Pandēmijas izraisītās sekas lielākā vai mazākā mērā ir piespiedušas mūs mainīt savu dzīvi. Tas radījis vajadzību mainīt pieeju dizaina projektu izstrādē. Dizaineriem jārod risinājumi un stratēģijas, pielāgojoties jaunajiem apstākļiem. Piemēram, aizsargvairogi, jaunas telpu lietošanas instrukcijas, plūsmu organizēšana, jauni higiēnas, tīrīšanas un dezinfekcijas protokoli. Jāsaprot, kā uzlabot vidi, domājot par cilvēku kā daļu no tās.
Kā darba vietas pielāgot pandēmijas izraisītajām sekām? Šobrīd šī ir viena no pasaulē aktuālākajām tēmām. Labākais veids, kā mazināt cilvēku inficēšanās risku birojā, ir novērst vīrusa izplatīšanās draudus, ieviešot jaunas stratēģijas un drošības pasākumus.
Apmēram 80% infekcijas slimību tiek pārnēsātas, ar netīrām rokām pieskaroties piesārņotām virsmām*. Rokas un pieskāriena virsmas ir būtiskākie infekcijas pārnešanas faktori. Pašreizējie pētījumi liecina, ka vīruss uz virsmām saglabājas no pāris stundām līdz vairākām dienām.
Kā nospiest lifta pogu vai atvērt durvis, nepieskaroties tām? Koplietošanas priekšmetu lietošana ir ļoti svarīgs jautājums. Uzņēmumi meklē tehnoloģijas un veidus, kā risināt šīs problēmas. Kā panākt apstākļus, kuros saglabātos cilvēku iespējas strādāt un dzīvot drošā vidē?
Daži uzņēmumi kontrolē apmeklētāju plūsmas, izveidojot bezkontakta pierakstīšanās procesu, citi ievieš Bluetooth piekļuves kontroli, lai darbiniekiem nodrošinātu ieeju telpās. Ir skaidrs, ka šāda veida tehnoloģijas drīz kļūs par normu darba vietās. Bet kas tas īsti ir? Bezkontakta tehnoloģija ir jebkas, kas var darboties bez vajadzības fiziski pieskarties ierīcei.
Automatizēta ēkas piekļuves kontrole
Pirms pandēmijas bezkontakta tehnoloģijas bija patīkams papildinājums ikdienas darbībām birojā. Lielākā daļa uzņēmumu darba telpās neieviesa brīvroku funkcijas, visbiežāk – ekonomisku apsvērumu dēļ. Tagad šie risinājumi ir kļuvuši par būtiskiem, lai nodrošinātu cilvēku drošību darbā. Bezkontakta pieredzes radīšana samazina arī cilvēku uzturēšanās ilgumu telpās. Šāda veida tehnoloģijas ir ieguldījums nākotnē, ne tikai pandēmijas radīto seku īslaicīga ambīcija.
Ja visi, kas ienāk telpā, pieskaras vieniem un tiem pašiem durvju rokturiem, drošības pasākumi, kas tiek ieviesti birojā, nav efektīvi. Bezkontakta piekļuve ir pirmā aizsardzība viedā un drošā darba vidē. Drošāk un ērtāk ir izmantot, piemēram, tālruni, lai iekļūtu ēkā. Savukārt, brīvroku funkcija ļauj cilvēkiem atstāt tālruni kabatā vai somā, un, ar žestu pamājot sensoram, iekļūt telpā, kas ir vēl ātrāk un efektīvāk. Bezkontakta reģistrēšanās procesu nodrošina arī digitālo platformu izmantošana. Vadības sistēma ļauj darbiniekiem un viesiem pieteikt savu vizīti pirms ierašanās telpās.
Kad runa ir par darba vides drošību nākotnē, piekļuves kontrole bez pieskāriena ir būtisks rīks, kas ir ērts un ātrs veids, kā iekļūt ēkā. Tas ir viens no veidiem, lai novērstu lielu cilvēku blīvumu telpās un mazinātu vīrusu izplatīšanos.
Ēkas piekļuves kontroles rīks | Openpath
Automatizētu ēkas piekļuves kontroles produktu ir radījis ASV uzņēmums Openpath. Uzņēmuma komanda par sevi saka, ka pašiem apnika situācijas, kad mājās aizmirstas biroja atslēgas un, ka, pārvietojoties, jānēsā līdzi vairākas atslēgas un kartes, lai iekļūtu darba telpās. Viņi atzīst, ka tirgū ir samērā maz produktu, kas piedāvātu bezkontakta piekļuvi ēkai. Lai uzlabotu modernās darbvietas kvalitāti un drošību, uzņēmuma komanda izstrādājusi bezkontakta piekļuves kontroles risinājumus, kas pielāgojami jebkurai ēkai. Apvienojot aparatūru ar mobilajām lietotnēm, darbiniekiem ir iespēja iekļūt birojā, izmantojot savus viedtālruņus, padarot biroja pārvaldību vieglāku nekā jebkad agrāk.
