Publiskie peldbaseini- vai tā ir luksusa prece vai tomēr tā ir modernas mūsdienu pašvaldības vai pilsētas infrastruktūras sastāvdaļa? Nerenovēti pagājušā gadsimta publiskie peldbaseini noteikti rada to īpašniekiem lielas galvassāpes savu lielo uzturēšanas izmaksu dēļ. Bet vai var būt savādāk?! Jā, var! Izmantojot modernākās tehnoloģijas baseinu mikroklimata nodrošināšanā un par to liecina jau vairāki veiksmīgi realizēti gan baseinu renovācijas, gan jaunu baseinu būvniecības projekti visā Latvijā, galveno uzsvaru liekot uz ekspluatācijas izmaksām, nevis sākotnējām investīcijām, mēģinot īstenot projektu zem „lētākās cenas” karoga, kas nereti noved pie situācijas, ka pasūtītājs saņem vēl vienu dotācijas prasošu pozīciju savā bilancē (lielas ekspluatācijas izmaksas). Ļoti būtiski ir redzēt visu kopbildi un saprast, ka mūsdienīgas tehnoloģijas vairs neparedz nepieciešamību pēc, piem., papildus ūdens apkures sistēmas izveides peldbaseina telpā, lai nodrošinātu baseina gaisa temperatūru, kas, skatot visu projektu kopumā, parasti visas kopējās baseina renovācijas vai būvniecības izmaksas samazina.
Jau marta/aprīļa numurā rakstījām par energoefektīvu ventilācijas iekārtu ražotāja „Menerga GmbH” gaisa apstrādes iekārtām publiskajiem un privātajiem baseiniem, kas darbojas šajā jomā jau vairāk kā 35 gadus. Joprojām notiek darbs pie iekārtu un tehnoloģiju modernizācijas tā, lai tās nodrošinātu vēlamo baseina telpas mikroklimatu ar iespējami mazāku enerģijas patēriņu, t.i., ar pēc iespējas zemākām ekspluatācijas izmaksām un nu ir kārta pienākusi pašam jaunākajam un modernākajam šī uzņēmuma produktam publiskajiem peldbaseiniem- Menerga ThermoCond Typ 38.
ThermoCond Typ 38
Iekārta ThermoCond Typ 38 būtiski atšķiras no iepriekšējā numurā apskatītajām Menerga baseina iekārtām (Menerga Typ 29, Typ 37 un Typ 39): siltumenerģijas atgūšanai šajās iekārtās iebūvēts pretplūsmas siltummainis, kurā nosūces un svaigais āra gaiss tiek virzīts pretplūsmā. Siltuma atgūšanas spēja jaunajam pretplūsmas siltummainim ir virs 95%, pie kam spiediena zudumi siltummainī ir tikai 150 Pa. Temperatūras efektivitātes koeficients ir tik augsts, ka nav racionāli telpas gaisa sausināšanai izmantot siltuma sūkni. Baseina telpas gaiss tiek sausināts tikai ar āra gaisu. Iekārtas automātika nosaka sausināšanai nepieciešamo āra gaisa apjomu. Ja pieplūdes temperatūra pēc siltummaiņa ir nepietiekama, tā tiek piesildīta kaloriferā līdz nepieciešamajai, lai uzturētu baseina telpā vēlamo temperatūru. Iekārtas Typ 38 bez siltuma sūkņa sastāv no mazāk elementiem, līdz ar to tā ievērojami vienkāršāka ekspluatācijā. Typ 38 iekārta salīdzinot ar Menerga baseinu iekārtu priekštečiem ir ievērojami energoefektīvāka, jo gaisa sausināšanai netiek tērēta elektroenerģija. Tabulā Nr.1 ir redzams iekārtas komponentu apraksts.
Komponentu apraksts:
- Siltummainis – augstas veiktspējas pretplūsmas siltummainis izgatavots no polipropilēna, kas nekorodē baseina agresīvajā gaisa plūsmā. Siltummaiņa nosūces gaisa siltuma atgūšanas efektivitāte jeb temperatūras efektivitātes koeficients ir virs 95%.
