Dzīvojamā māja Dūrmuižas saimniecībā, kas atrodas ainaviskā vietā Saldus novadā, bijušās Dūres muižas teritorijā, ir kā harmoniska simfonija starp mūsdienīgu arhitektūru un neskartas dabas burvību. Ēkas tēlu veido mūsdienīgs, horizontāls apjoms, kas caur plašajām stiklotajām plaknēm ļauj dabai ienākt telpā.
Apkārtesošo ainavu veido izteiksmīgs reljefs ar bioloģiski augstvērtīgām pļavām, atjaunota dīķu sistēma, putnu un dzīvās dabas daudzveidība, kā arī saimnieku aprūpētie savvaļas zirgi un govis. Tieši tāpēc mājas tapšanā liela nozīme bija arhitektūras un dabas saplūšanai. Ienākot mājā, skats cauri telpām paveras uz ainavu, nojaucot robežas starp iekštelpu un ārtelpu. Šo sajūtu turpina plašā dzīvojamā zona ar stiklojumiem abās pusēs un panorāmas logs guļamistabā.
Plānojums un funkcionālās detaļas veidotas, respektējot saimnieku izloloto sapni par dzīvi laukos - ērta saimniecības zona ar savu ieeju un dušu, kas tiek izmantota ikdienā rupējoties par zemi un dzīvniekiem, vizuāla saikne ar saimniecību, plaša dzīvojamā zona ģimenes kopābūšanai, kompaktas guļamistabas. Terases ap māju veido maigu pāreju starp iekštelpu un ārtelpu, kā arī trosēs iekārtais jumts pasargā no pārkaršanas un nokrišņiem.
Arhitektūras un būvniecības procesā galvenā uzmanība tika pievērsta ilgtspējīgai projektēšanai un ilgtermiņa risinājumiem. Ēkas koka konstrukcija, kas montēta no rūpnīcā iepriekš izgatavotiem sienu un jumta paneļiem, ļāva būtiski samazināt būvdarbu laiku un nodrošināja augstu detalizācijas pakāpi. Viena no arhitektūras detaļām ir elegants, pa perimetru esošais filigrānais jumts ar atsaitēm, kas piešķir mājai viegluma un levitācijas sajūtu. Savukārt lielais guļamistabas stūra logs bez kolonnām nodrošina brīnišķīgu skatu uz dabu.
Projekta tapšanā liela nozīme tika veltīta ilgtspējīgai projektēšanai un fokusam uz ilgtermiņa risinājumiem. Ēkas koka konstrukcijas, kas montētas no rūpnīcā iepriekš izgatavotiem sienu un jumta paneļiem, ļāva būtiski samazināt būvdarbu laiku un nodrošināja augstu detalizācijas pakāpi.
Arhitektonisko tēlu papildina vairākas nozīmīgas detaļas: pa perimetru esošā filigrānā jumta konstrukcija ar atsaitēm, ieejas jumta konstrukcija, kas risināta tā, lai radītu levitējošu iespaidu, kā arī lielais guļamistabas stūra logs, kas risināts bez kolonnām, paverot plašu skatu uz apkārtesošo ainavu. Gan arhitektūrā, gan interjerā pēc iespējas izmantots uz vietas iegūtais kokmateriāls.
Interjerā liela uzmanība pievērsta detaļām - materiālu sadurvietas – durvju iestrāde, grīdu un sienu salaidumvietas risinātas ar ēnu šuvēm. Ventilācijas un kondicionēšanas izvadi griestos risināti ar nemanāmi iestrādātiem līnijveida kanāliem.
Interjers ir radīts kā fons saimnieku košajām personībām un mīlestībai pret mākslu. Visas iebūvētās mēbeles, durvis un unikālie misiņa rokturi ir vietējo meistaru un galdnieku roku darbs, savukārt lielākā daļa mēbeles ir nākušas no saimnieku iepriekšējām mājām, lai rastu savu otro dzīvi šeit.
Labiekārtojums veidots minimāls ar oļu segumu ieejas zonā, galveno lomu atstājot dabīgajai ainavai, saglabātajiem vecās muižas pamatiem un saimnieku mākslas kolekcijai.
Projektēšanas laiks: 2021-2022
Būvniecības laiks: 2022-2023
Būves nodošanas gads: 2023
Saimniecības kompleksa ēku kopējā platība: 320 m2 + terase 175 m2
Pasūtītājs: SIA ”Dūrmuiža – B”
Projektētājs: SIA AHA Studio (Arhitektes Alise Hermane, Laura Auce, Ieva Pārupe)
Būvnieks, ģenerāluzņēmējs: SIA Aimasa (vadītājs: Sandris Apsītis)
Būvdarbu vadītājs: Ivars Melnis (SIA IMD grupa)
Būvkonstrukcijas: Dainis Gelbergs
Durvis: SIA Koksne
Logi: Krone
Virtuve: MDF (Mēbeļu Dizaina Fabrika)
Rokturi: Melnā kolka