Liela virtuve ir daudzu ģimeņu sapnis. Nenoliedzami, plašām telpām ir savas priekšrocības, tomēr, izvēloties atbilstošu dizainu un aprīkojumu, arī mazas virtuves var iekārtot gana ērti un funkcionāli. Par to, kā nelielai virtuvei piešķirt plašumu un iekārtot to tā, lai tajā būtu ērti gatavot kā lieliem, tā maziem, mediju platforma Archidea.lv šoreiz uzaicināja interjera dizaineres Evu Brodu un Mirandu Timmu dalīties ar noderigiem padomiem.
Iekārtojot mazu virtuvi, katrai detaļai, skapim un plauktam ir svarīga nozīme. Ne velti tiek uzskatīts, ka tieši šīs dzīvojamās telpas izveidošana prasa visvairāk laika un piepūles. Lūk, daži praktiski padomi, kas mazu dzīvokļu vai māju īpašniekiem palīdzēs funkcionāli un ērti iekārtot savu jauno virtuvi! Vispirms sāksim ar dizainu.
Izvēlies koptēlam atbilstošāko dizainu
Pirms ķeries pie krāsu, skapīšu un citu detaļu izvēles, vispirms vajadzētu padomāt par to, kādā stilā vēlies iekārtot savu jauno virtuvi. Mazākām telpām visveiksmīgāk piestāv industriālais stils vai skandināvu dizains. Kamēr industriālajā stilā veiksmīgi savijas minimālisma, vintage un modernisma elementi, piemēram, neapstrādātas koka detaļas, perforēta metāla mēbeles un rūpnīcas tipa lampas, tikmēr skandināvu dizainā dominē vieglums, piezemēti un gaiši toņi. Izvēloties sev tīkamāko dizainu, noteikti pievērs uzmanību tam, lai tas ne tikai izskatītos skaisti, bet arī organiski iekļautos pārējā mājoklī.
Mazas virtuves dizaina projekts | Dizains: Eva Broda un Miranda Timma
Dod priekšroku gaišām krāsām
Domājot par krāsu izvēli virtuvē, var rasties priekštats, ka virtuves fasāde nosaka telpas koptēlu, tomēr tā nav – ir jāskatās visu elementu (fasāde, sienas paneļa, virtuves virsmas u.c.) kopējā saderība.
Neskatoties uz to, ka pēdējos gados aizvien populārāk ir virtuvi iekārtot drosmīgās un košās krāsās, mazās telpās iesakām pieturēties pie gaišiem toņiem, piemēram, balta. Tas atstaro gaismu un dod iespēju vajadzības gadījumā virtuvi personalizēt. Lai telpai piešķirtu vairāk dzīvīguma, pievienojiet izteiksmīgas krāsas akcentus, piemēram, izvēloties virtuves izlietni, jaucējkrānu, skapīšu rokturus, ledusskapi vai interjera priekšmetus.
Virtuves izlietnes maisītājs ar filtru Grohe Blue Home, Velvet black | KOMFORTS
Protams, baltā krāsa nav vienīgā opcija. Droši izvēlies arī citus mierīgos un izsmalcinātos toņus, kurus var viegli kombinēt ar materiāliem zemes toņos, piemēram siltu koku vai akmeni. Arī zaļie un pelēkie toņi, neapšaubāmi, ir labs risinājums, jo tie mazai virtuvei piešķir “svaiguma” sajūtu.
Kronodesign lamināta kolekcija | KRONOSPAN
Virtuvē var izvēlēties arī tumšos toņus, taču tādā gadījumā tie jāmiksē ar gaišiem materiāliem. Ja nolem par labu šādai kombinācijai, tad īpašu uzmanība pievērs šo materiālu un toņu saderībai un harmonijai.
Savukārt materiālu izvēlē vajadzētu ne tikai pievērst uzmanību to krāsām, bet arī daudzveidībai. Virtuvē ir ieteicamas materiālu izvēlē pieturēties pie minimālisma, kura filozofija vēsta par to, ka mazāk ir vairāk. Viens no veidiem, kā to realizēt ir, piemēram, darba virsmai un panelim izmantot vienu un to pašu materiālu.