- Ventilātoru sistēma – jaunā energoefektīvā eC motoru sistēma atbilst IE3 klasei, kura, salīdzinot ar solVent (IE2 klase) sistēmu, gadā ietaupa ap 30% elektroenerģijas. Tā ir kompaktāka un viegli nomaināma nepieciešamības gadījumā. Mikroklimata iekārtas ar gaisa daudzumiem virs 10 000m3/h tiek aprīkotas ar ventilatoru sienām EffiVent. Šis risinājums nodrošina vienmērīgāku gaisa plūsmu (vienmērīgs filtru un siltummaiņa noslogojums), kā arī efektīvāku gaisa daudzumu regulēšanu, samazinot nepieciešamo enerģijas patēriņu. eC ventilatoru sistēma ir aprīkota ar aktīvo plūsmas kontrolieri un tai tiek veikts vibrāciju monitorings.
- Vārstu sistēma – „Air flaps” vārstu sistēma ir aprīkota potencionmetriem precīzai gaisa daudzuma kontrolei.
- Filtri – tie ir aprīkoti ar diferenciālspiediena sensoriem, lai noteiktu filtru piesārņojuma līmeni.
Darbības režīmi:
Recirkulācijas režīms
Ja baseina miera režīmā temperatūra un mitrums ir normas robežās, iekārta strādā recirkulācijā (Attēls Nr.1), tiek nodrošināta gaisa cirkulācija baseina zonā un ventilatori strādā ar samazinātiem gaisa daudzumiem. Ja nepieciešamā telpas temperatūra pazeminās zem vēlamās, tad pieplūdes gaiss tiek piesildīts ar iekārtas kalorīferu. Lai samazinātu iekārtas iekšējos spiediena zudumus, tiek atvērts augšējais siltummaiņa apvadvārsts. Āra gaisa ieņemšanas un izplūdes vārsti ir pilnībā aizvērti.
Sausināšana ar āra gaisu
Peldbaseins tiek sausināts ar āra gaisu, kas sajaukts ar recirkulācijas gaisa plūsmu (Attēls Nr.2). Peldrežīmā enerģijas taupīšanas nolūkos telpās tiek padots minimālais āra gaisa daudzums, tai pat laikā nodrošinot gaisa higiēnas prasības. Āra gaisa daudzums ir atkarīgs no ūdens iztvaikošanas intensitātes (peldbaseina apmeklējuma) un āra gaisa mitruma satura, tas tiek nepārtraukti regulēts. Ja gaisa temperatūra pēc siltummaiņa nesasniedz vēlamo pieplūdes temperatūru, tad gaiss tiek piesildīts kaloriferā.
Palielinoties āra gaisa mitrumam, recirkulācijas vārsts tiek pakāpeniski aizvērts. Pie augsta āra gaisa mitruma vārsts ir pilnīgi aizvērts un caur siltummaini plūst 100% āra gaiss.
Mitruma kontrole:
Atbilstoši nosūces gaisa mitrumam tiek regulēta sausināšanas jauda. Mitruma devējs tiek uzstādīts nosūces gaisa vadā. Ja telpa nav jāsausina, iekārta strādā recirkulācijas režīmā. Darba režīmā baseina telpas mitrums tiek regulēts pa pakāpēm atkarībā no ūdens iztvaikošanas intensitātes (Attēls Nr.3):
1. Iekārta pārslēdzas uz „lielā gaisa daudzuma” režīmu. Āra gaisa daļa ir 33%.
2. Iekārta 100% āra gaisa daudzumu sasniedz pakāpeniski.
Papildus aprīkojums. Svaigā ūdens sildītājs
Saskaņā ar DIN 19643 katram peldētājam baseina apmeklējuma reizē ir nepieciešami 30 l svaigā ūdens. Svaigā ūdens temperatūra gada laikā ir robežās no 5 – 15oC. Iekārtā ir iespējams izmantot daļu siltā nosūces gaisa baseina svaigā ūdens sildīšanai.
