Termins “ilgtspējība” aizvien biežāk tiek minēts runājot par dažādām nozarēm, piemēram, arhitektūru un būvniecību, un to virzību uz videi draudzīgākiem risinājumiem. Taču šāda tendence parādās arī interjerā.
Kā zināms, tieši vannas istaba ir viena no resursus visvairāk patērējošajām telpām visā mājsaimniecībā. Tā kā mēs aizvien vairāk apzināmies mūsu ekoloģiskās pēdas nospiedumu un resursu patēriņu, vannas istaba ir lielisks sākumpunkts, no kura sākt samazināt mājokļa ietekmi uz vidi.
Šoreiz Archidea kopā ar studijas ''Inese Jansone Design'' dibinātāju un interjera dizaineri Inesi Jansoni apskatīja, kā iekārtot vannas istabu, izvēloties ilgtspējīgus risinājumus, kas ne tikai kalpos ilgi un būs videi draudzīgi, bet arī būs vizuāli pievilcīgi.
Ilgstspējība ir vārds, ko aizvien biežāk izmanto, runājot par dažādām nozarēm, bet ko ar to saprot interjera dizainā? Pirmkārt, ilgtspējīgas domāšanas pamatā ir sapratne, ka pasaulē pieejamo materiālu daudzums ir ierobežots, tāpēc tie ir jāizmanto ļoti apdomīgi, lai saglabātu augstu dzīves kvalitāti ne tikai esošajai, bet arī nākamajām paaudzēm. Ņemot vērā šo, Inese Jansone atklāj, ka ilgtspējīgs mājokļa iekārtojums ir tāds, kura izveidē izmantoti kvalitatīvi materiāli, kas kalpos ilgi, kā rezultātā būs arī videi draudzīgs risinājums, jo ik pēc pāris gadiem nebūs nepieciešamība veikt remontu – veco izmest un jaunu pirkt vietā. Otrkārt, ilgtspējība iet roku rokā ar ekoloģiski draudzīgu jeb dabīgu materiālu izvēli, kas, pat situācijā, kad zaudēs savu sākotnējo šarmu būs viegli atjaunojams vai sliktākajā gadījumā pārstrādāsies salīdzinoši īsā laikā. Treškārt, dizainere uzskata, ka ilgtspējīgs interjers ir tāds, kas ir modē visu laiku, nevis ir īslaicīga trenda lieta, ko pēc pāris gadiem gribēsies mainīt.
I. Jansone atklāj, ka ir vairāki aspekti, kas jāņem vērā ilgtspējīgas vannas istabas dizainā. Lūk, svarīgākie no tiem!
Izvēlies kvalitatīvus un dabīgus materiālus
Viens no ilgtspējīga interjera pamatiem ir kvalitatīvu materiālu izvēle. Domājot par vannas istabas iekārtojumu, dizainere iesaka izvēlēties dabīgus materiālus, kas labi kalpo mitrā vidē. Populārākie no tiem ir akmens, metāls, granīts un stikls. Piemēram, izvēloties flīzes, dizainere iesaka vērst acis uz tām, kas gatavotas no akmens masas, jo tās ir biezākas un izturīgākas. Arī betona flīzes ir labs risinājums. “Viss atkarīgs no tā stila, kādu cilvēks vēlas ieviest savā vannas istabā,” viņa skaidro. Savukārt dušas kabīnei Jansone iesaka izvēlēties īstu stiklu ar speciālo pārklājumu. Tas palīdzēs izvairīties no kaļķakmens nogulsnēm, kas var veidoties pēc mazgāšanās.
Vannas istabas interjera dizaina projekts mājai Kuldīgā | Dizains: Inese Jansone design
Arī koks ir viens no dabīgajiem materiāliem, kuru var izmantot vannas istabas zonās ar mazāku mitrumu. Ja vēlies izmantot šo materiālu vannas istabā, jāņem vērā, ka tam obligāti jābūt apstrādātam, citādāk tas var mainīt savu izskatu un formu. “Tas ir dzīvs, elpojošs materiāls ar porām, tāpēc tam esot biežā saskarē ar mitrumu var parādīties dažādi defekti, kā, piemēram, plaisas,” skaidro dizainere. Taču arī tad, ja radīsies mikroplaisas, tās nedaudz izpletīsies vai sarausies, šāds efekts izskatīsies dabīgs un neuzkrītošs. Turpretim MDF vai lamināta mēbelēm šādas plaisas izskatīsies nepievilcīgi un norādīs uz zemu kvalitāti, kā rezultātā būs neieciešama to nomaiņa.