Kustības sensoru tehnoloģijas
Ar digitālo platformu palīdzību var izdarīt daudz, bet aktualitāti nav zaudējušas ierīces, kas tiek iedarbinātas ar kustības sensoriem. Piemēram, automātiskie ziepju izsmidzinātāji un bezkontakta atkritumu tvertnes tika patentēti pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados.
Bieži redzami piemēri, kad funkcionālas ierīces neglaimo vides dizainam. Šobrīd tas vērojams ik uz soļa, jo tirgū nav daudz dizaina produktu, kuri apmierina pandēmijas izraisītos noteikumus. Forma seko funkcijai un abas šīs komponentes ir vienlīdz svarīgas, lai produkts būtu funkcionāls un vienlaicīgi iekļautos vidē. Dizaineri aktīvi strādā pie dažādiem risinājumiem, lai atvieglotu cilvēku dzīvi pandēmijas izraisītajos apstākļos.
Roku dezinfekcijas stendi | SPRAYBOX
Lielisks piemērs dizainam, kur funkcija tiek apvienota ar estētiku ir Latvijas dizainera Mārča Ziemiņa radītie roku dezinfekcijas stendi SPRAYBOX. Tie ir pilnībā automatizēti, darbojas bez kontakta, ar sensora palīdzību un nodrošina līdz pat 10 000 dezinfekcijas līdzekļa izsmidzināšanas reizes. Līdz ar to, šie roku dezinfekcijas stendi ir piemēroti publiskām telpām ar lielu apmeklētāju skaitu. SPRAYBOX roku dezinfekcijas stendu galvenā priekšrocība ir to elegantais un mūsdienīgais dizains, kas nekonkurē ar biroja telpu dizainu. Roku higiēna ir kļuvusi par jaunu normu, un roku dezinfekcijas stendi – par katra uzņēmuma seju un daļu identitātes. SPRAYBOX roku dezinfekcijas stendi pierāda, ka ieguldījums klientu un darbinieku veselībā un drošībā nav jāveic uz biroja telpu estētikas rēķina.
Visradikālākais kustības sensoru vadības pielietojums darbavietā būs lielo, koplietojamo, skārienjūtīgo ekrānu aizstāšana – vai tas būtu vestibila displejs, vai digitāla tāfele. Viedtālruņi un skārienjūtīgie ekrāni ir tik pierasti, ka tas ir izaicinājums izveidot dizaina valodu tā, lai lietotāja darbību pārveidotu no pieskāriena uz kustību.
Vides vadība ar balss un sejas atpazīšanas tehnoloģijām
Siri, Google, Alexa un Cortana balsis ir labi zināmie virtuālie asistenti, kuri spēj tikt galā ar ikdienišķiem jautājumiem un darbībām. Cilvēki ar balss palīdzību kontrolē savas vides vadību – atver durvis, ieslēdz gaismu, pagatavo kafiju. Arī darba vietās balss vadībai ir potenciāls.
Tomēr visspēcīgākais bezkontakta rīks ir sejas atpazīšanas tehnoloģija, kas, noskenējot cilvēka izskatu, automātiski piešķir piekļuvi ēkai. Darbiniekam nav nepieciešama apzināta rīcība. Iespējas ar to nebeidzas. Kad telpa zina, kas ienācis, paveras vesela automatizācijas pasaule, piemēram, video konferences, kas sākas, ieejot telpā, individuāli pielāgojama ergonomika, apgaismojums un temperatūra vai pat izgaismots ceļš, kas virza uz nākošo tikšanos.
Sejas atpazīšana jau tiek izmantota daudzās darbavietās un mazumtirdzniecībā, kā arī daudzās ASV lidostās. Tas liecina par to, ka tā ir tehnoloģija, kuru vērts ieviest darba vietā.
Virsmu higiēna
Īpaša nozīme birojā ir pareizai higiēnai. Tagad, vairāk nekā jebkad agrāk, telpu tīrīšana un dezinfekcija ir jāveic gudri un efektīvi. Antibakteriālas un viegli tīrāmas virsmas samazina mikrobu nodošanas iespēju kolēģu un apmeklētāju vidū.
