Dabai draudzīgā noskaņā ieturēts, funkcionāls un atraktīvs – tāds ir šis dzīvoklis vienā no pēdējā laika pazīstamākajiem jaunajiem projektiem Jūrmalā.
Pastaigai šī ir iespēja ielūkoties pēdējā laika pamanāmākajā Jūrmalas jaunajā projektā Legend, kas atrodas Bulduru pirmajā līnijā un veido veselu kvartālu ar privātu infrastruktūru. Projekta autors, pazīstamais arhitekts Uģis Zābers, radījis reprezentablas, iespaidīgas un reizē neparasti atraktīvas ēkas, sauktas par villām. Villas Hepberna pirmajā stāvā atrodas dzīvoklis, kura saimnieki ir maskavieši, kas iepriekš bieži brauca uz Latviju baudīt kultūru un dabu. Tāpēc sākumā šis bija plānots kā brīvdienu dzīvoklis, bet tad pieteicās mazā meitiņa, un tagad ģimene te dzīvo pastāvīgi.
Dzīvoklis iegādāts vēl neizbūvēts, un veikt tā plānojumu un interjera iekārtošanu saimnieki uzticēja Rīgas dizaina studijai Intrante, kas darbojas dizaineres Lolitas Freidmanes vadībā. Dzīvokļa būvniecība un iekārtošana ilgusi gadu. Visvairāk laika veltīts telpu projektēšanai, jo uzdevums nebija vienkāršs: no sarežģītās formas un ierobežotās platības izveidot funkcionālas un ērti lietojamas telpas. “Dzīvokļa plānošana bija gana sarežģīta,” atceras interjeriste. “Tā kopējā platība ir tikai 100 kvadrātmetru, kuros vajadzēja satilpināt pietiekami daudz telpu, turklāt dzīvokļa konfigurācija ir samērā neērta – tas ir šaurs un garš. Veiksmīgi plānojot, mums izdevās te izveidot kopumā 11 telpas.” Projektēšanā ar savu redzējumu daudz piedalījusies arī saimniece, tāpēc process bija produktīvs un konstruktīvs.
Tagad dzīvoklī ir gan halle plus priekšnams, gan viesu sanitārais mezgls un divas saimnieku vannas istabas, gan atsevišķa veļas telpa, ar virtuvi apvienota viesistaba un trīs guļamistabas. Telpu plānojums veidots, nodalot privāto zonu ar guļamistabām no pārējās – publiskās jeb viesu zonas. Visas telpas veidotas loģiski un aprīkotas ar individuāli izgatavotām mēbelēm, lai pielāgotu telpai, izmēram un funkcionalitātei, tās izgatavotas vietējās ražotnēs.
Interjers veidots ekoloģiskā noskaņā, izmantojot tikai dabiskus materiālus, turklāt ar atsauci uz Latvijas dabu – jūru, mežu, ainavas tonalitāti.
Dzīvokļa interjerā ir daudz novitāšu un eksperimentu, piemēram, starp grīdu un sienu ir nevis grīdlīstes, bet ēnu šuves, kas sienu nedaudz atrauj no grīdas. Durvīm nav aplodu, tās ir absolūti gludas un iegremdētas sienas plaknē, krāsotas sienu apdares tonī.
Viss dzīvoklis aprīkots pēc gudrās mājas principa, tas ļauj visas gaismas, aizkarus, slēdžus, televizoru, autonomo apkuri vadīt no planšetes vai mobilā tālruņa.
Ieejas zonu veido neliela priekšnama halle, kurā izmantoti dažādi optiski paņēmieni, lai telpu vizuāli paplašinātu. Ar bronzētu spoguli aizsegts apkures skapis, kas nemanāmi pāriet lielajā drēbju skapī. Pretējā sienā iebūvētās durvis uz viesu sanitāro mezglu un veļas telpu pilnībā sapludinātas ar sienu. Priekšnamu no tālāk esošās dzīvojamās un viesu istabas nodala bīdāmas durvis.
Viesu un dzīvojamā istaba apvienota ar virtuves zonu. Atpūtas zonā pārdomāts katrs centimetrs, lai varētu ievietot gan lielu dīvānu, gan ietilpīgu sekcijas veida sienas skapi, gan arī biokamīnu, kas rada ģimenisku gaisotni. Nozīmīgi interjera elementi ir dažādie gaismekļi. Gan šeit, gan citās telpās par tiem domāts īpaši, radot vairākus gaismas scenārijus un apgaismojuma intensitāti – ir gan vispārējais apgaismojums ar iebūvētiem prožektoriem, gan lokālais, gan dekoratīvais.
Latvijā nav izgatavotas vienīgi virtuves mēbeles. Tās ir itāļu ražojuma un aprīkotas ar dažādām mūsdienīgām tehnoloģijām. Piemēram, virtuves darba zona ir aizsegta, bet gatavošanas procesa laikā ar lifta sistēmu aprīkotās durtiņas tiek atbīdītas, lai atbrīvotu izlietni un plauktus. Kad darbošanās pabeigta, visas plaknes aizver. Tas ļauj virtuvei izskatīties ideāli kārtīgai. Virtuves fasādes izgatavotas no triecienizturīga smilškrāsas stikla. Telpas centrā novietots salas galds, kurā integrēta plīts virsma ar iebūvētu tvaiku nosūcēju. Lielajā sienas skapī kopā ar ledusskapi un tvaika krāsni ietilpināts arī liels vīna skapis un kafijas automāts. Sala papildināta ar ozolkoka darba leti, pie kuras saimnieki ietur maltītes. Virtuves centru iezīmē atraktīvi gaismekļi stilizētu kaiju formā.