Tradicionāli mikroklimatu iekārtās baseinu svaigā ūdens sildīšanai tiek izmantots gaiss/ūdens siltummainis. Tas tiek izvietots vai nu nosūces gaisa sekcijā pirms siltummaiņa vai arī iekārtas izplūdes sekcijā. Pirmā risinājuma trūkums ir nosūces gaisa nodzesēšana pirms siltummaiņa, līdz ar to siltuma atgūšanas efektivitāte samazinās. Otrā risinājuma trūkums - siltummainī atdzesētā nosūces gaisa siltuma enerģijas potenciāls ir par mazu, lai efektīvi sildītu svaigo ūdeni. Turklāt abu sistēmu trūkums ir papildus spiediena zudumi, kā rezultātā nosūces ventilatoram nepieciešams lielāks elektroenerģijas patēriņš.
Turpretim Menerga iekārtas ThermoCond Typ 38 tehnoloģiskais risinājums baseina svaigā ūdens sildīšanai paredz siltummaiņa apvadlīniju, kurā ir izvietots pretplūsmas gaiss/ūdens siltummainis. Apvadlīnijā novirzīts 10% no nosūces gaisa apjoma, kas niecīgi samazina augstās veiktspējas pretplūsmas siltummaiņa efektivitāti. Papildus aprīkojot iekārtu ar ūdens sildīšanas siltummaini (Piemērs Nr.1), iekārtas kopējā sildjauda palielinās (atgūtais siltums no nosūces gaisa).
Piemērs Nr. 1
Nosūces gaiss: 30⁰C/54%
Āra gaiss: 15⁰C/85%
Nosūces gaisa daudzums: 11 800 m³/h
Priekšrocības, ko piedāvā iekārta ar iebūvētu svaigā ūdens sildīšanas funkciju:
- Siltuma atgūšanas efektivitāte no nosūces gaisa vidēji palielināts par 10% gadā.
- Ūdens sildīšana nerada papildus elektroenerģijas patēriņu nosūces ventilatora darbināšanai.
- Ir samazināts nepieciešamais siltuma enerģijas patēriņš peldbaseina ūdens sildīšanai.
Pirmais pasīvais peldbaseins Eiropā.
Lipes peldbaseina komplekss Lūnenā (Vācijas rietumu daļā), izmantojot Menerga tehnoloģijas, ir pirmais publiskais peldbaseins Eiropā, kas atbilst „Passive House” standartiem pateicoties augstas efektivitātes ventilācijas un klimata kontroles tehnoloģijām. Šis SPA un peldbaseina komplekss ekspluatācijā izmanto 50% mazāk enerģijas salīdzinājumā ar jaunizbuvētajiem peldbaseiniem, kur izmantotas tradicionālās telpu mikroklimata tehnoloģijas. Lai sasniegtu pasīvajiem standartiem atbilstošu īpatnējo enerģijas patēriņu gadā tika uzstādītas četras speciāli pielāgotas Menerga ThermoCond gaisa apstrādes iekārtas ar kopējo gaisa daudzumu 50 000 m3/h, kas sausina, ventilē un silda piecus peldbaseinus ar kopējo platību 800 m2. Mazus enerģijas patēriņus nodrošina mikroklimata iekārta, kuras sastāvā ir augstas veiktspējas siltummainis un ventilatoru sistēma ar spēju realizēt mainīgu gaisa daudzumus.
Peldbaseinu kompleksa kopējā platība ir 4 820 m2. Ēkā ir izbūvēti divi 25 metrīgi peldbaseini ar pieciem celiņiem un lekšanas tramplīnu, abu baseinu ūdens temperatūra ir 28oC. SPA procedūrām paradzēti karstie un terapijas baseini ar ūdens temperatūru 36oC, kā arī bērnu baseins, kuru ūdens temperatūra ir 32oC.
Lipes kompleksā kopumā tiek plānots 193 000 eiro ietaupījums gadā, izmantojot „Passive House” konceptu.