Pagājušā gada nogalē noslēdzās decentralizēto kanalizācijas sistēmu reģistra izveide. Latvijas likumdošana neaizliedz nevienu decentralizētās sistēmas veidu, taču tam jābūt atbilstoši sakārtotam spēkā esošo normatīvu prasībām.
To, ka lokālās kanalizācijas sistēmas pastāvēs vienmēr, šaubu nav. Cits jautājums ir par to, cik likumdošanai atbilstošas ir šīs sistēmas. Saskaņā ar Ministru kabineta (MK) noteikumiem Nr. 384 “Noteikumi par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu” notekūdeņu savākšanai vai attīrīšanai izmanto rūpnieciski izgatavotas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, septiķus un notekūdeņu krājtvertnes. Savukārt šo sistēmu īpašnieki ir atbildīgi, lai attiecīgā decentralizētā kanalizācijas sistēma neradītu draudus cilvēku veselībai un videi. Tas nozīmē, ka iekārtas nepieciešams profesionāli pārbaudīt un pēc nepieciešamības veikt uzlabojumus vai kritiskā gadījumā veikt to nomaiņu, izvēloties citu risinājumu.
Svarīgie ūdens attīrīšanas parametri
Minētās pārbaudes jāskata kontekstā ar MK noteikumiem Nr.34 “Noteikumi par piesārņojošo vielu emisiju ūdenī”, kas nosaka notekūdeņu emisijas robežvērtības un aizliegumus piesārņojošo vielu emisijai ūdenī. Noteikumi uzskaita gan prioritārās, tātad svarīgākās aizliegtās vielas, kas var apdraudēt vidi un cilvēku veselību, gan pašai ūdens videi bīstamās vielas
Komentē Gunārs Ķeipāns, LZT Latvia pārdošanas vadītājs: “Noteikumos Nr. 34 minēti nepieciešamie minimālie attīrīšanas parametri uz noteiktu iedzīvotāju skaitu pilsētā. Praktiski šie parametri prasa, lai ūdens būtu pietiekami attīrīts, bet, piemēram, septiķi to nespēj izdarīt. Tad paliek vai nu hermētiskā tilpne, kas lielākoties ir finansiāli neizdevīga biežo “izvešanu” dēļ, vai pieslēgums centralizētajiem tīkliem, kas daudzviet nav pieejams. Trešā iespēja – izvēlēties bioloģiskās attīrīšanas iekārtas. Protams, daudz pašvaldības atļauj arī septiķa izbūvi, bet klientam būs jāspēj uzrādīt septiķa sertifikāts un tehniskā pase. Tāpat pašvaldība var noteikt obligātu atsūknēšanas daudzumu gadā atbilstoši, piemēram, īpašumā deklarēto cilvēku skaitam. Šos jautājumus var noskaidrot savā pašvaldībā, jo katrai pašvaldībai jābūt izstrādātiem noteikumiem par decentralizētās sistēmas uzskaiti un reģistrēšanu.”
Apkope jāuztic profesionāļiem
Decentralizētās kanalizācijas sistēmas iekārtu pārbaude un apkope uzticama tikai profesionāliem speciālistiem. Arī tad, ja iekārtas uzstādītājs savulaik nav nodrošinājis nepieciešamos dokumentus vai arī likvidējis savu darbību, pārbaudi veikt var lūgt citam uzņēmumam, kas sniedz analogus pakalpojumus.
Piemēram, LZT Latvia meistaru ilgā pieredze ar iekārtām spēj nodrošināt arī citu līdzīgu iekārtu apkopes, palaišanas un pārbūves. “Lai pieteiktu cita ražotāja iekārtas apkopi, ērtākais veids ir atsūtīt iekārtas tehnisko pasi un 10 – 15 sekundes garu video ar to, kā pašlaik darbojas esošā iekārta. Tāpat nepieciešama informācija, kad pēdējo reizi iekārtai veikta apkope. Mūsu speciālisti varēs sniegt atbildi par apkopes izmaksām un iespējām. Veicot sistēmas apkopi, izsniegsim aktus un aprakstus par iekārtas darbību un veiktajiem darbiem, lai klients varētu pierādīt, ka veic un ir veicis iekārtas apkopes, kas ir galvenais šīs sistēmas mērķis,” paskaidro G. Ķeipāns.
Dokumentu iesniegšana savas pašvaldības decentralizēto kanalizācijas sistēmas reģistrā klientam gan būs jānodrošina pašam. Saskaņā ar likumdošanu klientam ir jānodrošina lokālās kanalizācijas apkalpošana atbilstoši ražotāja norādījumiem un iekārtas apkope jāveic atbilstoši licencētam komersantam. Arī, ja tiek veikta asenizācija, tā jāapliecina ar čeku vai pavadzīmi.
Jaunākajām iekārtām vairāk būtisku priekšrocību
Runājot par jaunākās paaudzes attīrīšanas iekārtām, G. Ķeipāns min AT sērijas iekārtas, kas ir uzņēmuma inovatīvākās bioloģiskās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas un saņēmušas arī visvairāk apbalvojumus. Šo modeļu priekšrocības – augsta organisko vielu, slāpekļa un fosfora attīrīšanas efektivitāte, kā arī vieni no zemākajiem ekspluatācijas izdevumiem. Iekārtās attīrīto ūdeni var novadīt atklātās ūdenstilpēs, lietus notekūdeņu sistēmās, infiltrēt gruntī vai lietot kā tehnisko ūdeni. Tāpat G.Ķeipāns norāda uz faktu, ka iekārtu iespējams pasūtīt ar mazāka izmēra vāku (d900 mm), kas aizņem mazāk vietas un ir ērti klientam.
“Visām mūsu iekārtām līdzi nāk elektriskais vadības bloks, kas nodrošina iekārtas ciklisku darbību un spēj atgādināt ar skaņas signāliem, kad iekārtai pienācis apkopes laiks vai iekārtas kompresoram nepieciešams iztīrīt filtru. Ļoti būtiski, ka ar skaņas signālu tiek paziņots, ja dažādu iemeslu dēļ apstājies kompresors. Klients to var laicīgi pamanīt un pieteikt remonta vai apkopes darbus,” priekšrocības uzsver speciālists.
Vairāk infromācijas: www.august.lv
Apskatīt uzņēmuma profilu | LZT Latvia