Dzīvokļa privātajā zonā izvietotas saimnieku guļamistaba ar savu vannas istabu un garderobi un bērnistabas ar kopēju vannas istabu. Katrai telpai ir specifiska nozīme un iekārtojums. Mazās meitas istaba veidota atbilstoši bērna vecumam. Kad istaba tika iekārtota, mazajai bija divi gadi, tāpēc interjeriste visu telpu veidoja interaktīvu, krāsainu un stāstošu, lai katra lieta, katrs interjera priekšmets kalpotu izaugsmei. Te ir košas bildes, mākoņi, plaukti putnu būrīšu formā, ir lasāmkrēsls, kur mammai lasīt bērnam pasakas. Pēc Montesori metodes izveidots pilnīgi viss, kas bērnam šajā attīstības stadijā vajadzīgs, – ir parastā tāfele, kur zīmēt, ir korķa plāksne, kur spraust klāt, ir arī magnētiskā tāfele dzeltenā krāsā un spogulis – visi mazās personības izaugsmes rīki vienā, turklāt estētiski baudāmā telpā. Šeit ir arī mēbeļu autordarbs: skapis ar īstiem pakešu logiem, pietiekami ietilpīgs, lai tajā ne vien glabātu drēbes, bet arī spēlētu paslēpes.
Otrās meitas – pusaudzes – istaba veidota atšķirīgā noskaņā. Meitene ir videi draudzīga dzīvesveida piekritēja, nodarbojas ar jāšanas sportu, un interjera autori mēģināja piepildīt visas meitenes vajadzības vienā telpā. Te ir daudz koka, bet vienu sienu klāj ilgi meklēta, neuzkrītoša fototapete ar zirgiem. Istabā izveidota niša, kur ierīkota guļamzona, par pamatu ņemot psiholoģisku vajadzību gulēt kokonā, kur var izolēties un pabūt vienatnē. Nišā ir vairāki apgaismojumi – lasīšanai un dekoratīvais –, un tos rada divi gaismas ķermeņi lapu veidolā, uz kuriem attēloti četri tārpiņi, cilvēka un dabas draudzības simboli. Interesants ir iekārtais skapis ar izgaismotu apakšu – tas it kā levitē telpā. Pie loga novietotajam mācību galdam ir stikla kāja, kas to padara vizuāli vieglu un gaisīgu. Jaunās saimnieces vajadzībām radīts speciāls meikapa galdiņš ar aizveramu vāku.
Saimnieku guļamistabā valda neitrāli jūrmalas toņi. Apdarei izmantotas dabiskās niedru tapetes ar perlamutra efektu, bet gultas zona iezīmēta ar parketa dēļu klājumu. Šeit izmantoti gaismekļi stikla lāsīšu un zieda formā. Saimniekiem ir sava garderobe un vannas istaba, kurā arī attīstīta dabas tēma. Interjera dizainerei te gribējies ietvert jūrmalas kodu, tāpēc apdarē izmantots dabiskais akmens 3D modulācijā, kura salikums veido ēnu spēles. Lolita vannas istabu dēvē par relaksācijas un spa telpu, ko uzskata par piemērotāku nosaukumu pašas veidotajām sanitārajām telpām. Vannas istabā izmantoti vairāki optiskie triki, kas padara telpu vizuāli daudz apjomīgāku: dvieļu žāvētājs ir no stikla, lai tam cauri redzētu akmeni; dušā ievietots apsildāms spogulis pilnā augumā, kas ieslēdzas kopā ar gaismu, tāpēc neaizsvīst. Telpā ir četri gaismas režīma scenāriji.
Meiteņu vannas istabā valda spilgti izteikti dabas motīvi, piemēram, izlietnes – katrai meitenei ir sava – veidotas gliemežvāku formā, bet flīzes atgādina koka zariņus. Telpas fonu veido ūdensizturīga tapete ar stiklašķiedru. Arī te ietilpināta gan vanna, gan duša, bet dušas galviņa reizē ir arī gaismas ķermenis – kā saulīte virs galvas.
Saimniece jau sākumā izvēlējās ekoloģisko līniju, vēlējās, lai interjers būtu funkcionāls un ar latvisku ievirzi. “Bija viegli ienest interjerā jūrmalas šarmu, dabu un mežu, jo šie motīvi jau ir visapkārt,” saka Lolita. “Mēģinājām to pastāstīt ar materiāliem un detaļām gan tieši, gan netieši. Šis bija izaicinājuma projekts, jo daudz ko varējām atļauties. Mums deva zaļo gaismu iedvesmai, un absolūtā uzticēšanās dizaineram atspoguļojas rezultātā.”