Antibakteriālie slēdži | JUNG AS500
Gaismas un dažādu funkciju sistēmu slēdži ir viena no baktēriju un mikrobu pārklātākajām vietām telpās – tiem pieskaramies vairākas reizes dienā. Lai samazinātu mikrobu izplatību un pasargātu veselību, vērtīgs risinājums ir JUNG AS500 antibakteriālās sērijas slēdži. Ar savu klasisko dizainu un antibakteriālajām īpašībām tie ne tikai lieliski papildinās interjeru, bet arī būs noderīgs veselības aizsardzības papildinājums birojos, slimnīcās, sociālajās iestādēs un arī mājās.
Antibakteriāla virsmu apdare | LAUFEN CLEAN COAT
Vienas no bīstamākajām vietām, kur vairoties un uzkrāties mikrobiem, ir sanmezgli un to virsmas. LAUFEN ir izstrādājuši novatorisku virsmas apdari LAUFEN CLEAN COAT. Tas ir silikāta keramikas stiklveida pārklājums, kas uzkausēts virs oriģinālās glazūras. Šī progresīvā procesa priekšrocības ir ievērojamas. Virsmas glazējums ir nevainojami gluds un, kā neatņemama keramikas sastāvdaļa, arī ārkārtīgi ciets, un tāpēc praktiski neiznīcināms. Netīrumiem, kaļķakmenim un baktērijām nav izredžu noturēties uz poras nesaturošām virsmām, un lielākoties tekošs ūdens tos vienkārši aizskalo. Tas atvieglo tīrīšanu un pastāvīgi nodrošina visaugstākos tīrības un higiēnas standartus.
Antimikrobu pārklājumus mēbelēm | ISKU
Mikrobiem labvēlīga vide bieži ir mīksto mēbeļu apdare, tāpēc ISKU ir radījis antimikrobu pārklājumu visiem saviem produktiem. Mīkstās mēbeles tiek apvilktas ar viegli kopjamiem un izturīgiem audumiem, kuru sastāvā ir sudrabs. Antibakteriālo mēbeļu unikalitāte slēpjas vara un sudraba tehnoloģiju izmantošanā uz virsmām, audumiem, un pat uz krāsojuma pārklājuma.
Cilvēkiem, atgriežoties birojā, jābūt pārliecinātiem, ka darba vidē ir ievēroti efektīvi higiēnas protokoli, lai justos droši par savu veselību. Biroja darbinieki var inficēties ar vīrusiem, saskaroties ar netīriem koplietošanas priekšmetiem. Lai mazinātu infekciju izplatību, virsmām, kurām dienas laikā pieskaras daudzi cilvēki, apdares materiāls jāizvēlas īpaši rūpīgi. Darbinieki paši būs produktīvāki vides higiēnas uzturēšanā, ja virsmas birojā būs viegli un ērti tīrāmas.
Antibakteriālās virsmas | KRONOSPAN
Antibakteriālas un viegli tīrāmas virsmas samazina vīrusu nodošanu kolēģiem un apmeklētājiem. Šobrīd darba vietas higiēna ir īpaši aktuāls jautājums, bet nevajadzētu aizmirst arī par interjera dizainu un estētiku. Apdares materiālu ražotāja Kronospan HPL, kompaktās plātnes un galda virsmas atbilst starptautiskajam ISO 22196:2011, saskaņā ar kuru tiek izmērīta virsmas antibakteriālā efektivitāte. Higiēniski noslēgtā virsma nodrošina to, ka baktēriju un mikrobu daudzums 24 stundu laikā samazinās par 99,9 %. Šī īpašība arī novērš baktēriju un mikrobu vairošanos. Antibakteriālās virsmas īpašības piemīt visiem dekoriem un tekstūrām, tāpēc iespējams viegli saskaņot materiālu dizainus un iegūt harmonisku telpas estētiku.
Brīvi stāvoša augu sistēma OASIS | ELPO
Komforts un mikroklimats telpās
Sabiedriskās vietās liela loma ir plūsmu organizēšanai, palīdzot cilvēkiem ievērot sociālo distancēšanos un saglabāt drošību. ELPO ir radījis brīvi stāvošas augu sistēmas, kuras var izmantot kā telpas zonu atdalītāju vai centrālo dizaina elementu atpūtas zonā. Šajās gaisa attīrīšanas sistēmās izmanto dabas spēku, lai nodrošinātu veselīgu vidi telpās. ELPO tehnoloģijas pamatā ir dabīgais bioremediācijas process – augi un mikroorganismi, kas dzīvo to substrātā, absorbē, uzkrāj un pārstrādā kaitīgos organiskos savienojumus, putekļus, sīkās daļiņas, nanodaļiņas un citus gaisa piesārņotājus. Noteikti jāpiemin produkta lieliskās mitrināšanas īpašības. Latvijā ļoti izplatīts ir sauss biroju gaiss (relatīvais mitrums apkures sezonā mēdz būt zem normatīvos noteiktajam 30% - 50%), kas sausina acis, deguna, mutes dobuma gļotādu, kas atkal novājina imūnsistēmu un samazina produktivitāti. Tā ir apzināta problēma, kuru sarežģīti risināt. ELPO klimata kontroles stacijas ir risinājums, lai nodrošinātu komfortu un atbilstošu mikroklimatu telpās.