Esi prātīgs ar grīdas izvēli
Pirmā lieta, par ko jādomā, iekārtojot vannas istabu, ir kvalitatīvs grīdas segums. Mazākām vannas istabām Jansone iesaka izvēlēties flīzes. Sevišķi tās, kas gatavotas no akmens masas, ir matētas un uz tām neslīdēs kājas. Šādas flīzes ilgāk kalpos, kā arī tām piemīt daudz citas īpašības, kas padara tās par dabai draudzīgu un ilgtspējīgu izvēli. Tāpat tās ir viegli kopjamas, estētiski pievilcīgas un lieliski iederas jebkurā dizainā, kam, ņemot vērā strauji mainīgās tendences, ir liela nozīme.
Akmens masas flīzes Poetry-Stone - Pirenei grey no AKB | www.studija-amatciems.lv
Flīžu kolekcija Poetry stone no jauna interpretē akmens dabisko identitāti. Ekskluzīvā Full body 3D tehnoloģija, pateicoties vismodernākajām keramikas korpusa sajaukšanas un presēšanas sistēmām, atjauno akmens materiāla struktūru ne tikai vizuāli, bet arī uz tausti atkārtojot efektu ko daba ir radījusi gadu tūkstošos. Flīzes ir ar lielu pretslīdes koeficientu, tādēļ uz tām neslīdēs kājas.
Lielāku telpu īpašnieki var atļauties vairāk eksperimentēt un kā grīdas segumu ieklāt arī koka dēļus. “Šāds risinājums ir iespējams tikai zonās, kur ir mazs mitruma līmenis. Dušas zonā tāpat noteikti būs jāliek flīzes,” uzsver I. Jansone.
Iegādājies kvalitatīvu un dabai draudzīgu santehniku
Viena no lietām, bez kuras neiztikt nevienā vannas istabā, ir santehnika. Daudzi ražotāji ir nākuši klajā ar dažādiem ilgtspējīgiem santehnikas risinājumiem, kas ir draudzīgi gan dabai, gan mājsaimniecības budžetam.
hansgrohe Rebris ūdens maisītājs ar EcoSmart+ tehnoloģiju | www.hansgrohe.lv
Caur parasto izlietnes jaucējkrānu minūtē izplūst aptuveni 13 litri ūdens. Savukārt hansgrohe EcoSmart jaucējkrāni ūdens patēriņu samazina līdz aptuveni 5 l/min. Turklāt gudrā enerģiju un ūdeni taupošā tehnoloģija nemazina jaucējkrāna veiktspēju un nekādi neierobežo lietotāju iespējas.
hansgrohe Pulsify duša aprīkota ar EcoSmart tehnoloģiju | www.hansgrohe.lv
Tā tad dušas un jaucējkrāni, kas aprīkoti ar EcoSmart tehnoloģiju, patērē līdz pat 60% mazāk ūdens nekā parastie jaucējkrāni vai dušas. Šis iespaidīgais karstā ūdens lietošanas samazinājums nodrošina ne tikai mazāku enerģijas patēriņu mājsaimniecībās, bet arī zemākas oglekļa dioksīda emisijas un komunālo maksājumu izmaksas. Tas apliecina, ka EcoSmart tehnoloģija ir draudzīga ne tikai videi, bet arī mājsaimniecības budžetam.
Protams, ka ilgtspējīgai vannas istabai ir svarīgi izvēlēties ne tikai santehniku, kas palīdzēs taupīt izsīkstošos resursus, bet arī tādu, kas būs augstas kvalitātes un kalpos ilgu laiku. Domājot par ūdens maisītājiem, dizainere iesaka izvēlēties tos, kas ražoti no metāla nevis ir krāsoti metāla krāsā, kuriem nereti jau pēc neilga laika sāk lobīties krāsa. Šāda veida ūdens maisītāji viegli iederas jebkurā interjerā, ir kvalitatīvi un ilgi kalpo. Taču ir jārēķinās, ka augstas klases santehnika ar mūsdienīgiem risinājumiem var izmaksāt salīdzinoši dārgi. Te dizainere iesaka atcerēties seno latviešu teicienu: “Skopais maksā divreiz”. Izvēloties lētākus vannas istabas risinājumus, ir liela iespēja, ka tie zemās kvalitātes dēļ jau pēc dažiem mēnešiem sāks bojāties – veidojas plaisas, sabojājas mehānisms utt. – un būs nepieciešama tā nomaiņa.
