Statistiski izplatītākais mājokļa apdrošināšanas gadījums Latvijā ir plūdi, ko vairumā izraisa novecojuši, nolietoti inženiertīkli. Neskatoties uz paātrināto veco daudzdzīvokļu māju renovāciju, pagājušā gada laikā tika fiksēti pat 27,3 procenti īpašuma apdrošināšanas atlīdzību pieaugums. Kā norāda santehnikas eksperti, tas liek domāt, ka jauno darbu kvalitāte nebūt nenodrošina ilgmūžību - mājās dvēseles mieru nodrošinās tikai sertificēts meistardarbs, mūsdienīgi risinājumi un kvalitatīvi materiāli.
Katrs trešais negadījums - plūdi
Saskaņā ar “If Apdrošināšanas” pieejamajiem datiem, īpašumu applūšana ir viens no biežākajiem negadījumiem mājokļos, īpaši vasarā, kad tiek fiksēts pat par 20% vairāk santehnikas avāriju nekā citos mēnešos. Šī statistika vienlīdz attiecas kā uz dzīvokļiem, tā privātmājām. Biežākie mājokļu applūšanas cēloņi ir ūdens cauruļvadu un filtru, ūdens sildīšanas boileru, radiatoru, veļas un trauku mazgājamo mašīnu cauruļvadu plīsumi.
Par bojājumiem, kas radušies ūdens noplūdes dēļ, mājokļa īpašniekam tiek izmaksāti vidēji 1`282 eiro, bet lielākā izmaksātā atlīdzība sasniegusi pat 73 tūkstošus eiro. Tā izmaksāta kāda dzīvokļa īpašniekam, kur ūdens noplūdes rezultātā no augšējā stāva, kurā bija plīsis ūdens filtrs zem vannas, tika radīti būtiski bojājumi telpu apdarei un dzīvoklis ilgu laiku nebija piemērots dzīvošanai.
Noteicošais faktors ir mājokļa vecums
Atbildot uz jautājumu, vai vecās mājās applūdināšana ir biežāk sastopama, SIA “CDzP” valdes loceklis Ģ. Beikmanis, kas ir ilggadējs un aktīvs dalībnieks Latvijas namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijā, kas apvieno Latvijas namu pārvaldīšanas un apsaimniekošanas uzņēmumus, mums apliecina, ka daudzu veco ēku inženiertīkli ir avārijas stāvoklī.
“Mājokļa vecums neapšaubāmi rada lielāku plūdu risku. Un tas nenozīmē, ka agrāk procesi vai materiāli bija sliktāki – vienkārši līdz ar ēku noveco arī tās inženiersistēmas, tāpēc arī ekspluatācijas īpašības pasliktinās. Visbiežāk negadījumi notiek nolietotu cauruļvadu dēļ, kas ir caurdurti vai salauzti. Līdz ar to ir nepieciešama renovācija, kuras laikā šie inženiertīkli tiek nomainīti,” stāsta uzņēmuma “CDzP” pārstāvis Ģ. Beikmanis.
Būvspeciālisti uzskata, ka labākas profilakses par nomainītiem cauruļvadiem nevar būt, kā arī sanitārajiem mezgliem jābūt ūdensnecaurlaidīgiem, tādējādi pasargājot citas telpas no ūdens iekļūšanas. “Svarīgi ir arī zināt, ka jaunie cauruļvadi pirms to aizvēršanas sienās ir jātestē hidrauliski. Uzstādot ierīces vai iekārtas, kādu laiku ir jāvēro, vai ir kāda noplūde vai ūdens iekļūšana. To nevar atstāt bez uzraudzības uzreiz pēc uzstādīšanas, jo jebkas var notikt pat ar labākajiem uzstādītājiem,” stāsta Ģ.Beikmanis.
“Geberit” risinājumos – uzmanība ikvienai detaļai
Eiropas santehnikas produktu līdera “Geberit” pārstāvis Latvijā, tehniskais konsultants Ivars Grantiņš stāsta, ka katra ēka ir kā dzīvs organisms, un, lai ūdens plūstu, kā arī nonāktu līdz ūdens maisītājiem un sadzīves tehnikas, jāveic daudz rūpīgu sagatavošanās darbu. Tam ir īpaši noteikumi, metodika, speciāli materiāli un instrumenti.
“Uzskatu, ka arvien retāk ir gadījumu, kad cilvēki paši nolemj mājās uzstādīt santehniku vai uztic to nepieredzējušam meistaram. Mūsdienu darba standarti prasa sertificētas zināšanas, īpašus instrumentus un uzmanību vissīkākajām detaļām. Pēc tā visa nodrošināšanas iedzīvotājiem tiek sniegta ilgtermiņa garantija, kas dos viņiem sirdsmieru par darba kvalitāti,” stāsta I. Grantiņš.