Mazas virtuves dizaina projekts | Dizains: Eva Broda un Miranda Timma
Piešķir telpai vieglumu
Mazām telpām plašumu palīdz piešķirt arī viegluma sajūta. Kā to panāk? Apsver sienas skapīšus aizstāt ar plauktiem! Tajos ir daudz vietas vieglākiem virtuves piederumiem un ierīcēm. Savukārt, ja šāds risinājums tev neiet pie sirds, izvēlies stiklotus sienas skapīšus. Arī tie radīs vēlamo viegluma un gaisīguma sajūtu, vizuāli paplašinot telpu.
Viegluma sajūtu telpā var piešķirt arī ar galdiem un krēsliem. Izvairies no mēbelēm ar smagnējām "kājām" vai biezām kontūrām, faktūrām un rakstiem. Šie elementi nelielo telpu padarīs vizuāli vēl mazāku.
Tāpat vēlamo efektu var panākt arī ar ikonisko “šaha galdiņa” rakstu uz grīdas. Pirmkārt, to, ieklājot pa diagonāli virtuvei, rodas ilūzija, ka telpa ir garāka un plašāka nekā patiesībā. Otrkārt, melnbalto rakstu viegli kombinēt ar citiem toņiem. Pietam melns un balts labi palīdz izcelt citas krāsas vai akcentus. Vari padomāt arī par tumšu akmens darba virsmu. Tā ne tikai palīdzēs izcelt virtuves gaisīgumu, bet arī piešķirs tai spilgtu akcentu.
Mākslīgā akmens darba virsma | MĀKSLĪGĀ AKMENS DARBNĪCA - MAD.LV
Izmanto kvalitatīvus materiālus
Virtuve noteikti ir viena no tām telpām, kurā liela nozīme ir materiālu kvalitātei. Nevienam nav noslēpums, ka ekonomiskākie materiāli ne vienmēr ir tie ilgtspējīgākie. Izvēlies virsmas no materiāliem, kas ir noturīgi pret traipiem, skrāpējumiem, triecieniem, pirkstu nospiedumiem un karstuma. Piemēram, fasādēm dod priekšroku MDF plāksnēm vai masīvkokam, savukārt darba virsmām izvēlies dabīgo vai mākslīgo akmeni, kvarcu, masīvkoku vai keramiku. Šie materiāli ne tikai ilgāk kalpos, bet arī būs vieglāk kopjami.
Labs apgaismojums vizuāli paplašinās telpu
Iekārtojot virtuvi, nedrīkst aizmirst arī par apgaismojumu, kas arī spēlē savu lomu telpas paplašināšanā. Ir nepieciešams padomāt gan par vispārīgo apgaismojumu, gan dekoratīvo un integrēto. Kamēr vispārējais apgaismojums palīdz vienmērīgi apgaismot visu telpu un bieži kalpo arī kā dizaina elements, tikmēr dekoratīvais apgaismojums ar LED lampu vai LED lentes risinājumiem noslēpj vai izceļ kādu telpas elementu.
Vintage Edition 1906 LED lampas | LEDVANCE
Turpretim integrētais apgaismojums, ko izvieto virtuves sienas skapīšu apakšā vai iekšpusē, apgaismo darba virsmas, padarot tās vieglāk pārskatāmas un atvieglojot ēst gatavošanu. Nereti integrēto apgaismoju izvieto arī zonā zem grīdas skapīšiem, piešķirot telpai papildus gaisīgumu un radot patīkamu atmosfēru. Plānojot gaismekļu izvietojumu, būtu jāpadomā arī par to, lai virtuvē nebūtu tumši stūri. Tie nelielu telpu vizuāli vēl vairāk samazina.