Izvēlies mūsdienīgus risinājumus
Viena no lietām, no kurām interjera dizaineri aizvien biežāk aicina cilvēkus atteikties, ir kapsulveida duškabīnes. Tās ne tikai vizuāli samazina telpu, bet nereti arī daudz ātrāk nolietojas. Šādas duškabīnes vietā daudz ilgtspējīgāk būtu iebūvēt grīdā 1-2% procentu slīpumu ar trapu un stikla dušas sienu ar metāla stiprinājumiem.
Master vannas istabu interjera dizaina projekti | Dizains: Inese Jansone design
“Šāds risinājums noteikti būs daudz ilgmūžīgāks un mūsdienīgāks,” I. Jansone iedrošina. Turklāt, tās ir vieglāk kopt, tādējādi samazinot nepieciešamību pēc ķīmiskiem tīrīšanas līdzekļiem un to nonākšanu ūdenī.
Jāpiemin arī tas, ka grīdas līmeņa dušas var izbūvēt no videi daudz draudzīgākiem materiāliem nekā kapsulveida duškabīnes, kas lielākoties tiek gatavotas no plastikāta. Iebūvējamajai dušai var izmantot materiālus, piemēram, no iepriekš pieminētajām akmens flīzēm un stikla dušas sienas. Pietam, to izbūve prasa mazāk materiālu nekā tradicionālās slēgtās dušas. Materiālu izmantošanas samazinājums ir resursu ziņā efektīvāks un videi draudzīgāks risinājums.
Dušas kanāls Tece Linus | www.onninen.lv
Tece Linus grīdas līmeņa dušas kanāli sniedz iespēju modelēt telpas dizainu pēc saviem ieskatiem, pretēji ierastajiem standartiem. Kanālu iespējams pielāgot grīdas dizainam, iestrādājot flīžu elementus, tādējādi padarot to nemanāmu. Pieejams taisnā versijā uzstādīšanai dažādos attālumos no sienas.
Arī apgaismojumam ir nozīme
Mūsdienās ir pieejami daudz un dažādu veidu gaismekļi, kas ne tikai palīdzēs patērēt mazāk enerģijas, bet arī būs maciņam draudzīgs risinājums. Daži no tiem ir: LED gaismas, dimmeru slēdži, kas ļauj kontrolēt gaismas spilgtumu, un kustību sensori, kas nodrošinās, ka gaisma telpā ir tikai tad, kad tajā kāds uzturas.
Vannas istabas interjera dizaina projekts | Dizains: Inese Jansone design
Tomēr visilgstpējīgākais, cilvēkam un dabai draudzīgākais apgaismojums ir dabīgā gaisma, tāpēc, ja ir iespēja, vannas istabā jācenšas ieviest pēc iespējas vairāk dienas gaismas. To var izdarīt, izbūvējot lielākus logus, vai mansarda dzīvokļos uzstādot jumta logus.
VELUX jumta logs ar baltu poliuretāna pārklājumu | www.velux.lv
Koka logs ar baltu poliuretāna pārklājumu ir mitrumizturīgs un viegli kopjams, tāpēc būs ideāli piemērots vannas istabai, kā arī telpās, kur dizainā iederas balti logi.
Domājot par apgaismojumu vannnas istabā, jāņem vērā arī tas, ka katram gaismeklim ir sava mitrumizturība un ne visas lampas ir piemērotas vannas istabai. Un te neiet runa par estētisko piemērotību, bet gan par ilgmūžību. Iegādājoties apgaismojumu vannas istabai, būtu jāpievērš uzmanība tam, lai tas būtu mitruma izturīgs. To ir iespējams noskaidrot pēc speciāla koda (IP koda – International Protection). Turklāt, šim kodam jābūt norādītam ne tikai uz spuldzēm, bet arī uz lampām. “Tas ir arī drošības jautājums,” piebilst dizainere.
