Izglītības uzņēmuma jaunajā mājvietā Rīgā apvienoti dažādi darbības virzieni – produktu prezentācijas zona, mācību telpas, darba vietas, formālas un neformālas tikšanās telpas, video un audio ierakstu studijas. Viens no projekta pamatuzstādījumiem bija labvēlīgas darba vides nodrošināšana - dienasgaismas pieejamība, akustiskais klimats, ergonomika, plānojuma fleksibilitāte un telpu multifunkcionalitāte. Ar stiklotām un finierētām sienām meklēts līdzsvars starp kopā būšanu un iespēju fokusēties, vienlaikus pandēmijas ierobežojumu apstākļos dodot iespēju strādāt izolētās grupās.
Plānojums
Biroja telpa - fiziskā platforma - ir viena no virknes darba rīku, kas palīdz uzņēmumā strādājošajiem profesionāļiem ikdienas darbā. Laikā, kad attālināts darbs ir kļuvis par ierastu parādību, klātbūtnei ir cita nozīme un kopstrādes brīži ir vērtība, kuru potenciālu apzināmies tiešāk. Atvērtā “lounge” zonā ar panorāmas stiklojumu ļauj interjerā ieplūst Esplanādes parka ainavai. Šī zona kalpo vienlaikus gan kā recepcija un uzņēmuma vizītkarte - eksponējot savus produktus, gan kā telpa neformālam darbam. Veidojot telpu plānojumu kā viena no prioritātēm izvirzīta dienasgaismas pieejamība. Visas darba vietas izvietotas biroja daļā gar ēkas fasādi. Cauri tām plūstošā gaisma nonāk koplietošanas telpu daļā un gaitenī, un tālāk - palīgfunkciju telpās.
Telpu noslodzi optimizē nepersonalizētas darba vietas, kas nozīmē, ka ikviens var strādāt pie brīvi pieejama darba galda, dienas beigās savas lietas atstājot šim nolūkam paredzētā skapītī. Uzņēmuma demokrātiskais vadības modelis ļauj vēl tālāk attīstīt šo principu, pilnībā atsakoties no hierarhijas telpu plānojumā.
Fleksibilitāte
Ņemot vērā uzņēmuma dinamiku darba zonu starpsienu konfigurācija nenosaka kādu konkrētu izmantošanas veidu un seko ēkas konstruktīvajai shēmai. Mācību telpas ar bīdāmas akustiskās starpsienas palīdzību iespējams apvienot izveidojot vienu plašu semināru telpu vai sadalīt divās atsevišķās nelielākās sapulču vai darba telpās.
Materiāli
Telpu apdarē meklēti risinājumi biroja vidē eksponēt patiesu un robustu materialitāti. Kā izejas punkts šai pieejai ir ēkas esošā dzelzsbetona čaula ar iespaidīgajiem kolonnu kapiteļiem, kas demonstrē ēkas konstruktīvo loģiku un izceļ būves esošās vērtības. Sienu apdarē izmantots vietējas izcelsmes materiāls - perforēts saplāksnis, kas caur koksnes tekstūru ienes dabas klātbūtni. Paklāja flīzes izgatavotas no 90% pārstrādātām vai bioloģiskas izcelsmes izejvielām.
Akustika
Starpsienu apdares perforācija kalpo akustiskā klimata nodrošināšanai. Stiklotie starpsienu posmi nodrošina vizuālu saikni, vienlaikus sniedzot iespēju fokusēties prom no biroja trokšņiem. Izmantota pilnstikla sistēma ar durvīm blīvējošās kārbās un krītošiem sliekšņiem. Darba galdu nodalošās sienas, aizkaru tekstils, grīdas paklājs pilda savu lomu skaņas absorbēšanā.
Energoefektivitāte
Biroja plānojums tiecas maksimāli izmantot dabisko dienas gaismu. Mākslīgā apgaismojuma vadība organizēta ar automatizētu sistēmu, kas regulē gaismas intensitāti vadoties no saules sensoriem uz ēkas fasādes, kā arī ar klātbūtnes sensoru palīdzību samazina gaismas daudzumu zonās, kuras konkrētajā brīdī netiek aktīvi izmantotas.
Mēbeles
Biroja aprīkojumā daļēji izmantotas mēbeles no uzņēmuma iepriekšējām darba telpām, tiecoties efektīvi izmantot esošos resursus. Mēbeļu risinājumos nozīmīga loma ir ergonomikai - augstumā regulējami darba galdi, daudzveidīgas zonas neformālam darbam (piem. augstais sapulču galds).
Arhitekti: GAISS
Komanda: Arnita Melzoba, Kārlis Melzobs, Elīna Paula
Realizācija: Termex, Ēdelveiss EG
Foto: Madara Gritāne