Katra darba vieta saskarās ar dažādiem darba vides riskiem un tie var ietekmēt cilvēka veselību. Kaitīgie riska faktori var atstāt iespaidu uz cilvēka darba spējām un psihi un var radīt zaudējumus uzņēmumam.
Darbam ir ļoti liela nozīme katra cilvēka dzīvē, jo tieši tur mēs pavadām lielu daļu savas dzīves. Katra darba vieta saskarās ar dažādiem darba vides riskiem un tie var ietekmēt cilvēka veselību. Kaitīgie riska faktori var atstāt iespaidu uz cilvēka darba spējām un psihi un var radīt zaudējumus uzņēmumam.
Darba aizsardzības galvenais uzdevums ir uzlabot biznesa kvalitāti.
Veicot visus nepieciešamos darba aizsardzības pasākumus tiek nodrošināta:
- mazāka darbinieku prombūtne slimību dēļ,
- patīkamāka labsajūtu darbavietā,
- lielāks darba ražīgums,
- mazāks darba traumu un negadījumu skaits,
- konkurētspējīgāki produkti un pakalpojumi,
- plašākas iespējas uzņēmumam iegūt labāku darbaspēku un nostiprināt savu pozīciju tirgū.
Darba vides risku veidi:
Traumatisma darba vides riski
Tie dalās divos tipos iekšējie un ārējie traumatisma darba vides riski. Iekšējie riski ir organisma spēja veikt kādu konkrētu darbību, taču ārējie riski ir inventārs, fiziskās gatavības apstākļi un darba procesi.
Ar šādiem darba vides riskiem visbiežāk sastopas nodarbinātie, kas strādā metālapstrādes, kokapstrādes,loģistikas un preču uzglabāšanas, tirdzniecības, transporta, remontēšanas un remontdarbu sfērās.
Risku iespējamību palielina nelīdzena grīda, nepilnīgs tehniskais stāvoklis, slikts apgaismojums, netīrība vai darbinieku neuzmanība.
Fizikālie darba vides riski
Fizikālie darba vides riski ir saistīti ar troksni, apgaismojumu, vibrāciju un mikroklimatu. Fizikālie faktori ir paaugstināta vai samazināta gaisa temperatūra, bojāti elektrības kontakti, slikta ventilācijas sistēma, patstāvīgs troksnis.
Šie riski ietekmē nodarbinātā veselību izraisot miegainību, stresu, vājdzirdību, dzirdes traucējumus un traucē runas saprotamību.
Ergonomiskie jeb fiziskie darba vides riski
Ergonomikas galvenais uzdevums ir darba vides un procesu piemērošana cilvēka fiziskajām un psihiskajām iespējām.
Ergonomiskie darba vides riski ir, piemēram, balss un redzes pārslodze, darbs piespiedu pozā vai ar paceltu roku kā arī smagumu pārvietošana.
Šie riski var ieteikmēt skeleta un muguras sistēmu, ko rezultātā var rasties dažādas arodslimības.
Visbiežāk sastopamie riski ir ilgstošs darbs ar datoru, darbs piespiedu pozā, kopējais darba laiks.
Psihoemocionālie darba vides riski
Psihoemocionālie darba vides riski iedarbojās uz cilvēka emocijām un psihi. Biežāk sastopamie stresori ir darba saturs. Šāds risks rodās ja darbiniekam tiek uzticēti bezjēdzīgi darba pienākumi vai ir slikti saprotami darba uzdevumi.
Darba slodze un temps - risks rodās, ja darba temps ir pārāk ātrs vai ir ierobežots laiks.
Darba laika organizācija - darbinieka vēlmēm ir neatbilstošs grafiks.
Galvenā saslimšana ir stress, depresija, ēšanas traucējumi, reiboņi un galvas sāpes.
Bioloģiskie darba vides riski
Bioloģiskie darba vides riski ir saistīti ar dažādiem mikroorganismiem, kā, piemēram, vīrusi, baktērijas un sēnes. Šie riski var būt dabīgas izcelsmes kā, piemēram, mikroparazīti un antropogēnas izcelsmes, tie ir cilvēka radīti, kā, piemēram, antibiotikas un dažādi ārsniecības līdzekļi.
Ķīmiskie darba vides riski
Ķīmiskie darba vides riski var būt dabīgi vai mākslīgi radīti. No ķīmiskajām vielām ir ļoti grūti izvairīties, tā nepārtraukti ir mums apkārt, kopā ir aptuveni 6 000 000 ķīmiski vielu. Galvenie saslimšanas veidi ir caur gremošanas traktu, caur brūci, ieelpojot vai iesūcoties caur ādu.
Nevienas profesijas pārstāvji nevar izvairīties no darba vides riskiem, bet tos var samazināt izmantojot visus nepieciešamos darba aizsardzības pasākumus!
Darba devējiem der atcerēties, ka par darba aizsardzības prasību nepildīšanu draud sods! Darbinieki ir biznesa kodols, par tiem ir jārūpējas un jānodrošina labi darba apstākļi. Pētījumi liecina, ka darba apstākļi ir viena no novērtētākajām lietām, ko darbinieks sagaida no savas darba vietas.
Rūpēsimies par saviem darbiniekiem un darbinieki rūpēsies par Jūsu biznesu!
Aicinām uzņēmumu vadītājus un darbiniekus uzzināt vairāk par apmācībām darba aizsardzībā, drošībā, darba aizsardzības pasākumu plāna izstrāde un citos darba aizsardzības jautājumos, kas saistīti ar nodarbināto dzīvības un veselības saglabāšanu darbā.