Pētījumi parādījuši, ka vīruss tik viegli neizplatās āra zonās vai telpās ar labu ventilāciju. Lai biroja mikroklimats atbilstu higiēnas prasībām, telpās īpaši svarīgi nodrošināt svaiga gaisa apmaiņu. Efektīvas ventilācijas sistēmas, gaisa filtri un sterilizācijas iekārtas ir risinājums, lai samazinātu vīrusu slodzi darba vietas telpās. Kvalitatīva un laba ventilācija svarīga arī cilvēka labas pašsajūtas nodrošināšanai.
SIEGENIA vēdināšana ierīce AEROTUBE DD | izplatītājs SB UN PARTNERI SIA
Kontrolētās un decentrālās vēdināšanas iekārtas ir mūsdienīgas un pārdomātas tehnoloģijas, kas gādā svaigu gaisu slēgtās telpās, bez putekļiem, ziedputekšņiem, satiksmes skaņām, vienlaikus telpā saglabājot siltumu un komfortu. Svaigs gaiss telpā ne tikai nodrošina labu pašsajūtu un ļauj strādāt efektīvāk, bet arī aizsargā ēku no mitruma un pelējuma sēnes. SIEGENIA ir radījis sienās, logu ailēs vai loga rāmī montējamas vēdināšanas ierīces, kas nodrošina gaisa apmaiņu telpā, iepriekš attīrot to no kaitīgajām sastāvdaļām. Tās ir vienkārši montējamas un, salīdzinot ar centrālām iekārtām, izdevīgas. Decentrālās vēdināšanas ierīces var integrēt arī jau gatavās ēkās bez ēkas pārbūves.
Kontaktligzda ar integrētiem USB | JUNG SCHUKO
Mūsdienu birojs, protams, nav iedomājams bez dažādām ierīcēm. Bieži vien darbam tiek izmantotas vairākas ierīces vienlaicīgi, un tās arī biežāk jāuzlādē. JUNG SCHUKO piedāvātā USB uzlādes funkcija ļaus bez problēmām apvienot trīs dažādu ierīču uzlādi vienlaikus, izmantojot vienu rozeti ar papildus iestrādātiem USB A vai C tipa savienojumiem. Kontaktligzdas ir īpašas ar to, ka spēj pielāgoties katra individuālajām prasībām, apvienojot praktisku elektroinstalāciju un elegantu noformējumu. Īpaši būtiski, ka rozetei ir pārdomāti izstrādāti elektrodrošības risinājumi, kas ļauj vienmērīgi sadalīt strāvu pat tad, kad vienlaicīgi tiek izmantotas visas ligzdas.
Šobrīd ir būtisks pārmaiņu laiks daudzām nozarēm, tai skaitā dizainam. Vairākas šajā laikā aktuālas lietas pastāvēja jau pirms pandēmijas, bet šobrīd daudzas no tām ir kļuvušas īpaši nozīmīgas. Arvien vairāk COVID-19 pandēmijas ierobežojumi tiek samazināti. Darbinieki atgriežas birojos, tāpēc uzņēmumiem jāsakārto biroju vide savu darbinieku veselības un labklājības vajadzībām. Būtu jāsamazina vīrusa izplatīšanās riski un mikrobu pārnešana. Kaut arī personīgajai higiēnai ir galvenā loma, lai mazinātu vīrusa izplatīšanos, vides drošība, ir ļoti svarīgs aspekts. Dizaineri joprojām strādā pie jauniem vides protokoliem un produktiem, lai uzlabotu vides labklājību un drošību. Nozarē ir radīti daudzi jauni produkti, kas uzņēmumiem palīdz vides uzlabošanas pasākumos. Uzņēmumiem ir jāpārplāno savs darbs, vide un biroju loma. Jāveido droša, produktīva un patīkama darba vide darbiniekiem.
*CDC, Slimību kontroles un profilakses centrs