Kā stāsta santehnikas speciālists, agrāk ūdensvada savienojumi parasti tika metināti, lodēti un vītņoti. Tomēr 100% nav iespējams nodrošināt, ka katrs šāds savienojums tiek veidots perfekti – iespējamas dažādas novirzes, atstājot vairāk vietas kļūdām.
“Modernās presējamās cauruļvadu sistēmas, piemēram, “Mapress”, kas paredzētas dažāda veida instalācijām – dzeramajam ūdenim, apkures un dzesēšanas sistēmām, dažādām gāzes iekārtām – ir izgatavotas no nerūsējošā tērauda un vara – tās ir viegli savienojamas, praktiski bez kļūdām, un tām ir augsti higiēnas standarti. Šādas apgādes cauruļvadu sistēmas tiek savienotas ar īpašiem instrumentiem, kuru darba gaitu var pat uzraudzīt lietotnē, vai viss tika izdarīts pareizi,” norāda “Geberit” pārstāvis Latvijā.
Lietotnē pārraudzītie viedie rīki
Atkarībā no iekārtas veida sistēma, cauruļvadi un savienojumi ir izgatavoti no dažāda veida metāla – nerūsējošā tērauda, vara (izmanto dzeramajam ūdenim) un cinkota tērauda (izmanto apkures iekārtām). Šo sistēmu instalācijas ir viegli un praktiski savienojamas.
Pēc eksperta domām, šāda daudzlīmeņu aizsardzība pamatā novērš applūšanas iespējamību. Turklāt šādu sistēmu savienojumiem ir presējams indikators, kas skaidri parāda darba veicējam, vai savienojums ir izveidots pareizi. Vēl viena acīmredzama “Geberit Mapress” savienotāju priekšrocība ir tā, ka visi presētie savienotāji tiek aizsargāti ar vāciņiem, kas nodrošina cauruļvadu higiēnu, kā arī aizsargā savienotāju blīves, kas nodrošina sistēmas hermētiskumu.
“Caurules savienojumu presēšanai izmantotā instrumenta stāvokli var uzraudzīt tieši telefonā, izmantojot “Bluetooth” – tā stāvokli, to, cik ilgi tas darbojas, vai savienojumi ir sapresēti, vai viss ir izdarīts pareizi. Un visu šo informāciju pēc tam var eksportēt uz Excel un pievienot kopā ar projektu – tas sniedz papildu pārliecību, ka viss tika izdarīts kvalitatīvi, atbilstoši metodikai. Un minētie savienojumu indikatori nokrīt tikai tad, kad savienojumi ir pareizi savienoti. Tā mēs varam sniegt ilgtermiņa garantiju, kā arī miera un drošības sajūtu saviem klientiem, ka kādu dienu neatradīsiet applūdušas mājas un kaimiņus,” turpina speciālists.
“FlowFit” sistēma, kurai nav līdzīgas
Uzņēmuma pārstāvis “Geberit FlowFit” dēvē par revolucionāru santehnikas instalācijas risinājumu, kas vienkāršo un uzlabo santehnikas un cauruļvadu uzstādīšanas procesu. Sistēmas galvenās iezīmes ir speciālā savienotāju ergonomika, kas nodrošina ērtu un ātru uzstādīšanu, bez lielām grūtībām ļauj strādāt arī šaurās telpās, kā arī plašs produktu klāsts, kas neprasa nemitīgi mainīt instrumentus.
“Geberit FlowFit” sistēma ir izstrādāta tā, lai uzstādīšana būtu droša un uzticama. Tā savienotāju presēšanas gredzeni ir grozāmi, lai būtu ērtāk strādāt nelielās telpās. Sistēmai ir skaidri marķējumi ievietošanas dziļumam un presēšanas punktiem, tāpēc uzstādīšanas laikā nav neskaidrību. Turklāt “FlowFit” nodrošina dzeramā ūdens higiēnu un minimālus spiediena zudumus," priekšrocības min I. Grantiņš.
Visus “FlowFit” savienotājus aizsargā vāciņi, kas nodrošina sistēmas higiēnu un arī aizsargā savienotāju funkcionālās daļas no mehāniskiem bojājumiem. Tikmēr savienojumu drošību nodrošina indikatori, kas nokrīt tikai tad, kad savienojums ir pareizi sapresēts. Vēl viena sistēmas priekšrocība ir optimizētais spiediena zudums, ko nodrošina “FlowFit” savienojumu konstrukcija, kas nodrošina minimālus spiediena zudumus un dod iespēju projektēt ar ievērojami mazākiem diametriem.