LED lentas sistēma | LEDVANCE COB LED
Kaut, nenoliedzami, virtuvei ir jābūt pēc iespējas gaišākai, ar gaismekļiem nevajadzētu pārspīlēt. Sevišķi nevajadzētu aizrauties ar lieliem gaismas ķermeņiem. Mazās telpās ar zemajiem griestiem tie aizņem daudz vietas un nereti arī nerada vajadzīgo efektu. To vietā koncentrējies uz integrēto apgaismojumu, kas ir gan praktisks, gan vizuāli neuzbāzīgs.
Vairāk atvilktnes un funkcionāli skapīši
Viens no ieteikumiem ir skapīšu vietā izvēlēties atvilktnes. Tās ir daudz ietilpīgākas un tur izvietotais saturs ir pārredzamāks. Taču tas nebūt nenozīmē, ka visa virtuve ir jāizbūvē ar atvilktnēm vien. Noteikti atvēli vietu arī skapīšiem. Izvēlies tādus, kuros ir iespējams iebūvēt grozu sistēmu vai stūra karuseli, ko angļu valodā mēdz dēvēt arī par "Magic Corner". Pateicoties šādām sistēmām, tev vairs nevajadzēs četrāpus uz ceļiem līst iekšā dziļākajā stūra skapītī, lai tiktu pie kādas mazāk izmantotas bļodas, katla vai pannas.
Atvilktņu sistēma Blum MERIVOBOX | AM FURNITŪRA
Iekārtojot virtuvi, padomā arī par skapīšu augstumu. Nelielās telpās tos iesaka izbūvēt līdz pat griestiem. Šāds risinājums palīdz efektīvi izmantot visu telpas sniegto platību, kā arī palīdz vizuāli paaugstināt griestus.
Darini virtuvi pēc pasūtījuma
Veidojot mazu virtuvi, svarīgākais komponents ir ērtums un ergonomika, tāpēc šajā dzīvojamajā telpā jāizvēlas pēc iespējas funkcionālākas mēbeles, kurās ne tikai būs vieta traukiem, pārtikas produktiem, pannām, katliem un citām lietām, bet tās arī būs ērti lietot. Veikali piedāvā plašu klāstu ar jau gatavām virtuves iekārtām, taču visfunkcionālāko un tieši tev ērtāko risinājumu būs iespējams izveidot tikai uz pasūtījuma darinātā virtuvē, kas speciāli pielāgota konkrētai telpai. Pasūtot virtuvi tev ir iespēja ar speciālista palīdzību izvēlēties jebkuru sīkāko detaļu un pārliecināties, ka katrs virtuves centimetrs tiek iekārtots funkcionāli un ērti. Piemēram, nav atstāti lieki, neizmantojami stūri, darba virsma un sienas skapīši ir tev un ģimenei ērtā augstumā.
Tomēr, lai veidotu virtuvi uz pasūtījuma, ir jābūt skaidrai vīzijai par to, ko vēlies. Kā to izkristalizēt? Viens no risinājumiem, kā neapjukt lielajā piedāvājumu burzmā un atrast sev piemērotākos risinājumus, ir izanalizēt savu patreizējo virtuvi un saprast, kas šī brīža izkārtojumā tevi apmierina un šķiet pat ļoti ērti, bet ko labprāt mainītu. Nekautrējies apvaicāt vai labākajā gadījumā apciemot arī tos ģimenes locekļus un draugus, kas nesen veikuši virtuves pārbūvi. Droši iztaujā viņus par to, kādiem risinājumiem viņi ir devuši priekšroku un kāpēc tos izvēlējušies. To darot, pievērst uzmanību pat vissīkākajām detaļām – skapīšu un plauktu izkārtojumam, santehnikas izvēlei, gaismekļiem, darba virsmas augstumam utt.
Tā tad, iekārtojot mazu virtuvi svarīgākais ir atcerēties sekojošo – tai jābūt ļoti rūpīgi izplānotai! Izsapņojot savu funkcionālo virtuvi padomā pat par šķietami visnenozīmīgākajiem sīkumu, kas padarīs gatavošanu un uzturēšanos virtuvē pēc iespējas ērtāku, sākot no piekļuvi tālākajiem virtuves stūriem, un beidzot ar asām malām un rokturiem, no kuriem no sirds iesakām izvairīties.