Veidojot analoģiju ar Latvijas ezeru piekrastēs sastopamo ūdensaugu Purva cūkausi (Calla palustris) dizaina birojs H2E radījis īpašas makšķerēšanas un atpūtas vietas pie Alūksnes ezera. Makšķernieku soli apvieno funkcionālo aspektu ar informāciju par ezera zivju sugām un tuvējās apkārtnes kultūras un dabas bagātībām.
Ezers atrodas Alūksnes pilsētā un tā krasta līnija veido savdabīgu savvaļas dabas un pilsētas dzīves simbiozi. Alūksnes ezerā ir bagātīga saldūdens ezera zivju fauna, ko pilsēta saskatīja kā potenciālu makšķerēšanas sporta attīstībai. Tādēļ tika paredzēta makšķerēšanas un atpūtas vietu ierīkošana, lai veicinātu ezera aktīvāku izmantošanu un nodrošinātu pieejamību dažādām grupām. Rezultātā tika radītas 9 unikāla dizaina makšķerēšanas un atpūtas vietas, ko veido modulāri dizaina elementu komplekti.
Veidojot dizaina koncepciju, tika veikta vietas izpēte un meklēts vietas kontekstam atbilstošs risinājums. Svarīgi bija respektēt ezera dabisko piekrasti un ievērot, lai cilvēku plūsmas palielināšanās neradītu kaitējumu dabas vērtībām. Par svarīgāko uzdevumu kļuva funkcionāla objekta savienošana ar konkrēto vietu raksturojošo sajūtu. Par izejas punktu kļuva uzstādījums makšķerēšanas vietas papildināt ar praktisku informāciju un tēlainiem stāstiem par pilsētu un ezeru.
Dizaina risinājums attīstījās pētot ezeru augu formas. No reti sastopamā, bet cēlā Purva cūkauša tika atvasināta nojumes forma, kas makšķerniekiem un dabas vērotājiem sniedz patvērumu no saules vai lietus ūdeņiem. Ūdensauga lapas formas atbalsojas arī atkritumu tvertņu dizaina risinājumā. No akmens veidotās sēdvirsmas vizuāli papildina vietas sasaisti ar tipisko Latvijas ezera piekrastes ainavu. Savukārt ērtai makšķerēšanai objekti tika aprīkoti ar makšķerkātu turētājiem. Makšķernieku solu spilgti oranžā krāsa veido spēcīgu akcentu mainīgajā četru gadalaiku Latvijas ainavā.
Projekta būtiska sastāvdaļa bija iekļaut informatīvo aspektu, tādēļ uz zemākajām augu lapas formas plāksnēm ir integrēta informācija divās valodās par ezerā mītošajām zivīm. Vienlaikus plāksnes pilda mērinstrumenta funkciju – ar iestrādātu lineālu ir iespējams nomērīt noķertās zivs garumu, lai pārliecinātos, vai tā atbilst Makšķerēšanas noteikumos atļautajam lomam un vai zivi drīkst paturēt. Uz atsevišķām metāla lapām ir iekļautas tautas teikas par Alūksni un ezeru, kas atpūtas vietām rada pastiprinātu saikni ar tuvējās apkārtnes bagātīgo kultūrvēsturisko kontekstu un atgādina par latviešu folkloru kā nozīmīgu tautas mutvārdu mantojumu.
Nelielās nojumes, makšķerkātu turētāji un atkritumu tvertnes ir izgatavotas no krāsota metāla. Informācijas plāksnes veidotas no nerūsējoša tērauda, uz kura, izmantojot UV druku, iestrādāti zivju attēli un teksts. Sēdvirsmām izmantoti apstrādāti granīta laukakmeņi, kam nošķeļot akmens virsmu un pārklājot ar krāsu, tika radīti soli sēdēšanai. Akmens izmantošana nodrošina sēdvirsmu izmantošanu ilgtermiņā.
Holgers Elers, dizaina biroja H2E vadošais dizainers: “Mūsu lielākais izaicinājums bija sasaistīt funkcionāli pielietojamu objektu ar pilsētas raksturīgo vidi un tajā integrēt dabas izglītību un dabas aizsardzības jautājumus.”
Apvienojot funkcionālo aspektu, ilgstspējīgus materiālus un informācijas pasniegšanu, ir veiksmīgi nodrošināta labiekārtotās vides kvalitāte un sniegts ilgtermiņa ieguldījums vides aizsardzībā. Makšķernieku soli kļuvuši par zīmīgu pilsētas akcentu un sniedz iespējas attīstīt reģionā tūrismu un ūdensporta piedāvājumu. Risinājums ir draudzīgs videi, palīdz organizēt apmeklētāju plūsmu un veido pārdomātu pilsētas infrastruktūru pie ūdens. Pirmā gada laikā ievērojami ir palielinājies apmeklētāju skaits ezera piekrastē, aktīvās atpūtas apmērs un ir pieaugusi makšķernieku interese. Ezers ir kļuvis par pievilcīgu tūrisma galamērķi un sniedz iespēju attālajai pilsētai saskatīti ekonomiskās attīstības potenciālu.
Autors: Dizaina birojs H2E
Klients: Alūksnes novada pašvaldība
Vieta: Alūksne, Latvija
Atklāšana: 2018. gada 1. augusts
Projekta platība: 9 objekti, katrs aizņem vidēji 14 m2 laukumu
Foto: Ansis Starks / H2E