Foto: Arhitektu un inženieru biroja PBR arhīvs
Šī gada jūnija sākumā Ogrē tika atklāta jaunā centrālās bibliotēkas ēka, kas, pateicoties inovatīvām būvniecības tehnoloģijām, lepojas ar pasīvās ēkas jeb ēkas ar nulles enerģijas patēriņu statusu. Viens no interesantākajiem risinājumiem ir divas zaļās augu sienas, kas līdzās estētiskajai funkcijai, būtiski uzlabo telpā esošā gaisa kvalitāti.
Zaļās augu sienas ir iecienīts interjeru papildinošs elements daudzos projektos, īpaši sabiedriskās un publiskās telpās. Viens iemesls ir tīri estētiskā funkcija – zaļie augi allaž atsvaidzina telpu, ir patīkams vizuālais akcents. Otrs – augiem ir pozitīva psiholoģiskā ietekme. Pētījumos pierādīts, ka mijiedarbība ar dabas elementiem uzlabo labsajūtu, spēju koncentrēties, uzlabo atmiņu, problēmu risināšanas spējas, kā arī atjauno enerģiju. Šo fenomenu dēvē par biofīliju, kuras pamatā ir instinktīva cilvēka saikne ar dabu.
Trešais iemesls – augi palīdz attīrīt gaisu, samazināt tā piesārņojumu un mitrināt gaisu. Tiesa, tas nav iegūstams ar vairākiem telpā izvietotiem zaļo augu podiņiem, tāpēc talkā nāk tehnoloģijas. Piemēram, Ogres bibliotēkā izmantotas divas uzņēmuma ELPO izstrādātas sistēmas: viena ir četrus metrus augsta augu instalācija ar automātisku apūdeņošanas sistēmu, otra ir hidroponiska zaļā augu siena ar hidroponiskiem augiem, kas aug māla granulās jeb substrātā.
Izmanto nokrišņu ūdeni
Bibliotēkas ātrijā izveidotā zaļā augu siena ir aprīkota ar automātisku apūdeņošanas sistēmu. Ūdens tiek novadīts no renes uz reni, ievērojot kaskādes principu. Renēs izvietotie augi iestādīti podos ar tradicionālu augsni. Laistīšanai izmanto nokrišņu savākto ūdeni, kas ir ekonomisks risinājums. Ar laiku daļa augu stiepsies un augs, pamazām iegūstot kuplu, monolītu zaļās sienas klājumu, vienlaikus saglabājot gaismas caurlaidību un radot instalācijas gaisīgo iespaidu.
Izfiltrē un mitrina
Otra izveidotā zaļo augu siena veidota ar hidroponiskiem augiem. Hidroponika ir augu audzēšanas tehnoloģija bez tradicionālās augsnes. Tās vietā izmanto cita veida substrātus, piemēram, māla granulas, perlītu, smiltis, arī tikai ūdeni. Hidroponikas sistēmas augiem nodrošina mitrumu, barības vielas, skābekli plus augiem nepieciešama gaisma – dabiskais apgaismojums vai speciāls mākslīgās gaismas avots.
Uzņēmuma ELPO Ogres bibliotēkā izveidotajā sistēmā augi aug māla granulās. Te notiek dabīgais bioremediācijas process – augi un mikroorganismi, kas dzīvo to granulās, absorbē, uzkrāj un pārstrādā kaitīgos organiskos savienojumus, putekļus, sīkās daļiņas, nanodaļiņas un citus gaisa piesārņotājus. Māla granulas kalpo kā filtrēšanas materiāls, kas nenolietojas un nezaudē savas īpašības, tādēļ nav nepieciešama regulāra filtru nomaiņa.
Papildu tam hidroponiskā sistēma tiks aprīkota ar ventilatoriem, kas iekštelpu gaisu vadīs caur augu un granulu klājumu. Izfiltrēts un bagātīgi mitrināts gaiss tiks atgriezts telpā. Jāatzīmē, ka Ogres bibliotēkā ir daudz dabīgā koka interjera elementu, kam mitrināts gaiss ir labvēlīgs.
Pateicoties ELPO tehnoloģijā palielinātajai gaisa plūsmai, augu blīvumam, māla granulām, kur saskaras gaiss, ūdens un mikroorganismi, tiek izmantots pilns dzīvās dabas piesārņojuma attīrīšanas potenciāls.
Augu siena aprīkota arī ar īpašu uzraudzības sistēmu, ko ražotājs ar interneta starpniecību var attālināti kontrolēt, tādējādi pielāgojot sienas darbību telpu mikroklimatam un klienta vajadzībām.
Par ELPO
Uzņēmums ELPO izveidots, lai radītu jaunus tehnoloģiju risinājumus un uzlabotu mikroklimata iekštelpās. ELPO mātes uzņēmums SIA Lafivents ir viens no vadošajiem ēku mikroklimata risinājumu nodrošinātājiem Latvijas tirgū kopš 1996 gada.
Uzņēmums nodarbojas ar augu gaisa biofiltru izstrādi, nomu un servisu, koncentrējoties uz dabas, inženierijas un zinātnes savienošanu ar nolūku efektīvi, pārdomāti un estētiski uzlabot cilvēku dzīves kvalitāti.