Pēdējos mēnešus Latviju un visu Eiropu ir pāršalcis nepieredzēti straujš energoresursu cenu kāpums. Daudzi jau ir izjutuši elektrības cenu pieaugumu, krietni dārgāka ir kļuvusi arī dabasgāze. Jau ilgstoši augšup tiecas naftas cenas, kas sadārdzina arī transportu. Sagaidāms, ka energoresursu cenu kāpums jau tuvākajā laikā atspoguļosies siltuma rēķinos. Kā samazināt izdevumus par apkuri un mīkstināt inflācijas ietekmi? Atbilde uz šo jautājumu būs interesanta ikvienam.
Prakse rāda, ka efektīvākais veids, kā ekonomēt energoresursus, ir apkures izdevumu samazināšana, regulējot siltumu iekštelpās. Efekts tiek panākts, sildot mājokli tikai tad, kad patiešām ir nepieciešams. Naktī un darbdienu vidū, kad mājokļa iemītnieki ir darbā, temperatūra tiek samazināta. Jāuzsver, ka katrs grāds, par kuru tiek samazināta temperatūra telpā, palīdz ietaupīt 5-6% apkures izmaksu. Ir aprēķināts – ja laikā, kad neesam mājās, temperatūra tiek samazināta par 5 grādiem, ietaupās 30-40% apkures izmaksu. Iespaidīgi, vai ne? Likumsakarīgs ir jautājums – kā to panākt?
Ar savu pieredzi piekrita dalīties Mārupes iedzīvotāja Vita, kura pērn pārcēlās uz plašāku četristabu dzīvokli. “Pirms desmit gadiem iegādājāmies trīsistabu dzīvokli vienā no Mārupes jaunajiem projektiem. Ģimenei pieaugot, ar laiku sapratām, ka mājoklis kļūst par šauru – bērni, suns, attālinātais darbs vīram un man. Atradām izdevīgu piedāvājumu blakus mājā – projekts tas pats, tikai četras istabas,” skaidro Vita. Viņa uzsver, ka sākumā esot raizējusies par apkures rēķiniem, taču pēc pirmajiem apkures sezonas mēnešiem sapratusi, ka uztraukumam nav pamata. Pateicoties Danfoss ECO termostatiem, apkures rēķini ir teju identiski. Jāatzīmē, ka gan vecais, gan jaunais dzīvoklis atrodas pie ēkas gala sienas un runām par izmaksu samazināšanu uz kaimiņu rēķina nav pamata.
Neatkarīgi no apkures veida un apkures sistēmas tipa – radiatoriem vai apsildāmās grīdas – siltumu telpās regulē ar termostatiem jeb termoregulatoriem, kas atbilstoši uzstādītajai temperatūrai maina siltuma piegādes režīmu. Brīdī, kad vēlamā temperatūra ir sasniegta, termostats pārtrauc vai samazina siltuma piegādi. Plaši izplatīti ir mehāniski vadāmi termostati, taču tie bieži vien sagādā raizes – ikdienas steigā mēdz piemirsties tos noregulēt, turklāt katrā telpā ir lietderīgi uzturēt savu temperatūras režīmu – dzīvojamā istabā prasās nedaudz siltāks, bet guļamistabā ir patīkami gulēt, kad ir nedaudz vēsāks.
Risinājums ir elektroniski vadāmi termostati, kas dod iespēju iestatīt optimālu apkures grafiku telpā, pielāgojot to iemītnieku paradumiem. Šīs ierīces piedāvā daudzi ražotāji, taču kvalitatīvi produkti ir aprīkoti ar releju ar adaptīvo apmācību. Šāda veida termostati ne vien regulē temperatūru telpā, bet arī spēj piecu sešu dienu laikā pēc to uzstādīšanas saprast, cikos ir jāpadod vairāk siltuma, lai, atgriežoties mājās no darba, telpā jau būtu noteiktā temperatūra. Tāpat gudrā palīgierīce spēj noteikt, cikos ir jāizslēdz siltums, lai tiktu panākta optimāla siltuma ekonomija, tai pašā laikā nezaudējot komfortu. Svarīgi, ka viedo tehnoloģiju izmantošana palīdz panākt vēl 10-15% energoresursu ekonomiju.
Nobeigumā jāuzsver, ka, lai sasniegtu maksimālo siltuma ekonomiju, svarīgi ir izvēlēties kvalitatīvas ierīces. Radiatoru apkurei piemēroti ir jaunās paaudzes Danfoss ECO elektroniskie termostati, kas ērti vada katru radiatoru mājās. Vēlamo temperatūru iespējams uzstādīt gan manuāli, gan arī izmantojot viedtālruņa aplikāciju. Ir vērts atzīmēt, ja ar Danfoss ierīcēm iespējams kontrolēt gan radiatoru, gan silto grīdu apsildi, gan arī abu risinājumu kombināciju. Ierobežojums nav arī apkures veids – centrālapkure, cietā kurināmā katls, gāze vai siltumsūknis. Nav svarīgi, cik vecas ir apkures iekārtas, jo Danfoss risinājumus iespējams izmanot gan uz jau uzstādītām iekārtām, gan arī ierīkojot apkuri no jauna.