Foto: Roger Brown | www.pexels.com
Mūsdienās ar remonta un celtniecības darbiem mēdzam nodarboties paši. Citam tas ir hobijs – vēlme ko uzmeistarot savām rokām, citam atslodze pēc nogurdinošas darba dienas, citam veids, kā ietaupīt, nealgojot meistaru, par kura profesionalitāti nereti māc šaubas.
Darba gaitā gadās gūt traumas. Tā var būt neliela skabarga vai pirksta sasitums, kuram trāpījis āmurs. Taču iespējami arī nopietnāki savainojumi. Izmantojot elektrisko skrūvgriezi vai zāģi, var gūt ne tikai brūci, bet pat savainot cīpslas un asinsvadus. Tāpēc katrā mājvietā obligāta ir mājas aptieciņa, kurā atrodas pirmās palīdzības līdzekļi traumu gadījumos.
Kas jāievieto aptieciņā?
1. Roku dezinfekcijas līdzeklis.
2. Līdzeklis, ar ko apstrādāt brūci. Tas var būt fizioloģiskais šķīdums vai kāds nekairinošs dezinfekcijas līdzeklis, piemēram furacilīna šķīdums. Ar to var iztīrīt brūci, lai tālāk uzliktu pārsēju vai plāksteri.
3. Plāksteri, dažāda izmēra. Tie noderēs sīkiem ievainojumiem, tulznām, noberzumiem. Reizēm plāksteri var izmantot, lai tuvinātu – savilktu lielākas brūces malas ātrākai dzīšanai.
4. Pārsienamais materiāls – sterilas marles pāksnītes un marles saite. Asiņojošām brūcēm jāliek sterils pārsējs, bet pirms tā var uzlikt „brūču tīkliņu”, lai pārsējs nepieliptu. Lai apturētu stipru asiņošanu, jāuzliek spiedošs pārsējs.
5. Aukstuma aerosols vai aukstuma maisiņš. Tas nepieciešams sāpju remdēšanai sasituma vai saišu sastiepuma gadījumos.
6. Pretsāpju gēls, krēms vai ziede. Tie var būt bezrecepšu medikamenti, kas satur tādas aktīvās vielas, kā diklofenaks, ar pretsāpju iedarbību, lietošanai, ja jūtamas pārslodzes radītas muguras vai locītavu sāpes.
7. Elastīgā saite. Noderēs saišu sastiepumu gadījumā. Saites nostiprināšanai var pievienot saspraudes.
8. Pretsāpju tabletes. Var izvēlēties bezrecepšu zāles no nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu grupas. Tās var lietot, ja pēc brūces apstrādes vai traumas turpinās stipras sāpes.
9. Augu izcelsmes nomierinošs līdzeklis. Trauma var radīt stresa situāciju, kas emocionāli nenoturīgiem cilvēkiem var veicināt asinsspiediena svārstības vai izraisīt ģīboni.
10. Šķēres.
Mājas aptieciņa jānovieto tumšā, no saules stariem pasargātā vietā, kur to nevar aizsniegt bērni. Regulāri jāpārbauda aptieciņā esošo medikamentu derīguma termiņš, kā arī jāatjauno tās saturs.