Foto: Publicitātes
“Ja ēkai ar raksturu, to izgaismojot, naktī ir pavisam cita “seja”, manuprāt, izskatās savādi. Tādēļ jaunās Valsts ieņēmumu dienesta ēkas fasādes apgaismojumu veidoju, lai arī naktī tā nezaudētu savu lietišķi askētisko tēlu,” skaidro arhitektu biroja Sarma&Norde arhitekts Ansis Auziņš.
Jaunuzceltās deviņstāvu VID ēkas fasāde ir salīdzinoši ļoti liela, tādēļ tās apgaismojums tika veidots, lai būtu pēc iespējas ekonomiskāks. Projekta pasūtītāja vēlme bija, lai vispirms tiktu izstrādāts aprēķins, cik kopumā izmaksās fasādes apgaismojuma izveide, ieskaitot pašus LED gaismekļus, kā arī, kādas ir paredzamās apgaismojuma izmaksas nākamo 30 gadu laikā, ietverot gan apsaimniekošanu – spuldzīšu nomaiņu, remontu, gan - elektronerģijas patēriņu.
Uzņēmuma ArkiLED, kas izstrādāja VID ēkas apgaismojuma projektu, apgaismojuma projektētājs Deniss Kiseļovs skaidro, ka no pasūtītāja puses šī bija ļoti praktiska pieeja, taču netipiska, jo mūsdienās liela daļa projektu pasūtītāju pārsvarā domā par esošajām izmaksām, bet neaizdomājas par izmaksām nākotnē. Taču fasādes apgaismojumā LED risinājumi visekonomiskāk atmaksājas tieši ilgtermiņa ekspluatācijā.
VID ēkas fasādes izgaismošanai tika piedāvāti 11 dažādi LED apgaismojuma varianti, no kuriem pasūtītājs izvēlējās tehnoloģiski salīdzinoši vienkāršu un kvalitatīvu risinājumu, tādu, kas jau sevi laika gaitā pierādījis un kam paredzamas salīdzinoši zemas apsaimniekošanas izmaksas.
VID ēkai izveidotais fasādes apgaismojums, LED gaismekļi un to ierīkošana, kopumā izmaksāja vairāk nekā 100 000 eiro. Savukārt, regulāri ekspluatējot fasādes apgaismojumu, 30 gadu laikā elektroenerģijas izmaksas varētu būt ap 10 000 eiro.
VID ēkas fasādei logu ailas pamatā ir tumšas un noteiktos segmentos baltas - ar iestrādātu ārējo žalūziju. Veidojot fasādes apgaismojumu, baltajās logu ailās augšējā un apakšējā malā tika iestrādāti balti LED gaismekļi, kas, īpaši krāsas ziņā, lieliski iederas kopējā dizainā un, izgaismojot fasādi, veido sava veida šaha rakstu.
VID ēkai LED gaismekļus pēc pasūtījuma ražoja Latvijas uzņēmums “Neonita Latvija”. Deniss Kiseļovs skaidro: “Konkrētajā gadījumā varēja izmantot tikai speciāli ražotus LED gaismekļus. VID ēkai logu ailas ir nestandarta izmēra, tādēļ gaismekļiem bija jābūt noteikta garuma un ar speciālu (nestandarta) stiprinājumu, lai tos varētu iestiprināt loga ailā. Gaismekļu krāsai arī bija precīzi jāatbilst logu ailu krāsai, kā arī visiem elementiem – palodzēm, rāmjiem, žalūzijām u.c. Tāpēc gaismekļu korpusu veidoja noteiktā baltā tonī, izvēloties pēc RAL krāsu kataloga. Protams, arī tam, ka gaismekļus ražoja Latvijā, ir būtiska priekšrocība, jo salīdzinoši tik nelielu daudzumu pasūtot ārzemēs, tas izmaksātu krietni dārgāk.”
Ēkas apgaismojuma arhitekts Ansis Auziņš stāsta, ka zemākajos stāvos fasādes apgaismojums ir veidots intesīvāks, bet augšējos stāvos - nav tik spilgts, tādēļ vizuāli rodas sajūta, it kā ēka augtu no zemes un pakāpeniski izgaistu naksnīgajās debesīs. Turklāt neplānoti sanācis, ka apakšējo stāvu fasādes apgaismojums daļēji izgaismo arī teritoriju, tādēļ, ja apsaimniekotāji vēlēsies ietaupīt līdzekļus, iespējams, varēs samazināt teritorijas apgaismojumu. Arhitekts arī uzsver, ka fasāžu apgaismojumā ar prieku izmanto LED tehnoloģijas. Tas ir ļoti praktiski, īpaši situācijās, kad gaismeklis nav plānots kā māksliniecisks priekšmets, mērķis nav to eksponēt, bet no tā ir tikai jādabū gaisma. Ar LED ir vienkārši strādāt, jo gaismekļus var vieglāk iestrādāt vietās, kur arhitekts ir iecerējis, turklāt pēc pasūtījuma tos salīdzinoši viegli var izveidot tādus, kā nepieciešams konkrētajam objektam.