Arhitekts un arhitektūras pētnieks – šādi varētu teikt par arhitektu biroja Good Pattern izveidotāju Gunti Ziņģi. Pētījis Gruzijas dzīvojamo ēku vēsturi, projektējis mošeju Azerbaidžānas kalnos, vadījis ekskluzīvu villu projektu Ķīnā. Apzināti vai nē, bet gūtā pieredze reflektē arī Gunta projektos tepat Latvijā.
Kāds bija Jūsu ceļš līdz arhitekta profesijai?
Bērnībā gribēju kļūt par celtnieku, man patika zīmēt, no koka taisīt visādas lietas. Pēc vidusskolas iestājos RTU arhitektos un pēc diploma iegūšanas zināšanas papildināju, strādājot ārvalstīs. Vispirms Nīderlandē, Roterdamā, birojā MVRDV, kas ir viens no labākajiem arhitektu birojiem pasaulē. Šeit man nācās arhitektūru apgūt faktiski no jauna, ar RTU gūtajām zināšanām bija stipri par maz. Pēc tam vienu gadu pavadīju Ķīnā, Pekinā, birojā MAD architects. Papildu arhitekta diplomam man ir maģistra grāds produktu dizainā, ko ieguvu Latvijas Mākslas Akadēmijā, kur daļu no studijām pavadīju Austrijā, Zalcburgā universitātē FH Salzburg.
Kā izlēmāt par sava biroja Good Pattern izveidi?
Pēc desmit nostrādātiem gadiem arhitektu birojā SZK un partneri, izlēmu iegūt arhitekta sertifikātu un sākt savu arhitekta praksi. Uzņēmums jau bija dibināts 2015.gadā, bet tagad bija iespēja to reģistrēt kā būvkomersantu un strādāt pie saviem projektiem. Vēlāk radās iespēja doties uz Azerbaidžānu, kur pavadīju trīs gadus strādājot par galveno arhitektu vietējā birojā Cobalt. Šis bija ļoti interesants laiks, sākot no Kaukāza kultūras iepazīšanas līdz darbam pie unikāliem projektiem.
Besh Barmag Mountain | Vēsturiski nozīmīgas svētvietas atjaunošana Azerbaidžānā | Arhitekts Guntis Ziņģis sadarbībā ar Cobalt
Arhitektam no tālās Latvijas tas noteikti bija liels izaicinājums.
Jā! Piemēram, viens no interesantākajiem objektiem bija vēsturiskas svētvietas apmetnes atjaunošana mītisku stāstu apvītajā Besh Barmag kalnā Kaukāzā.
Otra valsts, kur esat biežs viesis, ir Gruzija.
Gruzija mani vilina ar savu kultūrvēsturisko arhitektūru, kas veidojusies pilnīgi savādāk kā pie mums. Esmu bijis šajā valstī piecas sešas reizes, pēdējo reizi šogad augustā un pavadīju vienu mēnesi. Mani īpaši interesē analizēt gruzīnu zemnieku pašbūvētās koka mājas un mēģināt tās prototipēt jaunās ēkās, savienojot tās iekštelpu ar dabu. Vienu tādu projektu uztaisīju, kur savienoju gruzīnu tradicionālo lauku koka māju ar Tbilisi raksturīgajām verandām. Saņēmu ļoti labas atsauksmes no pašiem gruzīniem, atzina, ka paši nebija iedomājušies par šādu iespēju. Jaunākais projekts man ir New Darbazi Village, kas ir personisks veltījums Gruzijai, kā kultūrvēsturiskas vērtības un ID saglabāšana un integrācija mūsdienu Gruzijas dzīvesstilā.
Kas Jums ir svarīgi, strādājot pie projektiem?
Es nešķiroju projektus pēc lieluma. Tāpat es nešķiroju projektus pēc uzbūvētiem un neuzbūvētiem, jo ne viss, kas tiek uzbūvēts, ir arhitektūra. Man svarīgāki šķiet projekti, kur es kaut ko jaunu iemācos, piedzīvoju un attīstos. Piemēram, esmu izstrādājis projektu SHELTER – minimālistisku, vienstāva koka paneļu ēku ar divslīpju jumtu, kur iedvesmu radu laikā, ko pavadīju kalnos.
