Pieci lieli skatlogi, Brīvības ielā 68, ļauj ieskatīties farmaceita ikdienā. Ir radies stereotips, ka zāļu pagatavošana ir kaut kas slēpjams, ar ko nodarbojas "tumšās laboratorijās", taču MUUD arhitektu komanda vēlējās pievienot interjeram papildus vērtību un parādīt darba procesu, veidojot izpratni par farmaceita profesiju.
Koncepcijas izveides lielākais izaicinājums bija saglabāt vēsturiskā nama krāšņo interjeru, eksponēt to un reizē nodrošināt sterilu darba vidi darbiniekiem. Atbilde bija "box in box" princips – nepieskaroties ģipša rotājumiem, tika kopēta telpas forma ar metāla kvadrātcaurules (ar 30x30 mm) konstrukcijā ievilktu caurspīdīgu aizsargmembrānu. Arhitektūras rekonstrukcijas projekti, kuros vēsturiskās ēku fasādes tiek ieliktas stikla "kapsulās", bija galvenais iedvesmas avots. Riskējām un mēģinājām šo paņēmienu izmantot interjerā, saglabājot vēsturisko (ar jau iepriekš minēto “box in box” principu) un papildinot ar mūsdienīgiem materiāliem un detaļām pārējo interjera konceptu.
Balti krāsoto dekoru un melno grafisko līniju monohromo efektu papildina koši sarkani akcenti mēbelēs, kas ir atsauce uz "Saules aptiekas" sarkano logo, kuru nolīdzsvaro linolejs ar terrazzo rakstu, kas ir ne vien funkcionāls, bet arī dekoratīvs, risinājums šāda tipa telpām. Ģipša dekoru smalkums un metāla cauruļu grafiskums veido interesantu saspēli. Pa perimetru izvietoti ietilpīgi iebūvētie skapji, kas ļauj ikdienā saglabāt telpu neaizkrautu.
Neatņemama projekta sastāvdaļa ir funkcionalitāte un ergonomiskais aspekts. Atvērta tipa plānojums ar 4 darba vietu bloku uz vienu skatlogu. Centrālajā daļā atvēlēta tehniskā zona, lai nodrošinātu zāļu pagatavošanas procesus. “Box in box” principā izmantotais materiāls atgādina stiklu, kas ir noturīgs pret triecieniem, viegli kopjams, ērti izņemams un nomaināms. Grīdas segums – linolejs ar terrazzo faktūru ar uzlocītām malām, slapjās tīrīšanas veikšanai. Ventilācija un kondicionēšana ir slēpta iebūvētajās mēbelēs, lielās metāla restes aizstājot ar smalkiem frēzētiem aplīšiem fasādes plaknē. Ņemot vērā, ka interjerā ir ‘dubultie griesti’ dūmu detektorus vajadzēja izvietot uz abām plaknēm, šo risinājām iekarot tos smalkā metāla caurulītē.
Projekta izstrādes laikā tikai piedomāts par ilgtspējīgumu, saglabājot vēsturisko interjeru un veidojot saspēli ar mūsdienīgo detaļu pārdomātu izmantošanu, kura arī pēc pāris gadiem būs aktuāla.
Nozīmīgākie apakšuzņēmēji:
• Metāla konstrukcija, lampas, iestieptie griesti - SIA bushmando
• Iebūvētās mēbeles - SIA J.E.F.
• Grīdas segums - SIA Anitra
• Paceļamie galdi - SIA Ergolain Design
• Krēsli - SIA Progetto
• Ventilācija un gaisa kondicionēšana - SIA Klimat Komfort
• Elektrība un vājstrāvas - SIA REMA PROJECT
Foto: Jeļena Ozoliņa-Jeļisejeva