Rundāles pils apbūves ansamblis un dārzs ir Latvijas izcilākais baroka un rokoko stila arhitektūras un mākslas piemineklis, kas ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas Nacionālajā sarakstā.
Pils ansambļa saglabāšana nākamajām paaudzēm ir nozīmīgs un nenovērtējams ieguldījums Latvijas arhitektūras, kultūrvēstures, mākslas un sabiedrības izglītības jomā.
Konceptuāla un vienota redzējuma Rundāles pils restaurācija un interjera atjaunošana notiek kopš 1972. gada, kad tika nodibināts patstāvīgs Rundāles pils muzejs. Arī pirms tam tika veikti nozīmīgi pils jumta labošanas un pat nomaiņas darbi, bet bija vērojamas būtiskas atkāpes no pirmā vēsturiskā jumta izskata. Ņemot vērā plašo pils teritoriju, ēku skaitu un tajā esošās mākslas vērtības, restaurācija lielākos un mazākos posmos ir notikusi nepārtraukti līdz pat mūsdienām.
2022. gada otrā pusē noslēdzās vērienīgie Rundāles pils jumta pārbūves darbi, kas ilga trīs gadus. Rundāles pils ir ieguvusi jaunu sudrabaini pelēku titāncinka jumtu.
“Šis ir ļoti svarīgs posms pils atjaunošanā, lai pietuvinātu Rundāles pili tās sākotnējam veidolam. Jumts ir ļoti nozīmīga arhitektūras daļa, bet nereti tā atbilstība kultūras pieminekļa sākotnējam veidolam tiek ignorēta, pamatojot to ar racionālākiem mūsdienu risinājumiem. Rundāles pils gadījumā varam apgalvot, ka jumta spožais mirdzums atdarina Ernsta Johana Bīrona ieceri par sudrabotu pils rotu, turklāt jauno skārda lokšņu izmēri atbilst pirmā jumta seguma lokšņu izmēriem,” stāsta Rundāles pils muzeja direktore Laura Lūse.
Jumta seguma materiāla un ieklāšanas tehnoloģijas izvēle tik nozīmīgai celtnei bija sarežģīts un izaicinājumu pilns lēmums visu iesaistīto nozaru speciālistu starpā. Rezultātā tika nolemts izmantot sākotnējo skārda lokšņu izmēru 40x60 cm un jumta ieklāšanas tehnoloģiju — dubultās falces valcprofilu. Izvēlētais jumta materiāls, spoži velmēts titāncinka skārds RHEINZINK–CLASSIC, vizuāli vistuvāk atbilst vēturiskajam jumta segumam — alvotām dzelzs skārda plāksnēm. Mūsdienās alvoto skārdu gan lieto citām rūpnieciskām vajadzībām, taču šī tehnoloģija nav piemērota kādreizējo alvotā skārda jumtu restaurācijā un ražošanā.
Titāncinks ir inovatīvs un mūsdienīgs jumtu segumu materiāls, kas apvieno klasiska valcprofila izskatu un ilgtspējīgas būvniecības pamatprincipus. Tas ir izturīgs, dabīgs, videi draudzīgs un pārstrādājams. Rundāles pils jumta segumam ir uzklātas RHEINZINK–CLASSIC nepatinētas titāncinka loksnes, kas laika gaitā apkārtējās vides ietekmē patinējas un iegūst dabīgu gaiši pelēku sudrabainas patinas slāni.
Kopumā Rundāles pils vērienīgā jumta pārbūve ilga trīs gadus. Darbi notika četrās kārtās. Projekta laikā tika pilnībā nomainīts jumta dēļu klājs un jumta seguma skārds ap 5000m2 platībā un atjaunoti 27 skursteņi (viens skurstenis pilnībā pārmūrēts), ir restaurēti 30 apaļie jumta logi, un vairāk nekā 100 vietās nomainīti koka konstrukciju elementi, kā arī paveikta koka konstrukciju protezēšana vairāk nekā 400 vietās. Visur, kur bija iespējams ir maksimāli saglabātas senās konstrukcijas, kas balsta arī pašreizējo jumtu, nomainītas vai protezētas ir tikai trupes bojātās vietas, tādējādi saglabājot pils autentiskās būvkonstrukcijas.
Plašāk par to, kāds vēsturiski bija iecerēts Rundāles pils jumts, kādi izaicinājumi un notikumu līkloči ietekmēja pils jumta seguma izvēli cauri laikiem, lasi te - Kā būtu jāizskatās Rundāles pils jumtam!
Informācija par Rundāles pili:
Rundāles pils, celta kā Kurzemes-Zemgales hercoga Ernsta Johana Bīrona vasaras rezidence
Būvēšanas gads: 1736. – 1740.;1764. - 1768. gads
Arhitekts: Frančesko Rastrelli
Informācija par jumta pārbūves projektu:
Adrese: Pilsrundāle, Rundāles pagasts, Bauskas novads
Jumta platība: ~ 5000 m2
Jumta pārbūves laiks: 2020. - 2022. gads
Pasūtītājs: Rundāles pils muzejs
Jumta pārbūves projekta izstrādātājs: SIA “CMB”
Jumta pārbūves būvuzraudzība: SIA “Forma 2”
Darbu izpildītājs: AS “Būvuzņēmums Restaurators”, www.restaurators.lv
Jumta darbi: SIA “Kokneši Plus”, www.koknesiplus.lv
Titāncinka jumta seguma piegādātājs: SIA “Axcelere metal”, www.axcelere.lv
Jumta seguma ražotājs: RHEINZINK GmbH & Co. KG
Jumta seguma materiāls: titāncinka loksnes RHEINZINK-CLASSIC
Atslēgvārdi: Rundāles pils titāncinka jumts
Foto: © Rundāles pils muzejs
Sadarbībā ar Rundāles pils muzeju, www.rundale.net