Māja SHELTER | Good Pattern, arhitekts Guntis Zinģis
Kas ir Jūsu biroja īpašā odziņa jeb atšķirības/priekšrocības?
Šogad, taisot GoodPattern mājaslapu, sapratu ka visiem darbiem neapzināti ir kaut kas kopīgs un vienojošs. Tās nav mākslīgi radītas odziņas vai trendi, tas ir domāšanas veids, kas atspoguļo mani kā cilvēku konkrētajos darbos. Attiecības ar kontekstu, ar dabu, funkcionalitāte, formas tīrība un patiesums.
Jums izveidojusies laba sadarbība ar kompāniju Hagberg, kam īstenojat vairākus projektus. Jaunākais no tiem – Hagberg jaunais Mācību centrs iekļuva konkursa “Latvijas Arhitektūras gada balva 2023” finālā.
Jā, ar Hagberg man ir paveicies, jo konceptuāli esam uz viena viļņa. Mums ir savstarpējā uzticēšanās, kas ir ļoti būtiski sadarbībā ar pasūtītāju. Hagberg esmu īstenojis vairākus projektus. Uzņēmuma birojs un Hagberg Mācību centrs ir labas ēkas konkrētajam pasūtītājam konkrētajā vidē. Tās parāda, ka ar ierobežotiem līdzekļiem var panākt labu rezultātu un izveidot gaišu un motivējošu vidi darbiniekiem. Sadarbībā ar Hagberg veicu arī sešu būvniecības laikā pamestu graustu pārbūvi un apkārtējās vides sakārtošanu projektā Dzilnupes, Dzilnuciemā. Tagad strādāju pie šī projekta nākamās kārtas, kur tiks uzbūvētas 11 jaunas ēkas.
Nereti arhitektiem rodas domstarpības tieši ar būvniekiem. Kāds ir Jūsu viedoklis?
Te mēdz būt dažādi. Ja pasūtītājs un būvnieks ir vienā pusē, tad vainīgs vienmēr būs arhitekts. (smejas) Kopumā pieredze ar celtniekiem ir dažāda. Ir nācies sastapties ar tādiem, kas visu prasa arhitektam, nezina pat, kā standarta mezglus veidot, kā logus iebūvēt, kā darbus organizēt un kur materiālus pirkt. Lielākoties tomēr ir profesionāļi, bet jāmāk ar viņiem sadraudzēties, jo visi projektā iesaistītie grib nonākt pie laba rezultāta.
Materiāli, ar ko vislabāk patīk strādāt?
Visi materiāli ir labi, tikai tie jāprot izvēlēties un lietot konkrētajā situācijā un apjomā. Man nepatīk visi mākslīgie materiāli un tādi, kas atstāj lielu CO2 nospiedumu uz planētas.
Mācību centrs un birojs Mārupē | Good Pattern, arhitekts Guntis Zinģis
Kā Jūs raksturotu šodienas arhitektūras tendences Latvijā?
Neesmu pētījis šo tēmu Latvijas mērogā. Ir labas un ir sliktas ēkas no dārgiem materiāliem, ar sarežģītiem risinājumiem, un ir gan labas, gan sliktas ēkas no lētiem materiāliem. Reti, kad ir telpiski interesanta arhitektūra, kur nolasās kāda dziļāka doma par pinteresta fasādēm. Vispār man nav saprotams šis “fasādisms”, kad no ēkas atstāj tikai vēsturisko masku un nav saprotamas veiktās pārbūves vai piebūves, kuru rezultātā radies objekts nomāc vēsturisko apjomu.
Jūsu sapņu projekts.
Neesmu par to domājis. Esmu jau strādājis pie daudziem interesantiem projektiem dažādās pasaules malās. Iespējams, tas varētu būt projekts, kas palīdz cilvēkiem atrast sevi. Agrāk es akli ticēju žurnālos redzētajai arhitektūrai, bet tagad pēc Gruzijas un Azerbaidžānas pieredzes mēģinu atgriezties pie arhitektūras sākotnes, lai saprastu, kāpēc vispār rodas arhitektūra un kāda ir arhitektūras doma, ko tā pienes un kāds vispār ir arhitektūras stāsts.
Kas ir Jūsu vaļasprieki brīvos brīžos?
Veiksmīgi kombinēju darba laiku ar aktīvo atpūtu dabā, baseinu, velosipēdu un sniega dēli.