Enerģētikas nozares uzņēmums DEREX ir projektējis un uzsācis Baltijas valstīs pirmās peldošās saules elektrostacijas uzstādīšanu. Stacija, kuras jauda 2,1 MW, ražos enerģiju Jūrmalas pilsētas Slokas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas pilnai elektroapgādei (SIA “Jūrmalas ūdens”). Plānots, ka sistēma tiks nodota ekspluatācijā 2023. gada beigās.
DEREX ir uzsācis reģionā pirmās saules elektrostacijas uzstādīšanu, kas atrodas uz ūdens virsmas, izmantojot peldošos pontonus. Peldošo sistēmu izstrādājis uzņēmums Sungrow, kas ir viens no trim uzņēmumiem tirgū ar labākajiem peldošo saules sistēmu risinājumiem pēc “Global solar PV tracker market share 2023”. Elektrostacijā izmantotos saules moduļus ražo franču kompānija RECOM. Uzņēmums jau vairākus gadus atrodas Bloomberg Tier 1 sarakstā — kategorija saules risinājumu ražotājiem, kas atbilst kritērijiem: izmantošana lielos projektos, bankas finansējums, pilna cikla ražošana, pētniecības centrs, stabilitāte tirgū vairāk nekā 5 gadus.
Slokas NAI patērē 40% no kopējām “Jūrmalas ūdens” enerģijas izmaksām. Saules stacijas uzstādīšana nodrošinās Sloku ar savu enerģiju, kas samazinās “Jūrmalas ūdens” elektroenerģijas izmaksas un organizācijas atkarību no cenu svārstībām enerģijas tirgū. Projekta mērķis ir samazināt oglekļa emisijas par 231,657 tonnām gadā, kas samazinās reģiona oglekļa pēdas nospiedumu un palīdzēs saglabāt tā resursus ilgtermiņā, saglabājot ekoloģisko līdzsvaru. Garantētā 30 gadu kalpošanas laikā peldošā saules stacija varēs netraucēti darboties agresīvas vidēs apstākļos. Pateicoties īpaši izstrādātiem risinājumiem, sistēma ir izturīga pret sāli, miglu, sniegu un ledu — Latvijas klimata raksturīgiem nokrišņiem, kā arī pret amonjaka un sērūdeņraža ietekmi uz stacijas materiāliem un iekārtām.
Rezervuārs kā saules elektrostacijas pamats: iemesli un pieejas priekšrocības
Lēmums par vietas izvēli elektrostacijas uzstādīšanai uz speciālas peldošas sistēmas pieņemts, ņemot vērā Jūrmalas tehnisko un energoefektivitāti, kā arī ainavas īpatnības. Pilsēta, kura atrodas starp Lielupes, Rīgas jūras līča un Ķemeru nacionālā parka uz 64% ir klāta ar dabas teritorijām, tostarp mežiem un ūdenstilpēm. 16% no teritorijas ir dabas rezervāti un aizsargājamas teritorijas ar retām floras un faunas sugām. Tā kā uz zemes nebija iespējams uzstādīt saules staciju, stacijas uzstādīšanai tika izvēlēts neizmantots dīķis Slokas NAI rietumu daļā.
“Latvijā un Baltijas valstīs peldošās stacijas pagaidām nav īpaši populāras, lai gan reģiona trauslajām ekosistēmām tas ir drošākais variants. “Salas” uz ūdens aizsargā virsmu no pārmērīgas saules gaismas, novēršot zemūdens veģetācijas augšanu un saglabājot rezervuāra ekosistēmas līdzsvaru un tīrību. — stāsta Jūlija Ņikuļina, projektu vadītāja, saules enerģijas DEREX direktore, — Turklāt pašiem paneļiem ūdens vide ir optimāla: ūdens dabiskais dzesēšanas efekts palīdz stacijai uzturēt stabilu temperatūru. Vēl lielāku stacijas produktivitāti nodrošina bifaciālie (divpusēji) paneļi, kas absorbē saules atspīdumu no ūdens virsmas.”
Tehniskais apskats
Projektā ietilpst 3820 bezrāmju, 550 W jaudīgie, dubultā stikla bifaciālie moduļi, kas uzstādīti uz “salas” 12° leņķī, lai nodrošinātu maksimālu staru savākšanu. Peldošā sistēma ir masīvs ar enkura punktiem trīs slāņu arhitektūrā:
• apakšējais slānis — HDPE pludiņš,
• vidējais slānis — tērauda stienis ar stiprinājuma punktiem,
• augšējais slānis — saules modulis.
Pludiņi starp moduļu rindām atrodas attālumā viens no otra, kas samazina ēnojuma efektu un nodrošina pieejamību apkopei.