Foto: Ieva Luka
Šā gada 20.maijā pēc vairāku gadu restaurācijas un rekonstrukcijas darbiem ar vērienīgiem koncertiem tiks atklāta 1936.gadā celtā slēgtā Dzintaru koncertzāle. Pēc arhitektu Viktora Mellenberga un Aleksandra Birzenieka projekta būvētā zāle ir vienīgā koncertzāle Latvijā, kas iekļauta kultūras kanonā. Dzintaru koncertzāles restaurācijā, kas sākta 2012.gadā, Jūrmalas pilsēta ieguldījusi vairāk nekā 12 miljonus eiro.
Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis norāda: "Dzintaru koncertzāle ir pilsētas enkurobjekts - kultūras un tūrisma pievilkšanas punkts, kas arhitektonisko, akustisko un māksliniecisko vērtību dēļ ir patiess Jūrmalas lepnums. Slēgtās koncertzāles restaurācija ir Jūrmalas ieguldījums kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā. Pienākums nākamo paaudžu priekšā, lai šī pērle turpinātu mirdzēt un priecēt tūkstošiem apmeklētāju."
„Šī ir pirmā Latvijas koncertzāle - neatkārtojama ar savu arhitektūru, izcilo akustiku un unikālo atrašanās vietu pašā Baltijas jūras krastā", atzīst Dzintaru koncertzāles direktors Guntars Ķirsis. Viņš pauž gandarījumu, ka atjaunotās koncertzāles akustiskais risinājums ļaus baudīt visaugstākās kvalitātes Latvijas un pasaules līmeņa mūziķu koncertus gan jūrmalniekiem, gan viesiem.
Jaunatklātajā zālē ir unikāla akustika, kas raksturīga ar īpaši koka arhitektūrai piemītošu maigu un telpisku skanējumu. Dzintaru koncertzāle ir labākā zināmā pirmskara akustiski projektētā telpa Latvijā un ir apliecinājums arhitekta A.Birzenieka kā arhitekta un akustiķa meistarībai.
Dzintaru slēgtās koncertzāles atjaunošanas darbus veica SIA „RE&RE" pēc arhitektu biroja "Jaunromāns un Ābele" izstrādātā rekonstrukcijas un restaurācijas projekta.
Vēsturiski Dzintaru koncertzāle atklāta 1936.gada vasarā un ir unikāls Jūrmalas koka arhitektūras paraugs. Ēku raksturo nacionālā romantisma motīvi fasāžu un iekštelpu apdarē, bazilikālais vidusjoma iekštelpu izgaismojums ar apaļiem logiem. Ēkas centrālās ieejas vestibila interjerā iestrādāti mākslinieka Anša Cīruļa sienu gleznojumi, kas ir valsts nozīmes mākslas piemineklis. 1960.gadā uz dārza pusi piebūvēta vasaras koncertestrāde, kuras autors ir arhitekts Modris Ģelzis. Dzintaru koncertzāles komplekss ir būtisks kultūrvēsturisks mantojums, kas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Dzintaru koncertzāles jaunās grafiskās zīmes autors ir mākslinieks Māris Kalve, kurš skaidro: „Trīs dzintari, kas dzimst, savienojoties divām enerģijām - jūras un zemes. Rodas gaisma un skaņa, kas tādējādi manifestējas".