infrastruktūras un vides tehnoloģiju izstāde “Vide un enerģija 2017” . Visu izstāžu apmeklējums – ar vienu ieejas biļeti!
Izstādes rīko Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība BT 1.
Izstādes darbalaiks:
19.–21. oktobris 10.00–18.00
22. oktobris 10.00–17.00
Ieejas biļešu cenas:
Ieejas biļete – 6 EUR
Pensionāriem, invalīdiem, studentiem, skolēniem – 4 EUR
Bērniem līdz 7 gadu vecumam – bez maksas
Ģimenes biļete (2 pieaugušie un 2 bērni vai 1+3) – 13 EUR
Biļetes var iegādāties arī internetā: https://mdz2017.ticketforevent.com/lv