Nozīme ir ne tikai pašu gaismekļu izvēlei, bet arī to izkārtojumam. Ilgtspējīgs apgaismojums ir pārdomāti izvietots un to var pielāgot dažādām situācijām. Vannas istabā svarīgi ir apgaismot seju pie izlietnes, tāpēc ļoti svarīgi ir pareizi izvietot apgaismojumu tieši šajā zonā. Vislabāk būs, ja šis apgaismojums tiks likts pie sienas, abās pusēs, gar spoguli, nevis virs galvas, kā tas nereti ir redzams citās vannas istabās. Ja gaismekļi atrodas virs galvas, tad apgaismojuma izvietojums met ēnu uz sejas, neradot vēlamo gaismas efektu.
Viedais vannas istabas apgaismojums Ledvance Wifi SMART+ ORBIS WALL DUPLO | www.ledvance.com
Gaisma, kas nepieciešama skūšanās procesa vai kosmētikas uzklāšanas laikā no rīta, spoguļa priekšā, ļoti atšķiras no gaismas, ko vēlaties relaksējošai vannai vakarā. Tāpēc mūsdienu vannas istabās arvien svarīgāks kļūst viedais apgaismojums, ko var kontrolēt, aptumšojot un mainot krāsu temperatūru.
Piedomā pie izkārtojuma
Svarīgs ilgtspējīgas vannas istabas nosacījums ir arī ērts un praktisks izkārtojums. Ja lielu dzīvojamo telpu īpašniekiem par šo lieki galvu lauzīt nav nepieciešams, tad tie, kam pieder mazākas un šaurākas vannas istabas, gan tiek aicināti kārtīgi apdomāties, kur atradīsies katrs risinājums un cik liels tas būs. Kā to vislabāk izdarīt? Dizainere iesaka ar līmlenti izlīmēt grīdā zonējuma vietas. Atzīmē, kur un cik liela būs duša, kur atradīsies skapītis ar izlietni, kur būs pods, kur veļas mašīna un citas mēbeles vai santehnika. Šādas pārdomātas izvēles palīdzēs iekārtot telpu tā, lai tā būtu praktiska un ērta arī pēc vairākiem gadu desmitiem.
Papildus ērtumam un ilgtspējībai dizainere iesaka izvairīties no masu produkcijas un pasūtīt individuāli projektētas mēbeles, kas būs radītas tieši tavai vannas istabai. Tas palīdzēs pēc iespējas praktiskāk iekārtot telpu, lai katrs tās kvadrātmetrs būtu pilnvērtīgi izmantots īpašnieka ērtībai.
Vannas istabas interjera dizaina projekts dzīvoklim Rīgas klusajā centrā | Dizains: Inese Jansone design
Mēbeles kā ilgtspējīgs risinājums
Ilgtspējīgs dizains sevī ietver daudzus aspektus – no vienas puses tas ir aicinājums izvēlēties kvalitatīvus un ilgi kalpojošus materiālus, bet no otras puses mudinājums netērēt lieki pasaules resursus, pērkot aizvien jaunas preces. Viens lielisks veids, kā iekārtot savu vannas istabu pēc ilgtspējības pamatprincipiem, ir izvēlēties lietotas mēbeles nevis pirkt jaunas. Dažādas pērles ir iespējams atrast gan lietoto mēbeļu veikalos, gan interneta platformās un pat sociālo mediju domubiedru grupās, kur cilvēki tirgo savas mēbeles un interjera priekšmetus. Turklāt, šādi var par salīdzinoši zemām cenām atrast arī daudzas augstvērtīgas mēbeles, ko var izmantot vannas istabā, kā, piemēram, spoguļus, plauktiņus un skapīšus. Šādas mēbeles var ne tikai atjaunot, piešķirot tām otro dzīvību, bet arī pārkrāsot vai pielāgot savām vēlmēm un vajadzībām. Varam grantēt, ka šādas mēbeles ar savu interesanto izskatu padarīs vannas istabu unikālu.
Kā redzi, ir daudzi veidi, kā padarīt savu vannas istabu ilgtspējīgu, ne tikai rūpējoties par vidi, bet arī iegūstot vairākus personīgus ieguvumus, sākot ar izmaksām un beidzot ar kopējo telpas sajūtu. Novēlām izdošanos iekārtojot savu jauno vannas istabu!
Teksts: Santa Kraukle