Ideāli, ja jūsu privātmāju var pieslēgt pie centralizētajiem pašvaldības kanalizācijas tīkliem, taču, ja šādas iespējas nav, jāveido lokālā kanalizācijas novadīšanas sistēma. Neatkarīgi no izvēlētā sistēmas veida, tai jānodrošina kvalitatīva un droša notekūdeņu savākšana un attīrīšana, lai apkārtnē neveidotos antisanitāri apstākļi un sistēma būtu draudzīga apkārtējai videi.
Tiek lēsts, ka vidēji viens cilvēks dienā saražo vismaz 0.1 - 0.2m3 sadzīves notekūdeņu. Izvēloties individuālu kanalizācijas sistēmu, jāņem vērā ne vien mājas iedzīvotāju kopējais radīto notekūdeņu daudzums, bet arī izvēlētajā vietā esošie apstākļi, piemēram, zemes reljefs, grunts tips, gruntsūdens līmenis, attālums līdz dzeramā ūdens ieguves vietai u.c.
Vienkāršākais veids – slēgtie krājrezervuāri
Šāda tipa tvertnes ierīko viegli pieejamās vietās, lai pie tām var piekļūt ar speciālo asenizācijas transportu. Visbiežāk ierīko vienu vai divas savstarpēji savienotas tvertnes, no kurām pirmajā krājas smagākie notekūdeņi, bet pārējie pa savienojošo cauruli ieplūst otrā akā. Tvertnēm jābūt hermētiski noslēgtām un nosegtām ar paceļamu vāku. Lielākoties izsmeļamās akas veido no dzelzsbetona grodiem vai izmanto rūpnieciski ražotas tvertnes.
Plusi:
- atļauts uzstādīt arī blīvi apdzīvotās vietās vai vietās, kurās nākotnē plānots izveidot kopīgu kanalizāciju;
- var izmantot vietās, kurās infiltrācijas būvniecība nav atļauta;
- piemērots risinājums vietās ar mazu patēriņa apjomu;
- noteiktos reģionos tas ir vienīgais atļautais notekūdeņu apstrādes veids.
Mīnusi:
- lielas uzturēšanas izmaksas, kas saistītas ar iztukšošanas pakalpojumu izmantošanu;
- atkarībā no mājsaimniecībā dzīvojošo paradumiem samērā ātra piepildīšanās.
Septiķu jeb infiltrācijas sistēma
Vietās, kur atļauta notekūdeņu ievadīšana zemē, var izmantot nosēdaku jeb septiķu sistēmu ar infiltrāciju gruntī. Šī sistēma piemērota, ja īpašumam ir pietiekami liela teritorija, zems gruntsūdens līmenis un labi filtrējoša grunts. Šajā sistēmā notekūdeņu attīrīšana notiek divos posmos – cieto nogulšņu jeb ūdenī nešķīstošo vielu atdalīšana, kam paredzēta speciāla tvertne jeb septiķis, un otrs posms - infiltrējot jeb iesūcinot mehāniski attīrītos notekūdeņus gruntī. Septiķis ir trīskameru vai divkameru nosēdaka jeb nosēdrezervuārs, caur kuru lēnām plūst notekūdeņi. Kameras savā starpā ir savienotas un savienojumi veidoti tā, lai ūdens plūstu pēc iespējas lēnāk un smagākās daļiņas pakāpeniski nogrimtu katras kameras dibenā, bet vieglākās uzpeldētu. Kad ūdens izplūdis cauri pēdējai kamerai, tajā vairs nav cieto daļiņu. Tad ūdens tiek aizvadīts uz sadales aku ar infiltrācijas caurulēm un attīrītais ūdens pa tām iesūcas gruntī. Infiltrācijas slāni caurulēs veido oļi vai mazgātas granīta šķembas. Vidēji vienas ģimenes mājas infiltrācijas lauka izveidei nepieciešama ap 30 m2 platība.
Plusi:
- zema pašizmaksa;
- zemas uzturēšanas izmaksas;
- racionāls risinājums vietām ar zemu gruntsūdeni;
- iekārtas funkcionēšanai nav nepieciešama elektrība.
Mīnusi:
- nevar izmantot vietās ar augstu gruntsūdeni;
- nav atļauts izmantot blīvi apdzīvotās vietās;
- ūdeni no septiķa nedrīkst novadīt drenāžā vai publiskajā ūdenstilpnē.
Bioloģiskās attīrīšanas iekārtas
Šis ir mūsdienīgākais mājsaimniecības notekūdeņu apstrādes veids. Pareizi ekspluatējot šāda tipa iekārtu, ūdens attīrīšanas pakāpe sasniedz 90% no sākotnējā piesārņojuma. Darbības pamatprincips ir šāds: iekārtai cauri plūstošie notekūdeņi tiek attīrīti dabīgā bioloģiskā ceļā ar iekārtās mītošām baktērijām. Šīs attīrīšanas ietaises sastāv nosēdakas un apstrādes tvertnes ar vairākiem nodalījumiem. Ūdenim, plūstot cauri iekārtai, cietākās un smagākās daļiņas paliks nosēdakā, bet mehāniski attīrītie notekūdeņi ar kompresoru tiks pārsūknēti apstrādes tvertnē. Tālāk notiek bioloģiskās attīrīšanas process jeb aerācija – ar kompresoru pievadot gaisu, notekūdeņus piesātina ar skābekli, kas veicina īpašu baktēriju rašanos un vairošanos. Kad ūdens šajā nodalījumā sasniedz augstāko līmeni, ieslēdzas sūknis, kas daļēji attīrīto ūdeni pārsūknē uz nākamo nodalījumu, kur notiek dūņu nosēšanās, bet ūdens pārplūst tālākajā nodalījumā, kur pilnīgi attīrās.
Plusi:
- atsevišķos reģionos ir vienīgais atļautais notekūdeņu apstrādes veids;
- var izmantot reģionos, kuros infiltrācijas lauka izveide ir aizliegta;
- mūsdienīgākais un videi draudzīgākais notekūdeņu apstrādes veids.
Mīnusi:
- iekārtu funkcionēšanai nepieciešama elektrība;
- papildu izmaksas regulārai iekārtu apkopei.
Uzzināt vairāk un pieteikties bezmaksas ONLINE KONSULTĀCIJAI šeit.
Skatīt produktus