Salaspils bērnudārzs - drosmīgs solis pretim ilgtspējīgai būvniecībai
Salaspilī tapusi inovatīva sabiedriskā ēka, kas vienlaikus ir arhitektūras, ilgtspējas un izglītības vides attīstības piemērs. Salaspils novada pašvaldības PII “Salaspils 2. pirmsskola” struktūrvienība “Septītais bērnudārzs” ir Latvijā pirmais divstāvu bērnudārzs, kas pilnībā uzbūvēts no koka. Tas ir arī pirmais publiskais bērnudārzs Baltijā, kas ieguvis Pasīvās ēkas sertifikātu, apliecinot augstus energoefektivitātes un komforta standartus. Projekta autori — MADE arhitekti — ir radījuši pārdomātu, mūsdienīgu vidi bērniem un pedagogiem, kas vienlaikus respektē gan klimata mērķus, gan ikdienas funkcionalitātes prasības.
Atbildes solis augošajai sabiedrības vajadzībai
Salaspils, kas atrodas vien 30 minūšu brauciena attālumā no Rīgas, pēdējos gados piedzīvojusi strauju jauno ģimeņu pieplūdumu, kas būtiski palielinājis pieprasījumu pēc pirmsskolas izglītības iestādēm. Reaģējot uz pieaugošo bērnu skaitu, Salaspils pašvaldība uzsāka jauna bērnudārza izveidi, kas ne vien apmierinātu aktuālās vajadzības, bet arī kalpotu kā ilgtermiņa ieguldījums pilsētas attīstībā. Lai iegūtu ilgtspējīgu, vizuāli pievilcīgu un funkcionāli pārdomātu arhitektūras risinājumu, 2018. gadā tika izsludināts atklāts metu konkurss. Jau konkursa nolikumā tika noteikts, ka jaunajai ēkai jābūt energoefektīvai, racionālai un pielāgojamai dažādiem lietošanas scenārijiem.
Pārdomāta funkcionalitāte un pielāgojamība
Bērnudārzā paredzēta vieta 12 grupām, kas organizētas pa pāriem, katram grupu pārim nodrošinot atsevišķu ieeju no ārpuses ar savu garderobi un ieejas halli. Šāda decentralizēta piekļuves sistēma ievērojami atvieglo ikdienas plūsmu, īpaši rīta un vakara stundās, kad notiek aktīva bērnu ierašanās un došanās mājup. Trīs viļņotas profilēta metāla “mājiņas” vizuāli iezīmē ieejas un rada bērniem viegli uztveramu un rotaļīgu orientieri.
Bērnudārzs projektēts kā pirmsskolas izglītības iestāde, taču jau sākotnējais plānojums paredz iespēju nākotnē telpas pielāgot arī sākumskolas vajadzībām. "MADE arhitekti" to risināja, izmantojot nevis tehnoloģiskus paņēmienus, bet veidojot plašas grupu telpas, ko bez īpašiem pielāgojumiem var viegli pārvērst sākumskolas klasēs. Ēkas centrā atrodas plaša, daudzfunkcionāla “dzīvojamā istaba”, kas kalpo gan kā ēdamzāle, gan pasākumu norises vieta. Mūzikas zāli iespējams elastīgi nodalīt vai savienot ar halli un amfiteātri, pielāgojot telpu dažādiem notikumiem un vajadzībām.
Koks, gaisa kvalitāte un pasīvas vērtības
Ēkas konstrukcijas un arhitektoniskie risinājumi ir "MADE arhitekti" atbilde uz mūsdienu būvniecības būtiskākajiem izaicinājumiem — kā būvēt ekonomiski, videi draudzīgi un cilvēkiem droši. Ēka sasniedz izcilu energoefektivitāti — tikai 12 kWh/m² gadā, nodrošinot augstu iekštelpu komfortu un atbilstību Pasīvās ēkas standartam. Īpaša nozīme ir koka kā galvenā būvmateriāla izvēlei — gan nesošajā konstrukcijā, gan apdarē. Koks būtiski samazina CO₂ emisijas un rada dabisku mikroklimatu iekštelpās. Visi izmantotie apdares materiāli ir droši, bez toksiskām vielām, ar ļoti zemu gaistošo organisko savienojumu emisiju.
Bērnudārzs ir ieguvis Pasīvās ēkas sertifikātu, ko izsniedzis Passive House Institute Vācijā, tādējādi kļūstot par pirmo sertificēto Pasīvās ēkas publisko ēku Baltijas valstīs. Šis sertifikāts apliecina ne tikai ēkas atbilstību stingriem energoefektivitātes un kvalitātes kritērijiem, bet arī tās ilgtspējību un lietotāju labbūtību. Pasīvās ēkas nodrošina izcilu termālo komfortu un augstas kvalitātes gaisu visa gada garumā. Pateicoties ļoti zemam enerģijas patēriņam, būtiski samazinās gan ekspluatācijas izmaksas, gan siltumnīcefekta gāzu emisijas.
Lai gan Latvijas būvnormatīvi vēl pilnībā neatbalsta koka konstrukciju izmantošanu divstāvu sabiedriskās ēkās, MADE arhitekti, sadarbojoties ar Salaspils pašvaldību, Ekonomikas ministriju un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta tehnisko komisiju, panāca nepieciešamās atkāpes un saskaņojumus. Arhitekti kopā ar speciālistiem un VUGD darbiniekiem izstrādāja risinājumu kopumu, kas ļāva īstenot divstāvu koka ēkas projektu, ievērojot visas drošības prasības vai pat pārsniedzot tās. Ērtāk atrodamas izejas, īsāki evakuācijas ceļi, mazāki uguns nodalījumi — tas viss būtībā padara Salaspils bērnudārzu drošāku. Tas ļāva realizēt projektu, kas ir soli priekšā Latvijas likumdošanai un kļūst par nozīmīgu precedentu nākotnes būvniecībai.
Arhitektūra un interjers: MADE arhitekti
Konstrukcijas inženieris: BICP
Apkure un ventilācija: EIPB
Apgaismojuma konsultācijas: Bartenbach
Pasīvās ēkas konsultācijas: Tomijs Veslunds (Tommy Wesslund)
Enerģijas aprēķini un simulācijas: Mare Mitrēvica, Ruta Vanaga
Ugunsdrošības risinājumi: Edvīns Grants
Ainava: Alps ainavu darbnīca
Ceļi un laukumi: IE.LA inženieri
Akustika: Jānis Tālbergs
Būvnieki: Merks, Pillar contractor
Fotogrāfijas: Ansis Starks, Alvis Rozenbergs